Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Matsalu koge võib olla Eesti vanim

28.07.2015
koge

Matsalu lahe põhjas Keemu sadama lähedal asub arvatavasti keskaegse koge vrakk. Sealtsamast leitud 13. sajandi jooginõu tükk võib tunnistada, et koge on vanim Eestis leituist, teatab Lääne Elu.

Mullu suvel leidis Keemus suvitava Martin Maiksoni poeg Paul meres sumades killu, mis hilisemal uurimisel osutus 13. sajandi jooginõu tükiks. Kunstnik-dekoraator Maikson, kes on disaininud nõusid keskajarestoranile Olde Hansa, sai kohe aru, et tegemist polnud mitte tavapärase savikillu, vaid keskaegse anuma kaelaosaga.

Ajaloolase Mati Mandeli kaudu jõudis leid keskaegse keraamika asjatundja Erki Russowi kätte. Russowi hinnangul on tegu Siegburgi keraamikaga 13. sajandi teisest poolest. „Ma ise arvasin, et võiks olla 14.–15. sajandist, aga et on varasem, oli üllatus,” kommenteeris Maikson.

„See on väga vinge,” arvas ka Mati Mandel. Just seda laadi leiud annavad dateerimisel pidepunkti. Võib oletada, et Keemu sadama lähedal merepõhjas lebav laev oli 13. sajandi teisel poolel lastiga teel Lihulasse, aga sattus sealkandis õnnetusse.

13. sajandi lõpp oli Mandeli sõnul linnuse ette tekkinud Lihula asula õitseaeg. Tolleaegse sadama asukoht pole teada, kuid Mandel pakub, et see võis olla mõne kilomeetri kaugusel Kloostris või Kirikuküla all. Keemu jääb Lihulast linnulennul 5–6 kilomeetri kaugusele.