Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Meeleheitel põllumehed tulevad Toompeale abi nõutama

-
11.09.2016
Meeleheitel põllumehed tulevad Toompeale abi nõutama

Põllumehed korraldavad esmaspäeval Tallinnas aktsiooni “(M)ärkamine!”, millega kutsutakse avalikkust üles märkama, millised on põllumajandussektori pikale veninud kriisi tagajärjed Eesti toidulauale ja maapiirkondadele. Põllumeeste hinnangul on viimane aeg ärgata ja märgata, mis on juhtunud ja juhtumas Eesti põllumajanduses ning maaelus. Erilise surve alla on sattunud piimandus- ja seakasvatussektor.

Põllumehed kutsuvad kõiki linna- ja maainimesi ning Eesti toidu sõpru esmaspäeval kell 13-15 kaasa elama Tallinnas riigikogu hoone ees toimuvale põllumeeste aktsioonile “(M)ärkamine!” ning osa saama rohkest piimast.

Eesti Maaülikooli majandus- ja sotsiaalinstituudi direktori, põllumajandusdoktor Ants-Hannes Viira sõnul väheneb Eesti piimalehmade arv kiiremini kui teistes Balti riikides.

“See, et põllumajanduslike majapidamiste arv taas kiiresti väheneb, annab märku, et meil ei ole praegu tegemist nn tavapärase strukturaalse muutumisega, vaid kriisiga, kus mõjutegurid ja ettevõtjate valikud on tavapärasest teistsugused,” ütles Viira Lääne-Virumaal Müüriku farmis pühapäeval toimunud pressiseminaril “Kui võrdleme Eestit Läti ja Leeduga, siis võrreldes 2013. aasta lõpuga on meil piimalehmade arv vähenenud 10,7 protsenti, Leedus 5,5 protsenti ja Lätis vaid 2,5 protsenti. Samas on piima kokkuostuhinnad seal olnud madalamadki.”

“Murelikuks teeb, et piimalehmade ja sigade arv on Eestis palju vähenenud,” nentis Viira. “Turud ja turuhinnad võivad kosuda, kuid piimalehmade ja sigade arv ei taastu nii kiiresti. Seega taastuvatest turgudest võidavad enam need, kes pole karja nii palju vähendanud.”

Käesolev kriis on sundinud lisaks paljudele väiketootjatele loomakasvatust lõpetama ka terve rea suuremaid ettevõtteid, kes on alles suhteliselt hiljuti investeerinud kaasaegsetesse farmidesse. Näiteks OÜ Müüriku Farmer müüs selle aasta jaanipäevaks tühjaks 400-pealise piimakarjalauda.

“Kuigi ehitasime uue piimalauda 2005. aastal ning moodne vasikalaut valmis mõned aastad tagasi, siis piimaturu pika madalseisu tõttu olime sunnitud piimatootmise lõpetama ja müüsime tänavu jaanipäevaks oma 400 piimalehma poolakatele,” selgitas Endel Mäesepp, kes on pereettevõtte Müüriku Farmer juht. “Noorkari läheb samuti Poola. Piimatootmise lõpetamine tähendas 12 inimese koondamist. Selleks, et lahti saada viimastest võlgadest müüsime sellel nädalal ka osa oma põllumaast.”

Mäesepa sõnul on sama teed läinud mitmed teisedki ettevõtted. Müüriku farmi naabruses asuv 200 loomaga Ebavere farm pani samuti uksed kinni. Viimased paar aastat on üle 40 aasta põllumajandussektoris töötanud mehe hinnangul olnud tohutult närvesöövad.

Erakondadest toetavad põllumajandustootjaid eeskätt Konservatiivne Rahvaerakond ja Keskerakond, kelle nõudmisi põllumehi aidata kas otse või riigieelarve kaudu on jätkuvalt eiratud.

BNS-UU

FOTO: Meenutus eelmise aasta põllumeeste meeleavalduselt 14.09.2015