Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee
 

Minister Mart Järvik Vikerraadios: EKRE maaelutoimkonna ideed tuleb lõpuks ellu viia

-
16.10.2019
Küllap leidub Eestiski inimesi, kes maale appi läheksid. Pilt on illustratiivne.
© UU

Kolmapäeval oli Vikerraadio Reporteritunnis maaeluminister Mart Järvik, kes poole saateajast vastas kuulajate hulgalistele küsimustele.

Saatejuht Kaja Kärner tegeles oma küsimustes põhiliselt sellega, millal makstakse lubadus põllumeeste üleminekutoetustele ehk top-up täiel määral välja, aga see teema sulas kokku. Minister juhtis tähelepanu, et seni saavutatud 5 miljonit on siiski suur võit, sest EKRE on koos koalitsioonikaaslastega toetanud riigieelarveseaduse täitmist.

Pealegi polnud juba kevadel baaseelarves ette nähtud 15 miljonit (õieti polnud ka eelmistel aastatel baaseelarves), see oli üleval ettepanekuna, mis koalitsioonis praegu läbi ei läinud. See ei tähenda, et partnerid oleksid olnud vastu, kuid reaalne eelarve seis seda ei võimaldanud. Ent minister Järvik lubas, et eelarve menetluse käigus püütakse seda summat võimalusel tõsta.

Kuulajaküsimustest selgus ka see probleem, et toetuste määramise korda tuleks muuta, et see ei läheks vaid suurtootjaile või neile, kes sisuliselt on näiteks loomapidamise üldse lõpetanud. Minister kinnitas, et määramise korda tuleb täpsustada, näiteks Poola eeskujul.

Küsiti ka Maaelu Edendamise Sihtasutuse käsutusse planeeritud 100 miljoni kohta, ja minister täpsustas, et see summa tuleb kasutusele, kui riik võtab selleks laenu, mis selgub aastal 2020.

Minister sai ka palju tänusõnu kuulajailt. Näiteks selle eest, et kaotas hekslite koristamise kohustuse, samuti et ta seisab väiksemate majandite õiguste eest, ehkki suurtootjad tahavad neist üle sõita. Tekkis isegi väike diskussioon eetris Ants Amanni ja Tiit Tammsaare vahel, kui viimane süüdistas väiketalupidajat suurte survestamises. Ants Harjumaalt andis väärilise vastuse.

Edasi pakuti võimalust, et tuleks korrastada importtoiduainete maksustamist, mis Euroopa Liidu sees on teatavasti raskendatud. Minister tõi välja selle, et mitmel pool EL-is on kodumaistel toiduainetel erinev käibemaksumäär – Ungaris näiteks vaid 5%. EKRE maaelutoimkonna poolt on välja pakutud ka kodumaise, eriti mahetoidu käibemaksu määraks 9% senise 20% asemel. Selle nimelt töötatakse uuel aastal edasi.

Samuti küsis üks kuulaja, miks ei kaitsta väärtuslikku põllumajandusmaad linnade ümber, mida vallutavad nüüd kinnisvarahaid. Ka selles küsimuses on ettevalmistamisel väärtusliku põllumaa kaitse seadus, mis eelmises Riigikogus menetlusest välja langes, kinnitas minister Mart Järvik.

Mart Ummelas, ministri nõunik