Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee
 

Martin Helme: Eestis tippametnike läbikukkumisi ei karistata, vaid premeeritakse edutamisega

-
23.08.2022
Martin Helme

Endine rahandusminister Martin Helme (EKRE) ütles Meelis Oidsalu ERRi portaalis avaldatud arvamusartiklit kommenteerides, et Eestis on kurb tava, et tippametnike ebaõnnestumist ei karistata, vaid premeeritakse.

 

Helme sõnul vastab Oidsalu jutt tippametnike siseringist tõele ning ametikohtadele valimist nimetas ta korruptsiooniks kõrgemal tasemel.

“Mitte ainult minul, vaid ka meie erakonna teistel ministritel, see, mismoodi pandi ette kantslerite või asekantslerite või ameti juhtide valimistel põhimõtteliselt kaks-kolm kandidaati, kelle kohta oli selge, et siis üks on see, kes peab saama ja kaks või kolm tükki on sellised, kes pandi sinna lihtsalt sellepärast, et tekitada konkursi muljet ja lollitada avalikkust. Neid asju tehti nii vilunud lükkega ja kui sa siis ei olnud sellega nõus… Põhimõtteliselt pandi ju minister fakti ette,” ütles Helme intervjuus ERR-ile.

“Ma tuletan meelde, kuidas ma valisin rahapesu andmebüroole juhti. Rahapesu andmebüroo toodi siseministeeriumi alt rahandusministeeriumi alla ja mina tahtsin sinna kedagi, kes on inimene, kes hakkab seda tööd tegema. Küll mulle topiti kedagi, kes on juba varem selles töös ebaõnnestunud. Ja konkursid ebaõnnestusid, sellepärast et ametnikkond viis läbi konkursi, mis pidi tagama, et mulle tuleb lõppkandidaadina inimene, kelle kohta ma ütlesin neile ette ära, et mulle ei kõlba see inimene. Selliseid asju juhtus ka meil teistel ministritel. Üsna tuima pandi. Ja selle püramiidi otsas istub Peterkop. (tippjuhtide valiku komisjoni esimees Taimar Peterkop – toim.)”

Helme sõnul on Eestis juba vähemalt kümme aastat väga selge muster, et tippametnike ühtegi ebaõnnestumist, ühtegi läbikukkumist ei karistata, vaid premeeritakse edutamisega.

“Kui hakkama ei saa, siis sokutatakse sind teisele ja võib-olla isegi paremale kohale, kus sa kellelgi hambus ei ole, aga palk on sama hea või veel parem. Ja amet kestab viis aastat ja siis veel viis aastat. See on üks põhjus, miks meil Eestis kõik asjad logisevad ja ei toimi. Sest ebaõnnestumist mitte kunagi ei karistata vaid vastupidi, premeeritakse,” rääkis Helme.

“Kui me valitsuses olime, siis me korduvalt pressisime Jüri Ratast, et see komisjon tuleb ümber formeerida. Tegelikult koosneb see komisjon tippametnikest endast, nad valivad iseendi hulgast need, kes valivad edasi tippametnikke välja.”