Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

MEEDIAVALVUR: taome tunglad atradeks!

-
14.05.2024
Tunglad atradeks! Eurovision as hole
© Ivan Makarov

Täna hommikul klõpsutasin kanaleid ja sattusin mingile lõigule Bedwettersi esinemisest ETV Ringvaates.  Hea bänd, aga oli näha, et poisid võtsid asja üsna lõdvalt, nagu ei tahaks ise samastuda esitatava jamaga.

Selgus, et tegemist on Eurovisiooni geikultuuri võistluse „mittebinaarse“ võitjalooga, millele Leelo Tungal kiiruga eestikeelse teksti tegi. Kuulates tuligi meelde ütelus, et „kiiresti ainult kassid sünnivad“.

Meelde jäi vaid üks sentents „Ma tulin august tagasi, jätsin maha pagasi…“.

Rohkemat ma tähele ei pannud, aga kas pole siis pärl? Kõik oleme me august tulnud ja auku ka läheme, see on loodusseadus… Milline ürgne jõud ja filosoofia kumab sellest meie vanameistri tekstikähkukast läbi! Milline imeline kunstiline ja intellektuaalne areng – kunagistest sõnadest „see on, laps, meie muld“ kuni „tulin august tagasi, jätsin maha pagasi“!

See kõlbaks lastelaulukski, mille osas on Leelo Tungal samuti alati olnud tugev. Ja kui palju lauldavaid variatsioone on võimalik sellest teha! No näiteks:

„tulin august välja ma lava peale hullama“;

„tulin august, hambus lill, auku jäi mu väike till“;

„tulin august, mees või mann, auku jäi mu sumadan“;

„tulen august, tungal käes, sinna jäid kõik põrguväed“ jne.

Kunagi käisin Leelo Tungla, Raimo Kangro, Lepo Sumera, Urmas Alenderi, Jaanus Nõgisto ja teiste tuntud muusikutega Heliloojate Liidu levimuusikakomisjonis, ansamblid ja solistid mängisid seal ja laulsid oma uusi lugusid ning me arutasime, vaagisime ja väljastasime oma kompetentset arvamust ning „elutuusikuid“. Loomulikult räägin ma seda teatud annuse irooniaga.

Leelo Tungal oli tollal igasuguse haltuura suhtes väga väga tundlik ja põhimõtteline. Mäletan tema artiklit „Noorte Hääle“ ajalehes „Ma märgan sind saalis“. Ühe eesti ansambli poisid nii laulsid. Tungal hästi pani, et „kellele see ikka meeldiks, kui sind saalis märjaks tehakse“.

Hästi öeldud. Nüüd aga Leelo Tungal ise teeb publiku märjaks.

Õnneks peavad teleekraanid vett.

Ivan Makarov

MEEDIAVALVUR: Eesti esindus Eurovisiooni lauluvõistlusel lasi käest ajaloolise võimaluse