Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Martin Helme: e-hääletuse tulemused tuleb üle kontrollida

-
06.03.2023
ID-kaart
© UU

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) esimees Martin Helme ütles Postimehele valimispeol, et rahvuskonservatiivid ei tunnista e-valimiste tulemusi.

EKRE soov on, et e-hääletuse tulemused üle vaadataks, sest Reformierakond sai Helme sõnul ebanormaalselt palju hääli. Tema sõnul toimub esmaspäeval kõikide paberhäälte ülelugemine, mis on väga arusaadav ja mõistetav protsess. “Aga me ei ole näinud, kuidas e-hääli kokku loetakse. Me tahame saada e-hääli kokku lugeda niimoodi, et see on päriselt vaadeldav. Et me näeme, kust tuli hääl ja kuidas ta kokku loeti. See on tehniliselt IT mõttes natuke teistmoodi protsess kui paberhäälte kokkulugemise protsess, aga põhimõtteliselt jälgitav ja kontrollitav. Siiamaani ei ole seda kunagi avalikkusega jagatud ja seekord tuleb seda teha,” ütles Helme.

Tema sõnul oli Reformierakonnal ebaproportsionaalselt ja ebanormaalselt suur häältesaak. “Jääb ka silma see, et võrreldes varasemate valimistega – nii kohalike valimistega kui ka riigikogu valimistega – ei klapi meie paberhäälte ja e-valimiste proportsioon. Kuna me seekord kutsusime inimesi eelkõige paberil hääletama, siis see võiski alla minna, aga nii suur allaminek vajab ülekontrollimist,” ütles Helme.

“Meil on selline riigikogu koosseis praeguste numbritega, mis annab järgmiseks neljaks aastaks Reformierakonnale absoluutselt vabad käed teha, mida nad tahavad. Halbu asju, mida nad tegema hakkavad, on nii palju, et ei jõua kokku lugeda,” lisas Martin Helme. (BNS)