Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Odav võõrtööjõud voolab jätkuvalt Eestisse: valitsus ei toeta EKRE plaani immigratsiooni karmistada

-
17.02.2022
Toidukuller – sisserändajate üks lemmikameteid.
© Scanpix

Reformierakonna ja Keskerakonna valitsus ei toetanud neljapäevasel istungil Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsiooni algatatud ettepanekut piirata odava tööjõu sissevoolu kolmandatest riikidest.

 

Eelnõu järgi oleks Eestis piiratud lühiajalist töötamist hooajatöötajana 183 päevale 365 järjestikuse päeva jooksul.

Lisaks sooviti eelnõuga muuta välismaalasele makstava töötasu suurust. Kui kehtiva seaduse kohaselt tuleb tööandjal maksta lühiajaliselt Eestis töötavale välismaalasele tasu, mille suurus on vähemalt võrdne statistikaameti viimati avaldatud Eesti aasta keskmise brutokuupalgaga, siis eelnõu kohaselt on vastava tasu suuruseks vastava brutokuupalga ja koefitsiendi 1,5 korrutis.

Eelnõu järgi sooviti kõrgharidusseadust täiendada selliselt, et õppekulude hüvitamist tuleb nõuda välismaalaselt, väljaarvatud Euroopa Liidu liikmesriigi, Euroopa Majanduspiirkonna liikmesriigi, Šveitsi Konföderatsiooni või Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsiooni liikmesriigi kodanikult; kes õpib kõrgharidustaseme esimese või teise astme õppes, väljaarvatud juhul, kui õppekeel on eesti keel; kes omab seaduslikku alust ajutiseks Eestis viibimiseks õppimise eesmärgil või on saanud tähtajalise elamisloa õppimiseks.

Eelnõu üle andnud Riigikogu liikme Jaak Valge sõnul on välismaalaste seaduse ja kõrgharidusseaduse muutmise eelnõu välja töötatud selleks, et Eesti ei kujuneks odava tööjõu sissevoolu maaks – see pärsib tehnoloogilist arengut ning surub alla Eesti töötajate palgataset.

„EKRE tahab suunata tööandjaid kasutama Eesti oma inimesi ning palkama välismaalasi eelkõige neile töökohtadele, mis nõuavad kõrgemat kvalifikatsiooni. Samuti tahame välistada ülikoolide muutumist hüppelauaks, mille kaudu kolmandate riikide kodanikud saavad võimaluse tulla Euroopa Liitu,“ ütles Valge.

Valitsus seevastu teatas, et ei pea põhjendatuks ettepanekut lühendada hooajatöötajana lubatud lühiajalise töötamise perioodi kuue kuuni, sest näiteks põllumajanduses on hooaeg pikem kui pool aastat tulenevalt talveks ettevalmistamise etappidest.

Lisaks leidis valitsus, et ettevõttel tuleb teha kulutusi uue hooajatöötaja leidmiseks ja palkamiseks. Ka kehtiv palgakriteerium on valitsuse hinnangul proportsionaalne, mis arvestab Eesti tööjõuturu olukorraga ja Eesti keskmise palga muutumisega ajas.

Kokkuvõttes, valitsusel ei ole mingit soovi kaitsta Eestit odava võõrtööjõu eest, mis surub alla Eesti palgad ning suurendab võõrpäritolu rahvastiku osakaalu, mis Eestis on niigi Euroopa suurimaid.

 

LOE LISAKS

EKRE tahab seadusemuudatustega piirata odava tööjõu sissevoolu