Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Mart Helme Soomerest: „Ainus kriteerium on, et inimene nõustub kandideerima. See pole tõsiseltvõetav.“

-
30.07.2021
Mart Helme

Keskerakonna esimees Jüri Ratas pakkus tänasel kohtumisel erakondade esindajatega, et ühine presidendikandidaat võiks olla akadeemik Tarmo Soomere. EKRE aseesimees Mart Helme nii ei arva ning nõuab Soomere tausta kontrollimist: selles on ülikooliaastad Moskvas ning teadusprojektid hiinlaste ja venelastega. Pealegi on EKRE-l oma kandidaat Henn Põlluaasa näol olemas.

“Ainus kriteerium on, et inimene nõustub kandideerima. See pole tõsiseltvõetav presidendivalimiste korraldus,” pahandab Mart Helme erakonnaliidrite kohtumise järel. Tarmo Soomere puhul leiab ta, et esmalt tuleks sukelduda tema minevikku, kus olevat küsitavusi.

Mart Helme rääkis Delfile, et tegi koosolekul eos märkuse, et pole mõtet minna isiklikuks ja parteipoliitikat ajama. Ratas käis välja mõtte, et parteide fraktsioonid kohtuks Soomerega ja kaaluks tema kandidatuuri. “Noo, see oli Ratase pakutud üks kandidaat, kes andis nõusoleku. Käis läbi ka neli-viis muud nime, meie poolt Henn Põlluaas,” lisas Helme. Näiteks sotsid tõid lauale ka ametisoleva presidendi Kersti Kaljulaidi võimaliku kandidatuuri.

Kuidas suhtuti Põlluaasa? “Kaja Kallas oli ainus, kes konkreetselt ütles, et ei toeta. Teised ei öelnud midagi. Seeder vaid mainis, et noh, tal pole ju allkirju koos.”

Virtuaalkoosolekul tõstatas Helme ka Soomere tausta teema. “Peame tema minevikku teadma. Ta õppis 1980ndatel Moskvas (Širšovi-nimelise okeanoloogia instituudi aspirantuuris). Ta on teinud hulgaliselt teaduslikke projekte hiinlaste, venelaste ja teab kellega veel,” kirjeldas Helme ja lisas, et välisluure ja kaitsepolitsei peaks tausta uurima ja julgeolekuriske hindama.