Martin Helme: valitsuse otsuste tõttu kasvavad järgmiseks toidu, transpordi ja kodusooja hinnad

Eesti,
- Updated
Martin Helme

Endise rahandusministri, EKRE esimehe Martin Helme sõnul pole inflatsiooni aeglustumine lähiajal tõenäoline ja valitsus peaks aitama elektrihindade langetamisele kaasa, kärpides lisaks aktsiisilangetusele ka ülekandetasusid.

Helme sõnul räägib minister Keit Pentus-Rosimannus (Reformierakond) endiselt 50 miljoni euro kärpimisest, mis ei ole tema hinnangul mõistlikult sisustatud. “Kui räägime struktuursetest uuendustest, siis protsendikärpe teooria on, et iga ministeerium leiab üles kõige vähem mõtteka kulukoha ja võtab sealt raha ära, aga praktikas ta ei ole kunagi niimoodi juhtunud. Tavaliselt leiab ministeerium üles avalikkusele kõige ärritavama kulukoha ja ütleb, et ei saa kärpida,” ütles Helme ERR-ile.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

“Eelarve sisu me näeme alles siis, kui see Riigikogule üle antakse järgmisel nädalal. Mulle tundub, et selle eelarve võiks kokku võtta sõnadega: poliitiline kokkulepe oli, et Keskerakond sai mõningates valdkondades palgatõusud ja ilmselt ka jätkuvad aktsiisialandused, mille valitsus ära tegi. Teisest küljest Reformierakond saab jätkata oma kärpejuttu,” sõnas Helme.

Helme hinnangul pole inflatsiooni aeglustumise prognoosid tõenäolised. Inflatsiooni kiirenemise taga on tema sõnul üks osa koroonast taastuval majandusel, kuid peamiselt võib selles süüdistada raha- ja eelarvepoliitikat.

“Ma näen, et inflatsioon võib jõuda ka kahekohaliste arvudeni, see omakorda tähendab seda, et tekib väga tõsine palgasurve, ka erasektoris. Alguses on inflatsioon riikidele hea, rahakäive kiireneb, numbrid suurenevad, eelarvesse laekub muudkui raha juurde. Juba õige varsti hakkab see mõjuma vastupidiselt,” sõnas Helme.

“Mida Eesti valitsus peaks tegema on siseriiklikud regulatsioonid, reguleeritavate hindade osas. Ma täiesti hämminguga vaatan seda, kuidas tänane valitsus pigistab oma silmad kinni elektrihinna tõusu ees. Propagandistlikult on pandud lauale, et nad lükkavad edasi aktsiisitõusu, mis on õige, aga väikese mõjuga samm. Energiahindade kasv annab selle tõuke, et järgmiseks kasvavad toidu, transpordi ja kodusooja hinnad. Selle hinna saab Eesti valitsus, kui tal on selgroogu otsustada, tuua allapoole ja see pidurdab kindlasti inflatsiooni,” ütles Helme.

Allikas: ERR

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused