Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Mis toimub USA uue suursaadiku Edward Masso ümber ja kas Õhtulehe jutt vastab tõele?

-
04.06.2018
USA saatkond Tallinnas.
© Sander Ilvest/Postimees

Õhtuleht on visanud õhku ühe uudise 29. maist, milles väidetakse, et Eesti ametnikud lükkasid tagasi USA suursaadiku, Eesti juurtega endise sõjaväelase Edward „Sonny“ Masso kandidatuuri Ameerika suursaadiku kohale Eestis.

Valge Maja tühistas Masso kui järgmise Eestisse lähetatava suursaadiku nominatsiooni 24. mail, kirjutab Õhtuleht. Ameerika poolel ei olnud teadaolevalt kellelgi tema suhtes pretensioone, kuid väidetavalt ei soovi keegi sealpool Masso kohta ka ühelegi küsimusele vastata.

2017. aasta septembris määras USA president Donald Trump riigi järgmiseks suursaadikuks Eestisse siitkandi juurtega Edward  Masso. Ameerika senaatori Chris Murphy sõnul ei meeldinud Masso aga väidetavalt Eesti ametnikele, kelle nominatsioon olevat „alandav“ ning seega jäi määramine ära.

“USA valitsusega seotud uudistele pühendatud sait AllGov.com kirjutab, et mitu kuud hiljem Sonny Masso nominatsiooni tühistamine on äärmiselt kummaline ning vastust sellele, miks muidu Eesti juurtega härrasmees siia tööd tegema tulla ei saa, õieti nagu polegi,” vahendab Õhtuleht

Eesti rahulolematust Massoga on põhjendatud sellega, et mees oli tihedalt seotud Trumpi vastuolulise endise peastrateegi Steve Bannoniga, ehkki too oli Masso määramise ajaks juba Valge Majaga hüvasti jätnud.

Ainus, kes on asja natuke valgustanud, oli senaator Chris Murphy, demokraat Connecticuti osariigist, kes 2017. aasta oktoobris raporteeris, et Eesti ametnikud on mures selle pärast, et Trump administratsioon alandavat Eestit, vahetades karjääridiplomaadi, praeguse suursaadiku James D. Melville välja puhtalt poliitilise kandidaadi ning presidendi kunagise strateegi tuttava vastu. „Lisaks sellele on eestlased sügavalt mures USA välispoliitika järjest süveneva kaootilisuse pärast,“ vahendas Murphy.

Edward Masso on erru läinud admiral, kes teenis USA mereväge 32 aastat, kirjutab Politico. Suursaadiku ametikohta peetakse USA-s poliitiliseks positsiooniks, mistõttu iga uue presidendi ametisseastumisega käib kaasas ka suursaadikute väljavahetamine.

Vahe praeguse saadiku Melville`i ja kavandatud saadiku Masso vahel on aga ka selles, et esimene on neist paika pandud USA ekspresidendi Barack Obama poolt ja on loonud siin multikultuursusel põhineva õhkkonna — nii näiteks heisatakse USA Tallinna saatkonna juures teatud tähtpäevadel vikerkaarelipp ning antakse teada oma toetusest LGBT üritustele.

Edward Masso aga on konservatiivsete vaadetega – ta on kirjutanud kaastöid konservatiivide meediakanalile Breitbart, toetades oma kirjutistes Trumpi poliitikat ning tundes muret terrorismi üle. Kuna Eesti riiklikus poliitikas ja meedias vihatakse Trumpi ning välisministriks on globalistist sots Sven Mikser, siis võib tõesti uskuda, et Eesti euromeelne valitsus näitas diplomaatiliste kanalite kaudu vastumeelsust Masso määramise vastu. Headele suhetele Eesti peamise sõjalise liitlase USA-ga see mõistagi kaasa ei aita.

Meremuuseumi teadur Vello Mäss selgitas ERR-ile, et Edward Masso on tema onupoja poeg. Seega on Eesti ametnikud olnud vastu siinsete juurtega mehe määramisele uueks suursaadikuks.

Kogu see lugu põhineb ebaselgetel asjaoludel ja oletustel, seetõttu loodavad Uued Uudised, et Eesti välispoliitika eest vastutavad ametnikud valgustavad kogu loo tausta.