Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee
 

Mart Helme: Hispaania keskvõimu repressioonid rahvusmeelsete vastu Kataloonias on Euroopale häbiks

-
16.10.2019
Iseseisvuslaste protestikolonn Girona lähistel.
© AFP/Scanpix

EKRE esimees ja siseminister Mart Helme juhib tähelepanu sellele, kuidas Euroopas, täpsemalt Hispaania ühes osas, Kataloonias, toimub julm arveteõiendus inimestega, kes tahavad õigust ise oma asju otsustada.

“Jälgin mure ja õudusega neid protsesse, mis toimuvad Hispaanias, kus oma rahvuslike huvide eest seisvaid poliitikuid represseeritakse ja nende kaitseks välja astunud rahvast pekstakse kumminuiadega,” rääkis Mart Helme. “See on Euroopa Liidu häbi, millele Euroopa Komisjon ei tohi jätta reageerimata. On piinlik, et Euroopa praegune positsioon on soodne Hispaania keskvalitsusele, eirates täielikult katalaani rahvast.”

Euroopa Liit jättis reageerimata juba iseseisvusreferendumi ajal toimunud vägivallale, mille algatas keskvõim ja mille käigus said paljud meeleavaldajad viga. Tollal tunnistati vaid ülemäärast jõukasutust.

Ilmselt ei tahagi Euroopa Liit Hispaaniat hukka mõista, sest Madridi poliitika on sarnane selle poliitikaga, mida ajab Brüssel EL-i “separatistide” ehk Suurbritannia suhtes. Hispaania valitsus aga on võtnud suuna kõigi protestivate ühenduste tembeldamisele “vägivaldseteks”, “terroristlikeks” ja “kuritegelikeks”, et õigustada ja laiendada algatatud repressioone.

Viimased uudised räägivad võimude algatatud repressiivpoliitika tagajärgedest: Hispaania Kataloonia piirkonnas peeti öistes meeleavaldustes ja kähmlustes politseiga kinni 30 inimest, teatas politsei kolmapäeval.

Kataloonia iseseisvusliidrite vangimõistmise vastu protestivad inimesed tõkestasid teisipäeval Hispaania autonoomses piirkonnas tänavaid ja rongiliiklust ning korraldasid istumisproteste Barcelona ja teistes piirkonna linnades keskvalitsuse hoonete ees.

Barcelonas võttis protestiaktsioonist osa 40 000 ja iseseisvuslaste kantsis Gironas 9000 inimest. Mitmel pool viisid meeleavaldused kokkupõrgeteni politseiga.

Kataloonia politsei teatel peeti Tarragona sadamalinnas avaliku korra rikkumise ja võimudele allumatuse eest kinni 14, Barcelonas kuus ja teistes linnades kokku veel 10 inimest.

Kataloonia ametivõimude teatel on meeleavalduste käigus saanud vigastada üle 170 inimese, neist umbes 40 korrakaitsjad.

Tuhanded meeleavaldajad asusid kolmapäeval Kataloonia küladest teele Barcelona suunas. Neil on kavas koguneda Barcelonas reedel. Ametiühingud on kutsunud katalaane üles korraldama reedel üldstreiki.

Iseseisvust pooldavaid katalaane vihastas Hispaania ülemkohtu esmaspäevane otsus, millega mõisteti üheksa nende juhti lahkulöömiskatse ja riigi raha väärkasutamise eest 9-13 aastaks vangi.

Repressioonid Kataloonias toimuvad samal ajal kui Hiina võimud represseerivad sarnastel alustel meeleavaldajaid Hongkongis.