Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Ministeerium süüdistab õlletööstureid valetamises: alkoaktsiisi laekumine väheneb ainult 22 miljoni võrra

-
27.07.2017
Laadime sisu...

Rahandusministeeriumi teatel on käesoleva aasta viie kuuga Eestisse toodud kuni kaks miljonit liitrit õlut, mitte Eesti Toidutööstuse Liidu prognoositud kuni 7,1 miljonit liitrit. “Maksu- ja tolliameti hinnangul on lühiajaliselt Lätis käijad sealt Eestisse õlut viie kuuga toonud suurusjärgus pool miljonit liitrit mullusest enam. See moodustab õlle kogutarbimisest Eestis väga väikese osa,” ütles rahandusministeeriumi avalike suhete osakonna esindaja Siiri Suutre BNS-ile.

Kuivõrd piirikaubanduses ostetav alkohol peab kajastuma Läti maksulaekumistes, siis käesoleva aasta piirikaubanduse kasv miljonite liitriteni peaks sealt ka näha olema. Aga ei ole. Läti maksuamet teatas, et esimese viie kuuga on Lätis tarbimisse ehk jaemüüki lubatud 59,9 miljonit liitrit õlut ehk 0,6 protsenti rohkem kui aasta varem samal perioodil.

Eesti Õlletootjate Liidu tegevjuht Peeter Võrk seda anomaaliat selgitada ei osanud. Ta vaid märkis, et äkki juuni toob muutuse, kuid samas möönis, et ei ole realistlik eeldada, et juunis oleks piirikaubandus plahvatuslikult kasvanud.

Eesti Toiduainetööstuse Liit teatas varem oma arvutustest, mille alusel on käesoleva poole aasta jooksul Eestisse toodud 9,7 miljonit liitrit alkoholi, millest 7,1 miljonit liitrit on õlu. Käesoleva aasta kokkuvõttes eeldas liit, et piirikaubanduse käigus sisse toodud alkohol võiks moodustada 17 protsenti kogutarbimisest, kasvades järgmiseks aastaks 48 protsendile. Millest sellised eeldused, liit ei selgitanud.

Samas arvutuses tõi liit ka välja, kui palju võiks nende hinnangul Eesti piirikaubandusest maksuraha kaotada. “Eesti riigil jääb käesoleval aastal kokku saamata hinnanguliselt 68 miljonit eurot aktsiisi- ja käibemaksu ja 2018. aasta prognoositav saamata jääv maksutulu ulatub juba 150 – 170 miljoni euroni aastas, millega saaks kolme aasta jooksul valmis ehitada neljarealise Tallinn-Tartu maantee,” teatas liit.

Rahandusministeeriumi hinnangul vähendab piirikaubandus maksulaekumist käesoleval aastal aga ainult 22 miljoni võrra, kuid riigieelarve laekumine suureneb aktsiisitõusude mõjul siiski 25 miljoni euro võrra. Ehk kui Toiduliidu hinnangul vähendavad aktsiisitõusud riigieelarve laekumist käesoleval aastal 22 miljoni võrra, siis rahandusministeeriumi hinnangul see hoopiski kasvab 25 miljoni võrra.

BNS/UU