Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Meedia levitas libauudist: minister Kaimar Karu ei rääkinud konkreetselt Bolti abistamisest

-
12.04.2020
© Uued Uudised

EKRE Põhja-Tallinna ringkonna esimees Meelis Keerberg juhib tähelepanu sellele, et kuigi IT-minister Kaimar Karu mainis 9. aprilli valitsuse pressikonverentsil Bolti firmat ainult üldkontekstis, ehitasid meediaväljaanded oma lood üles nii, nagu oleks minister andnud Boltile konkreetseid lubadusi.

Meelis Keerberg ütleb avalikus pöördumises: “9. aprillil 2020 avaldasid väljaanded Postimees ja Digigeenius artiklid pealkirjaga „Minister Karu: miks ei võiks riik olla Bolti investor?“ (Postimees, artikli autorit pole märgitud) ja „Minister Kaimar Karu: valitsus kaalub Boltis osaluse ostmist“ (Digigeenius, Harry Tuul).

Artiklite pealkirjad on avalikkust eksitavad ning otsene vale. Kaimar Karu pole 09. aprilli 2020 Vabariigi Valitsuse pressikonverentsil öelnud pealkirjades tsitaadina kasutatud lauset. Mitte mingis osas pole pressikonverentsil öeldud, et valitsus või minister Karu kaalub Bolti suhtes mingeidki erimeetmeid.

Ausa ja objektiivse ajakirjanduse põhimõtetega ei käi kokku avalikkuse eksitamine. Tõene kajastus nõuab õienduse avaldamist koos täieliku teksti tendentsliku redigeerimiseta ning väärinformatsiooni eemaldamist online meediast, mida te loodetavasti viivitamatult teete.

Tuginen 09. aprilli Vabariigi Valitsuse pressikonverentsi salvestisele, mis on avalikult kättesaadav ning mille stenogrammi leiate allpool.”

Minister Kaimar Karu sõnavõtt pressikonverentsi alguses (muutmata kujul):

„Kohandame meetmeid konkreetsetele valdkondadele, ehk siis teeme koostööd erialaliitudega ja ettevõtetega, saamaks paremat informatsiooni sellest, et mis tegelikult on tarvis, mis tegelikult töötaks ja disainida siis meetmed tõepoolest vastavalt. Me usume, et nii meetmed kui Kredexi lähenemine võetule riskile peavad olema siis nii ajakohased kui vajalikkusele vastavad. Eesmärk pole mitte meetmeid kehtestada või mitte raha eraldada, vaid raha eraldada efektiivselt ja selle kallal me hetkel teeme tööd. Meieni on ka jõudnud siis erinevaid soove ettevõtetelt, kes võivad vajada mõnevõrra suuremat toetust või siis on nad sellised tavapäraselt pankade või Kredexi kaudu mittetoetatavad ettevõtted, et muude teemade hulgas oleme me arutanud ka siis potensiaalset riigiosaluse võtmist ettevõtetes, kui see peaks mõistlikuks osutuma ja noh et üks võimalus seda teha on siis läbi Smartcapi, mis on Kredexi all. See on minult ka hetkel kõik.“

Küsimused reporteritelt:

Ajakirjanik Delfist ja Päevalehest: „… küsimus Kaimar Karule, et suur Bolt on saatnud valitsusele palve 50 miljonit eurot saada toetuseks, et see kriis üle elada, et kas see on mõeldav, et neid niisuguse päris kopsaka summaga ka siis toetatakse, kuigi tegemist on startupiga ja ega seal väga palju kasumit pole olnud, et .. ma ei tea kas ta siis kvalifitseeruks niisugusele suurele toetusele, mis Te arvate sellest?“ (jätkus küsimus peaministrile ja välisministrile).

Minister Kaimar Karu:

„Aitäh küsimuse eest. Varasemalt startup ettevõtted või iduettevõtted ei oleks Kredexi alla mahtunud, et nüüd on Euroopa Komisjoni poolt tulnud suunised muutuste osas, mis lubavad muuhulgas ka siis iduettevõtetel tõepoolest Kredexi kaudu endale finantse taodelda, kas siis läbi panga ja siis Kredexi käendus või siis otselaen, nii et põhimõtteliselt on see võimalik. Hetkeseisuga nad kandideerivad sellele samale rahale võrdsetel alustel kõigi teiste ettevõtetega, et noh, nende konkreetne palve muidugi 50 miljoni osas suuruse mõttes hetkel kehtivate Kredexi limiitide… hetkel kehtivatest limiitidest läheb üle, limiidid on väiksemad, aga need limiidid vaadatakse üle, nii et põhimõtteliselt sisuliselt nad saavad Kredexist abi taotleda koos teistega samadel alustel. Et küsimus, et kas peaks iduettevõtetele võibolla kehtestama erinevad meetmed või siis erineva paketi, seda me arutame, noh seesama võibolla siis ka riigiosaluse võtmine on osaliselt seotud ka selle mõttetööga, et iduettevõtetes, kes .. kus ongi palju osapooli, investoreid, et miks näiteks ei võiks siis riik olla siis  üheks nendest investoritest, aga konkreetselt Boldi või ühegi startupi või siis iduettevõtte kohta meil selles mõttes otsust ei ole, et individuaalselt (toimetuse rõhutus).  Aga hetkeseisuga saavad nad kandideerida samale rahale samadel alustel. Aitäh!“

Minister Karu rääkis Boltist üldkontekstis, kuid ometi kirjutasid ajakirjanikud otsestest lubadustest Boltile.