Martin Helme:  valitsus varjab enda läbikukkumist koroonarindel hunniku valedega

Rubriik Eesti On
- Updated
Martin Helme

Eile menetleti Riigikogus koroonakriisi lisaeelarvet, mille järel esines sõnavõtuga ka EKRE saadik ja parlamendi aseesimees Martin Helme, kes paljastas valitsuse jõhkraid valesid.

“Loomulikult toetab Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsioon lisaeelarve tegemist. Lõppkokkuvõttes tehakse selle lisaeelarvega ju täpselt neid samu asju, mida eelmine valitsus tegi aasta tagasi. Sellega toetatakse tervishoidu suures tervisekriisis, tööturgu ja raskelt pihta saanud sektoreid. See on kõik midagi sellist, mille me oleme juba aasta tagasi välja mõelnud, mis töötas ja mida on nüüd uuesti vaja kasutada. See ei ole probleem. Probleem on mujal.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Sügavalt häirib mind selle eelarvega kaasas käiv retoorika, mis kubiseb valelikkusest ja ebaaususest.

Esimene vale. Veel mõne kuu eest opositsioonis olles nõudis Reformierakond, et tuleb teha väiksema defitsiidiga eelarve ja võlavõtmisega tuleb olla tagasihoidlikum. Nüüd, kaks kuud pärast valitsuses olemist, tullakse siia defitsiidi suurendamisega.

Teine vale – et raha polnudki teatud asjadeks ette nähtud. See on lausa topelt vale, sellepärast et mitmed kuluread, mida me ka täna siin oleme hekseldanud ja mis on näha siin eelnõus, on tegelikult juba varasemalt välja makstud või kinni makstud – näiteks seesama vaktsiiniraha uuesti küsimine on täiesti arusaamatu.

Olulisem aga sellest veel on see, et valitsus tekitas ise koroonakatastroofi ja nüüd käib ringi ja hurjutab, et eelmine valitsus ei näinud ette piisavalt palju rahalisi vahendeid selles katastroofis testimiseks ja ravimiseks. See on sügavalt ebaaus, ebaõiglane ja valelik lähenemine asjadele. Valitsus käib ringi ja räägib, kuidas ei olnud ette nähtud piisavalt palju raha haiguslehtedele või tööturule.

Kolmas vale. See puudutab seda, mida ma ka küsimuste voorus üles tõstsin, et koos lisaeelarvega ei ole tehtud mitte mingit makromajanduslikku prognoosi. Siin peidetakse ennast väite taha, et makroprognoos tuleb nii, nagu seadus ette näeb, märtsi lõpu seisuga aprilli esimestel päevadel ja me ei tahtnud hoida rahasid kinni, selle tõttu oli vaja teha eelarve kiiresti-kiiresti ära ja mitte kaotada neid mõnda nädalat.

Aga aasta tagasi olin ise rahandusminister ja me tegime need prognoosid ära, sõltumata kalendrist, lausa täpsustasime neid, nii et mitte keegi ei keela, mitte keegi ei takista neid prognoose tegemast. See oli poliitiline valik ja sellel valikul on kahtlemata väga küünilised põhjused.

Sellega jäetakse ära tulupoole näitamine ja dramatiseeritakse ülekulu ridasid. Ühtlasi luuakse endale nii riigieelarve strateegia tegemiseks kui ka järgmise aasta eelarve enda tegemiseks arvestatav rahaline puhver, et viia ellu oma poliitilisi prioriteete. Iga valitsus peabki saama eelarve kaudu oma poliitilisi prioriteete ellu viia, lihtsalt see, mismoodi seda lisaeelarvet praegu meie ette tuuakse, on kahepalgeline.

Neljas vale on kahtlemata see, et kõik need kulud, mis on meie ette toodud praegu, on seotud koroonaga. Tõsi, 641 miljoni euro suuruses lisakulude reas kõige suuremad tükid tõepoolest on seotud koroonaga, iseküsimus on see, kas me peame praegu kompenseerima just niisugustes summades ja just praegu Haigekassa reserve, aga seegi on põhimõtteliselt poliitilise valiku koht.

Minu suhtumine oli, et nii Töötukassa kui Haigekassa reservid kriisiolukorraks ongi ja see ei ole põhjendatud, et kõik need reservid jäävad kasutamata ja valitsus maksab võla võtmisega need reservid lihtsalt kinni. Aga see on, nagu öeldud, poliitilise valiku koht.

Kuid nende 641-miljoniliste suurte tükkide vahele on peoga virutatud väiksemaid kulusid, mis tulevad jube tuttavad ette eelarve läbirääkimiste lisataotlustena ja mis on kõik puha seda nägu, et Sotsiaalministeerium oskab kogu aeg tuua selliseid keskmise ja väikese suurusega kulusid, millel ei ole tegelikult pistmist koroonaga, aga mida nad küsivad lakkamatult.

Viies vale on loomulikult see, mida puudutas ka vahetult enne mind kõnelenud Aivar Sõerd, justkui ei oleks valitsusel aasta alguses olnud mingeid reserve ja selle tõttu tuleb praegu kiirustades lisaeelarvet teha, sest kulud jooksevad peale ja kuskilt raha ei ole võtta. See on numbritega žongleerimine ja ebaaus jutt jällegi, avalikkust ja Riigikogu eksitav jutt. Tegelikult oli reserve piisavalt ja neid reserve oli võimalik ka kombineerida.

Nii et mul on lihtsalt siiras soov, et valitsus ei tegeleks sellega, et varjab enda läbikukkumist koroonarindel hunniku valedega. Keegi nagunii ei usu neid ja neid ei ole vaja. Tegelege parem koroonaga võitlemisega ja selle jaoks me ei takista rahaeraldisi.”

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused