Martin Helme: riiklik rahastus mingu eeskätt rahvuskultuuri edendamiseks

Arvamus, Eesti,
- Updated
DSC04704

Kuigi kristlik kodanikuaktivist Varro Vooglaid prognoosis Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) võimule pääsedes teater NO99-lt riikliku rahastuse ära võtmist, kinnitas EKRE aseesimees Martin Helme, et partei võimule saades ükski teatriinimene kohe töökoha pärast siiski kartma ei pea.

“Ma arvan, et keegi ei peaks kohe enda töökoha pärast muretsema hakkama,” vastas Helme BNS-i küsimusele, kas EKRE võimule pääsedes jääks NO99 dramaturg Eero Epner enda Postimehes avaldatud kirjutise “Kurjuse normaliseerumine” pärast suure tõenäosusega tööta, nagu kirjutas Vooglaid väljaandes Objektiiv.

Helme sõnul on küsimus selles, et mis on Eesti kultuuripoliitika. “Näha on, et sotsiaaldemokraadist kultuuriministri Indrek Saare juhtimisel ajavad kultuuriinstitutsioonid väga selgelt Sotsiaaldemokraatliku Erakonna (SDE) radikaalsema tiiva jutupunkte, mis on vale,” lausus Helme.

“Kinnitan, et meie arusaamist mööda on kultuuriasutuste ja -väljaannete rahastamine põhjendatud vaid sellisel juhul, kui toimub rahvuskultuuri taastootmine, ehk uue kvaliteediga Eesti kultuuri tekitamine,” rääkis Helme. “Mitte mingisuguste Lääne vasakpoolsete ideede kopeerimine või mingisuguste ilma igasuguse tasemeta soperdiste tootmine. Soovi korral tehtagu seda ikkagi iseenda kulul. Ja ka mitte selle jaoks ei eksisteeri veel ka kultuuriasutused või väljaanded, et mingi grupp globaalsotse ja -liberaale saaks endale sinna mõnusa pesa teha,” lisa Helme.

EKRE asejuhi sõnul on kultuuri rahastamine nii eelarveline kui poliitiline valik. “Kultuuri tuleb rahastada, aga siis see peab ka päriselt kultuur olema. See on nii abstraktselt – ma ei arva, et me praegu räägime otseselt ühest või teisest teatrist või väljaandest. See on üldpoliitiline hoiak,” lisas ta.

Helme märkis, et käib teatris väga rõõmsa meelega ja kuulab kontserte ning on üldse väga kultuurilembene inimene. Vastates küsimusele, kas teater NO99 tükid hakkavad talle vastu, ütles Helme, et “ei, ma arvan, et neil on väga andekaid asju olnud”. “Ma ei arva, et kõik etendused või kirjandusteosed peaksid olema mingi ühe ideoloogilise vitsaga löödud. Kuid arvan siiski, et maksumaksja raha eest ei maksaks kultuuriasutustes teha parteipoliitikat. See kehtib eriti sotside puhul, sest see , mis sealt tuleb praegu on ju hüsteeriline sotsi-ulg,” rääkis ta.

Helme lisas, et EKRE võimule tulles subsideeriks riik eeskätt seda kultuuri, mida põhiseaduse preambulist lähtuvalt peabki subsideerima, ehk siis rahvuskultuuri.

BNS-UU

Kommentaarid

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused