Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Minister Riina Solmani tuules: kõigel väärtuslikul on ka kõrgem hind

-
02.09.2019
Rahvastikuminister Riina Solman tuletas meelde, et väärtustel on oma, tavaliselt kõrge hind.
© Scanpix

Rahvastikuminister Riina Solman ütles välja selle, mida välja öelda ei taheta – vabadusel ja kestmajäämisel on oma hind.

Teises kontekstis rõhutavad seda pidevalt EKRE juhid, kelle kogu poliitika on suunatud rahvusriigi, suveräänsuse ja eestluse hoidmisele kõigi globalistlike arengute kiuste. Mida aga ütles Isamaa poolt määratud rahvastikuminister?

“Ausam on maksta oma inimestele rohkem palka. Isegi kui see toob perspektiivis kaasa kaupade ja teenuste kallinemise. See on hind, mida tuleb maksta rahvusriigi säilimise eest,” rääkis ta.

Ja nii ongi – kui me lähtume kogu tegevuses ainult rahakoti täitmisest, võime tegelikud väärtused kohe maha kanda. Kaudselt võiks tõmmata võrdluse puhkepäevadeta tööd rügava pereisaga, kes võõrandub seetõttu lastest – kui rahateenimine (mida on alati vaja) on tähtsam lastega koos olemisest, siis saad jõukaks, aga jääd lastele igavesti kaugeks, sest lapsepõlve koostegemisi enam tagasi ei too.

Kooli algus tõi kaasa teated, et vähemalt kahes koolis läks esimesse klassi ainult üks laps. Tõenäoliselt tähendab see peatset kooli sulgemist, sest kümnekonna õpilasega kool “ei tasu ennast ära”. Just see viimane fraas ongi maapiirkondade ääremaastumise ja väljasuremise aluseks.

Hoida pealemaksmisega kool või bussiliin alles on muidugi mõista ebatulus ja riigile isegi kahjulik. Siin tulebki mängu küsimus – kas minna kaasa tasuvusega ja lasta maaelul välja surra või maksta peale ja hoida maal esmavajalikud struktuurid elus.

Sest kui kunagi hakatakse ehk tagasi tulema, siis tullakse sinna, kus on midagi alles – kool, pood, lasteaed, bussiliin. Kui neid ei ole, siis minnakse mujale. See on riigimehelik ettemõtlemine, kui mõeldakse ka tulevikule. Nagu kaevurite hoidmine palgal, kui neil ka tööd pole – kunagi saab asi korda ja siis on inimesed alles.

Eestis on väga palju teemasid, kus tuleb teha ka majanduslikult rumalaid otsuseid, hoidmaks alles seda, mis on väärtuslik. Kahjuks oleme me juba pöördumatult rahale andunud. Jõukust on kahtlemata vaja, sest ilma rahata ei tee ka midagi. Kuid on asju, mille eest tasub ka peale maksta. Emakeele, kultuuri, oma inimeste ja kodumaa allesjäämine on üks neist. Iseasi, kuid paljud on nõus neisse investeerima.

Kunagi on ka ettevõtja rikkam ja siis on hea, kui omad töömehed on siin alles.

UU