Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Mitte valimiste aususes kahtlejad ei pea midagi tõestama, vaid valimiste korraldajad peavad kahtlused hajutama

-
10.05.2024
E-valimiste turvalisus tuleb ära seletada ka kõige suuremale kahtlejale, vaid siis saab nendega edasi minna.
© UU

Neljapäeval Riigikogus EKRE algatatud olulise tähtsusega riikliku küsimuse “E-valimised – oht demokraatiale” arutelul ütles ettekandega esinenud Varro Vooglaid, et kui suur osa Eesti ühiskonnast kahtleb e-valimistes aususes, siis ei pea mitte nemad selgitama, miks nad neisse ei usu, vaid korraldajad peavad neile turvalisust tõestama.

“Tõendamiskoormis peab ikkagi asuma valimiste läbiviijal, mitte nendel, kes väidavad, et valimised ei ole toimunud ausalt. Ei ole nii, et meie, kellel meil ei ole ju tegelikult ligipääsu sellele süsteemile, peame hakkama tõendama, et valimisi võltsiti. Ei, see on ebaloogiline lähenemine asjadele. Ikkagi see, kes valimisi läbi viib, peab tõendama, et valimisi viidi läbi ausalt. Niipidi on õige asjale läheneda, elementaarne.

Ja ma olen muidugi sada protsenti nõus, et igasugused jutud sellest, et me peaksime uskuma valimiste aususesse, on õigusriigi ja demokraatia põhimõtte taustal täiesti kohatud. Kohe nagu täiesti kohatud. Sellist juttu ei tohiks isegi, sellist argumenti ei tohiks minu meelest isegi kasutada, sellepärast et demokraatlik õigusriik ei saa olla mingisugune nagu ususekt, eks ole, kus öeldakse, et te peate uskuma ja kui te ei usu, siis te peate tegelema sellega, et teie usk saaks tugevamaks ja usaldama rohkem.

Ei käi niimoodi asjad! Usaldus peab baseeruma kontrollitavusel, mitte usul. See on demokraatliku riigi toimimise aluspõhimõte. Kui meil on süsteem, mis ei ole reaalselt kontrollitav, siis sellest piisab, et see süsteem kõrvale heita. Me ei pea kuidagi tõendama ära, et on toimunud võltsimised ja midagi muud sellist. Ainuüksi sellest, et süsteem reaalselt ei ole kontrollitav ehk tegelikult ei ole võimalik süsteemi usaldada, peaks olema piisav. /…/

Ma lisaksin veel kolmanda võimaluse: võib võltsida ka siis, kui üldse ei hääleta. Kuidas ma tean, et kui mina näiteks loobun valimistel osalemisest, siis minu hääl e-häälena ei lähe näiteks Kaja Kallasele, piltlikult öeldes, või kellelegi teisele? Ei olegi võimalik seda usaldada. Nii et selles mõttes ma olen täiesti nõus, et kui juba märkimisväärne osa ühiskonnast niikuinii seda süsteemi kasutab, siis pole enam erilist vahet, kas teie seda kasutate või ei kasuta.

Mis valimisaktiivsusesse puutub, siis see on ju elementaarne loogika, et kui me ei saa süsteemi toimimist tegelikult usaldada, siis me ei saa ju usaldada ka neid valimisaktiivsuse numbreid. Me ei tea, kui palju surnud hingi on tegelikult süsteemi manipuleerimise kaudu hakanud hääletama, ilma et nad sellest ise teadlikudki oleksid, ja selle kaudu valimisaktiivsust tõstma.”

Uued Uudised