Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Mart Helme kutsub Tarmo Tamme erikomisjoni ette: “Korruptsioon on Eestis endeemiline”

-
21.05.2024
Tarmo Tamm

Kuigi Riigikogu Eesti 200 saadik Tarmo Tamm leiab, et tal pole olnud seoses loodusmaja rajamise ega hankega huvide konflikti ning ta pole üheski loodusmaja ehitust ega hanget puudutavas küsimuses olnud otsustajate hulgas, tuleb tal Mart Helme juhitava korruptsiooni erikomisjoni ette aru andma.

Mart Helme viitas, et Tammega seoses on ka varem skandaale olnud, kuid need on summutatud. Ta vihjas tõigale, et ka majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi asekantsler, endine Bolti lobist Sandra Särav, käis hiljuti samas komisjonis.

Mart Helme rääkis Postimehele: „Karl Ernst von Baer kirjutas [raamatu] „Eestlaste endeemilised haigused“, korruptsioon on Eesti vabariigis endeemiline! Kõikidel tasanditel! Need, kes peaksid tegelema ja kellel on seatud kohustused kui võimalused ja volitused, alates kaitsepolitseist ja lõpetades prokuratuuriga, vahepeal on veel kriminaalpolitsei – nad ei tegele sellega!“ Helme põhjendas: „Puudub kaasus, kõik on okei… Aga EKRE liikmete puhul kohe võetakse saadikupuutumatus ära mingi 6000-eurose õigusabimaksmise eest!“

Helme sõnul mängivad viidatud endeemilise korruptsiooniga kaasa ka riigiasutused. Näiteks kui komisjoni esimees soovis Kaja Kallase kõiki tuludeklaratsioone ja maksuandmeid saada, siis maksu- ja tolliamet teatas, et kuna korruptsioonivastane komisjon pole seda konsensuslikult otsustanud, siis nemad neid andmeid välja ei anna.

Loodusmaja kohta ütles Helme kommentaariks: „Kui olime valitsuses, siis selle maja ehitamine oli päevakorras. Kõrvalkrundile oli mõte siseministeeriumile maja ehitada, kuna vanalinnas on siseministeeriumi maja väga kergesti blokeeritav ja haavatav. Et see uus maja oleks siis kõiksuguste moodsate turvasüsteemidega, varjendi ja helikopteriplatsiga. Aga see tõmmati maha ja lõpuks lükati siseministeerium sinna kaksiktorni, kus on see veel haavatavam. Piisab ühest raketilöögist, et praktiliselt kogu meie valitsus lakkaks olemast! Aga näed – keskkonnamaja, see on nüüd vajalik ehitada!

Postimees kirjutas: “Eesti suurima puithoone, kliimaministeeriumi loodusmaja puidulahenduste ehituseks said lepingu kaks ettevõtet, neist suurema, OÜ Peetri Puit osanik on riigikogulane, endine keskkonnakomisjoni juht Tarmo Tamm, kes komisjoni istungil sütitas kaaspoliitikuid loodusmaja ehitust toetama.

Loodusmaja ehitus maksab riigihanke järgi 54,4 miljonit eurot pluss käibemaks ehk kokku 65,3 miljonit. Peatöövõtja Nordeconi kommunikatsioonijuhi Mirjam Mikkini sõnul moodustavad puitosa lepingud OÜdega Peetri Puit (Arcwood) ja EstNor umbes 20 protsenti objekti maksumusest ehk ca 13 miljonit eurot. Loodusmaja kolme hoone kandvad seinad, postid, talad ja vahelaed ehk lõviosa puitosast teeb Peetri Puit.”

Tarmo Tamm on varemgi ametkondade vaateväljas olnud, vähem kui aasta eest algatas keskkonnaamet tema vastu väärteomenetluse ebaseadusliku raide kahtlusega.

 

Allikas: BNS/Postimees