Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Martin Helme: on vaja alandada tarbimismakse, lõpetada CO-räkit ja võtta hinnad kontrolli alla

09.04.2022
EKRE püüab suunata majandust nii, et inimeste rahakotid pungil oleksid. Pilt on illustratiivne.
© Uued Uudised

EKRE kongressil peetud kõnes puudutas erakonna esimees Martin Helme hetke majandusseisu ning tegi teatavaks rahvuskonservatiivide plaanid majanduse ja inimeste kaitseks.

“Eesti Konservatiivne Rahvaerakond on alati seisnud jõukuse, majandusvabaduse, madalate maksude, vähese bürokraatia ja väikeettevõtluse eest. Me teame, et just see on parim viis tekitada ühiskonnas rohkem jõukust ja endaga hästi toime tulevaid inimesi.

Just selle pärast oleme surunud läbi maksualandusi kütusele ja esitasime Riigikogus menetlusse eelnõu gaasi, bensiini, diisli ja kütteõli aktsiiside viimiseks miinimumini, samuti nende kaupade käibemaksu alandamiseks viie protsendi peale. Olukorras, kus inflatsioon on 15 protsendiga tõusnud 26 aasta kõrgeimale tasemele, peab riik astuma jõulisi samme hinnatõusu maha surumiseks ning tarbimismaksude alandamine on siin kõige tõhusam lahendus.

Näeme, kuidas juba praegu on hinnatõusud hakanud järsult vähendama inimeste elatustaset. Juba eelmisel sügisel oli selge, et energiahindade tõus tekitab massilist vaesust. Nüüd on elektri- ja küttehindadele lisaks tõusnud ebanormaalsele tasemele ka kütused, toit ja kinnisvara. Inimesed, kes ennegi kehvalt elasid, on muutunud mõne kuuga abivajajateks. Inimesed, kes seni mõistlikult või lausa hästi toime tulid, avastavad, et nad ei tule enam oma rahadega välja.

Pöörane hinnatõus ja sellega paralleelselt toimuv raha odavnemine on tekitanud Eestis elatustaseme languse, mis järjest süveneb. Viie rikkama hulka saamise asemel liigume ennaktempos massilise vaesuse poole. Näpuotsaga tehtud palga- või pensionitõus ei suuda kuidagi pidada sammu hinnatõusudega ja inimesed jäävad vaesemaks hoolimata sellest, et nende sissetulekud on justkui suurenenud.

Üks põhjus on siin kahtlemata suurriikide majandus- ja rahapoliitika, mida meie ei saa mõjutada, aga mis meid otseselt mõjutab. Lõputul rahatrükil on inimeste elatustasemele selgelt negatiivne mõju. Väga oluline põhjus energiakriisile ja hinnašokkidele on ka väärastunud ideoloogilistele dogmadele rajatud rohepoliitika. Eesti liberaalse valitsuse innukus ohverdada Eesti inimeste heaolu roheradikaalide rõõmuks on mõistusevastane. Koroonakriis ja Vene-vastased sanktsioonid võimendavad tarne- ja hinnaprobleeme veelgi.

On arusaadav, et kõiki maailmamajanduse liikumisi ei kontrolli Eesti valitsus, osad hinnad ja poliitikavalikud lihtsalt ei ole meie teha. Mis ei ole arusaadav, ega ka mitte aktsepteeritav, on see, kui Eesti valitsus ei tule oma inimestele ja ettevõtetele neis kriisides appi.

Meie teame, kuidas oma inimesi aidata. Oleme seda valitsuses olles näidanud. Vaja on alandada tarbimismakse, et suruda hindasid alla. Tuletan meelde, et kui EKRE oli valitsuses, oli Eestis hinnalangus üks Euroopa suurimaid, muide. Vaja on loobuda CO2 kauplemissüsteemi nimelisest räkitist ja kehtestada elektrile reguleeritud hind, et kodumajapidamised ja tootmisettevõtted saaks energiat odavalt. Vaja on jõuliselt ja kompromissitult pressida kütusemüüjate kartelli, et nad ei võtaks kriisi varjus pööraseid kasumeid kütuselt. Kui muud moodi ei saa, siis kehtestada sõja ajal ka kütustele riiklik hinnapiir.

Vaja on sundida Põhjamaade pankasid kohtlema Eesti kliente sama viisakalt, kui koheldakse oma kliente Rootsis või Taanis. Kohe on vaja muuta planeeringuseadust, et oma kodu ehitamine toimuks kiiresti ja odavalt. Samas peab riik toetama noortel peredel veerandi ulatuses kodulaenu kustutamist iga lapse sünniga, sest just nii saame me üle oma demograafilisest kriisist, tekitame uue põlvkonna omanikke ning võimaldame noortel saada oma kodu.

Loomulikult peab riik tõstma pensioneid, sest tänaste hinnatõusude juures ei tule väga suur osa meie pensionäridest enam lihtsalt mitte kuidagi toime.”