Migratsioonipumbal tuurid maha: seadusemuudatus võrdsustab tööandjate vastutuse kõigi tööle kutsutud välismaalaste suhtes

Eesti,
©Uued Uudised
Eesti migratsiooni reguleerivad seadused peavad olema pidavad nagu riigipiir. Pilt on illustratiivne.

Kolmapäevasel riigikogu istungil vastu võetud välismaalaste seaduse muudatusega kehtestatakse tööandjale, kes registreerib välismaalase lühiajalise töötamise, kutsuja kohustused ka ajutiselt Eestis viibiva kolmandatest riikidest pärit töötaja puhul.

Seni kehtisid sellised kohustused kutsujatele vaid elamisloaga välismaalaste osas, teatas siseministeeriumi kommunikatsiooninõunik.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

“See tähendab, et tööandjal, kes kutsub välismaalase Eestisse tööle, lasub muu hulgas kohustus võtta välismaalane Eestis vastu, tagada vajadusel tema majutamine ning kanda tema Eestis viibimise ja Eestist lahkumise kulud, kui välismaalasel endal selleks raha ei ole,” selgitas siseminister Mart Helme pressiteates.

Lisaks antakse seadusemuudatusega politsei- ja piirivalveametile (PPA) võimalus hinnata vajadusel välismaalast Eestisse kutsuva tööandja või õppeasutus ebausaldusväärseks ning võtta hinnang aluseks edasistes välismaalaste Eestisse lubamisega seotud menetlustes.

“Kutsuja ebausaldusväärseks tunnistamine on ennetav meede, et kaitsta Eesti majandust ebaausa konkurentsi eest, mis saavutatakse töötamise tingimustega skeemitamise teel, ning välistöölisi ja -tudengeid seadust rikkuva tööandja või õppeasutuse eest,” sõnas Helme.

Ta lisas, et viimase seitsme aasta jooksul on tööandjate suhtes tehtud väärteomenetluste arv kasvanud 170 protsenti, ulatudes 134 juhtumini 2019. aastal. “Kõige levinumad välismaalastega seotud rikkumiste juhtumid on need, kus tööandja võtab Eestis seaduslikult viibiva välismaalase tööle, kuid ei registreeri tema töötamist PPA-s või ei maksa seaduses nõutavat, vähemalt Eesti keskmist palka ja tööjõumakse,” märkis ta.

Muudatusest tulenevalt on PPA-l õigus anda hinnang välismaalast Eestisse kutsuva tööandja või õppeasutuse ebausaldusväärsuse kohta. Hinnangu andmisel kutsuja usaldusväärsuse kohta võetakse arvesse nii välismaalaste seadusest tulenevate kohustuste rikkumisi kui ka muid väärkasutuse vähendamise vaatest olulisi faktoreid.

Ühekordse rikkumise korral võib olla tegemist tingimuste eksliku eiramisega. Mitmekordse rikkumise puhul on aga põhjust eeldada, et seaduses sätestatud nõudeid ja kohustusi on rikutud tahtlikult, mis annab põhjuse kutsuja usaldusväärsuses kahelda.

Hinnanguid annab PPA vastavalt vajadusele – juhul kui menetlustes käigus on avastatud olulisi ja korduvaid rikkumisi. Kui kutsuja hinnatakse ebausaldusväärsuseks, kehtib see hinnang tema kohta kuni üks aasta. Hinnangut arvestatakse välismaalastega seotud Eestisse saabumise loa taotluste menetlemisel. Näiteks mõjutab see lühiajalise töötamise registeerimise taotluste ja elamisloa taotluste üle otsustamist.

Tööandja või õppeasutuse ebausaldusväärsus mõjutab otseselt välismaalast, kes kavatseb tulla või juba on Eestis tööl või õppimas. Kui selgub, et tööandja või õppeasutus on ebausaldusväärsed, võib PPA hinnangu alusel keelduda välismaalasele pikaajalise viisa või elamisloa andmisest või tunnistada tema pikaajaline viisa kehtetuks, mistõttu on PPA hinnang Eestisse kutsuja ebausaldusväärsuse kohta oluline teave ka välismaalasele. (BNS)

6 commentsOn Migratsioonipumbal tuurid maha: seadusemuudatus võrdsustab tööandjate vastutuse kõigi tööle kutsutud välismaalaste suhtes

 • Avatar

  Võtke ometi vaatluse alla ka nn.”arendajad”, ehitajad, kinnisvarafirmad, kes on täpselt samad slaavlaste siiapressijad. Ukrainlastega ehitatakse, kelledest enamus otsib võimalust siia jääda,Venemaa venelased, suured Putini armastajad tulevad kui tarakanid, kes ronivad sooja ja täis toidulaua juurde. Kinnisvarahaid
  kuulutavad, et Tallinnas on ootel eksklusiivne kinnisvara ja HAKKAMA SAAB VENE KEELEGA. Oleme juba niikaugel, kus Kesk-EESTI väikealevis on kirjad kahes keeles ja MAXIMA siseraadoi lõugab vene keeles. EKRE ärge laske ometi Eestit päriselt venestada, pange ometi see Keeleinspektsioon reaalselt tööle,et mitte üks ei saa teeninduses töötada kui riigikeelt ei valda. Ma ei saa aru, mis meie väikses maas (ka Läti ja Leedu) on, et venelased kui kärbsed siia liimile lendavad ja lahti neist enam ei saa, oht aina suureneb, eriti “vene kodakondsuse” jagamisel, nii et veelkord tänud “Isamaalstele” kes need “vabastajate” hordid siia jättis ja ahnusest “arendajad” aina juurde ja juurde lasevad. Jumala eest, ega need rahutused nagu USA, s ka siin kaugel ei ole, sest peame kaitsma oma kodu apla rändrohutirtsuparve eest idast.

 • Avatar

  kas kutsuja vastutab ka kutsutavate väärtegude , kuridegude , tapmiste vägistamiste eest täie rauaga?

  • Avatar

   Jah vastutab, kui ta nad selleks (kuritegude tegemiseks, ntx. palgamõrtsukas) siia kutsus.

 • Avatar

  Nüüd siis riik enam migratsiooni ei kontrolligi.Ettevõtjad võivad siia tööletuleku ettekäändel kutsuda miljoni või? Mis tööandjate vastutusest Te sonite,kas olete lolliks läinud?

 • Avatar
  Elmer Hill

  Oh, tulge te kõik, kes on rõhutud ja vaesed!Maasikapõllud ootavad teid, maasikaparunid põllu ääres teid ootamas, rahakott teie jaoks avatud!

 • Avatar

  Ühesõnaga – Welcome to Estonia…

Kommentaarid on keelatud

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused