Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

MEEDIAKRIITIKLA: ETV muutub aina kollasemaks, aga ise nad seda vist ei adugi

-
07.09.2023
ETV kuvatõmmis

ETV allakäik jätkub: riigi poolt raha halastamatult kulutades loodi kiledahäälsele Anna Pihlile sotsiaalne töökoht – ta „uurib“, kes on kelle sugulane ja eellane, eelistades muidugi ETV enda „staare“ ja igapäeva avalikke tegelasi. Ma ei peaks nüüd eriti kulutama ega pingutama selleks, et tuleks meelde, et keegi Gavronski oli kolhoosi esimees. Aga kas see peaks kedagi huvitama?

Juba ilmus kunagi heasse sarja ENSV parukas Peeter Oja, seega hakkab sari lõplikult labastuma. Varsti ei teegi vahet, on tegemist avalik-õigusliku või mingi tavalise kommertskanali süldisarjaga.

Pealtnägija huvi inimeste eraelu ja skandaalide vastu on muutunud piinlikult pealetükkivaks. Meeles on pedofiilsete fotode autori Marko Mihkelsoni pugelik puhtakspesemine Mihkel Kärmase poolt, nagu oleks see olnud mingi väikeste laste suurte sõprade klubi. Eile aga intervjueeris heatahtlik ja intelligentne Margit Kilumets vaimulikku Jaan Tamsalut, kes istus täiesti häbenemata kaamera ees ja üritas vaimukas olla, võrreldes ennast kärbsega, keda ta ise lõi ajalehega, aga too hiljem surnuist üles tõusis ja minema lendas.

Tegelikult on võltsvaga jumalameest etendav omapärase seksuaalvaimse sõltuvusega inimene, kes on aastaid irvitanud oma tegudega nii jumalasõna kui ka naiste üle, palju igavam ja ebameeldivam, kui isegi lõtvade elukommetega seltskonnakroonika naised, kes on vähemalt noored ja kenad.

Siin aga tehti häbematust preestrist mingi märter, ja just riigisaates, mis pidi ju uuriva ajakirjanduse lipulaev olema. Piinlik teema- ja külalisevalik. Ja nagu ikka, üritatakse panna kaasa tundma mitte ohvritele, vaid nende suhtes ebaväärikalt käitunud inimesele. Oleksite võinud olla ja pidanudki olema ikka rohkem Mihkelsoni väikeste kasutütarde ja Tammsalu hüljatud naiste poolel.

Rääkimata sellest, et peale naiste osutusid kannatajaks pooleks ka kirikulised, nende usk ja kirik ise. Peapiiskopi Urmas Viilma selgitused olid väärikad, aga tekkib muidugi küsimus, kus EELK juhtkond varem on olnud, kui nende jumalasulane aastakümneid imelikult käitus.

Ilmselt sealsamas, kus Rooma paavstid ajal, kui piiskopid massiliselt lastega vallatlesid.

ETV-s pakuvad huvi enamasti ikka poliitikasaated, kus vaatamata kallutatud saatejuhtidele saavad isegi valitsuse ebasoosingus külalised ikka mõne sõna sekka öelda. Ja eile oli Esimeses stuudios Mihhail Kõlvarti ja Tanel Kiige valimiseelne debatt, kus külalistele anti piisavalt sõna ja saatejuht Andres Kuusk oli vaoshoitult tasemel.

Keskerakonna esimehe kandidaadid midagi erakordselt uut ei väljendanud, väliselt aga oli see ilmselge vastasseis väga atraktiivne – ühelt poolt Kõlvarti idamaine vaoshoitus ja tarkus, teiselt poolt samuti idamaisete sugemetega temperamentsema Kiige verbaalne kuulipilduja. Härra Mihhail Kõlvarti sõnad tema sünnimaa ja kodu, meie Eesti kohta väärivad lugupidamist, see oli hästi ja siiralt öeldud. Tema omapära on ka selles, et tema rahulik läbimõeldud väljendusviis ja intonatsioon varjavad hästi mõned teatud keelenüanssid, sellele pole lihtsalt mingit põhjust mõelda ega nendele keskenduda.

Tanel Kiik on kahtlemata sõnaosav inimene ja osav väitleja, aga ta pole näiteks eesti rahvusriigi säilimise seisukohalt Kõlvartist palju eelistatum variant. Tuleb meelde aeg, kui ta juhatas Jüri Ratase bürood ja ma olin sunnitud küsima Postimehe pealkirjas, et mis piipu nad seal tõmbavad, kuna Kiik väitis, et kodakondsuseksamis eesti keele oskamise ja põhiseaduse tundmise nõude kaotamine aitaks kaasa integratsioonile ja eestlaste mõistmisele venekeelsete poolt.

Ehk kui inimene saab informatsiooni ainult vene meediast, põhiliselt Venemaa telekanalitest, ja ei mõista, millest ümberringi räägitakse, siis mõistab ta eestlasi paremini ja on Eesti patrioot. See väide oli muidugi veel suurem idiotism, kui viie miljoni eest vaktsiinide ladudes surnukskeetmine.

Ja Tanel Kiik kui sallija ja liberaal peaks ikka ennast kontrollima ja kõrvalt nägema: sellise kurja pilguga oponenti terve saate kestel ei puurita. No lausa kõhe hakkas. Kuigi kui mõelda Mihhail Kõlvarti osalemisele našistlikus laagris, kus tuntud eestlaste pead teibasse aeti, siis on veel kõhedam.

Missugune nendest kandidaatidest oleks Eesti seisukohalt parem, oleks minu arvates vale küsida. Keskerakondlastel tuleb sel pühapäeval valida kahest ebasobivast kandidaadist vähem mittesobiv.

Aga ETV väitluse eest aitäh, igav ei hakanud. Kuigi erakonnasisese pesu pesemine peavoolumeedias enne sisevalimisi on küsitava eetilise väärtusega. Ei koosne ju kogu ETV vaatajaskond keskerakonna liikmetest.

Ivan Makarov