Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee
 

Meie oma Josep Borrell – Kremli rahvuspoliitikat kiitnud Mailis Reps

-
08.02.2021
Mailis Reps on juba aastaid Eesti poliitikas ja teinud seejuures suuri vigu. (AFP-Scanpix)

Praegu räägitakse palju Euroopa Liidu välispoliitika kõrge juhi Josep Borrelli häbiväärsest käitumisest Moskvas, kuid sama moment on läbi elatud ka Eestil, kui kunagine haridusminister Mailis Reps kiitis Kremli poliitikat Marimaal.

2005. aastal Venemaa-visiidil käinud haridusminister Mailis Reps kiitis Vene riigitelevisioonis Marimaa olusid ning väitis, et vastupidiselt Eesti levivale teabele on seal kõik suurepärane, vahendas tollal Eesti Päevaleht.

Venemaal Mari Eli pealinnas Joškar-Olas toimus siis rahvusvaheline fennougristikakongress ja Eesti delegatsiooni juhtis haridus- ja teadusminister Mailis Reps.

Mailis Reps esines Vene riigitelevisiooni Rossija uudisteprogrammis “Vesti”, mille reporter alustas sissejuhatavat lõiku tõdemusega, et Eesti ja Soome esindajad on olnud arvamusel, nagu laastatavat Marimaal kohalikku kultuuri, ent on kohapeal olnud meeldivalt üllatunud, et nad eksisid.

Sama reipalt jätkab saatelõiku ka Reps ise. “Olen siin esimest päeva ja kõik, mida nägin, on väga suurepärane. Faktid, mida siin nägin, ja faktid, mida lugesin kodus, need pole kuigi sarnased. Võiks isegi öelda, et kodus tahetakse asju näidata natuke halvemana kui nad on, aga siin on näha, et koolid tehakse lahti, inimesed loovad kultuurikontakte, keel on, võimalusi on, kui ainult huvi on. Ma ütleksin, et meil on liiga vähe korrektset informatsiooni ning seepärast on mul hea meel, et ma siia sõitsin.” (EPL, 18. august 2005)

8. septembril 2005 avaldas Eesti Ekspress välisministeeriumi memo Mari-visiidi kohta, kus Reps sõnas muu hulgas, et Vene haritlastel on Eestis raske olukord.

14. septembril toimus Riigikogus usaldushääletus ja ametisse jäänud haridusminister Mailis Reps tunnistas samas esimest korda, et tema visiit Marimaale ei olnud edukas, vahendas tollal Postimees.