Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Õiguskantsler: NETS-i mõisted on ebatäpsed ja ametite roll ei ole selge

-
02.05.2022
Õiguskantsler Ülle Madise.
© Uued Uudised

Õiguskantsler Ülle Madise hinnangul on Riigikogus teisel lugemisel oleva nakkushaiguste ennetamise ja tõrje seaduse (NETS) eelnõus mitmeid ebatäpsusi. Näiteks juhib õiguskantsler tähelepanu nakkushaiguse mõiste laiale definitsioonile ja karantiinikohustuse puhul inimeste elutingimustele.

Õiguskantsleri hinnangul asendatakse eelnõuga uudse ohtliku nakkushaiguse mõiste oluliselt laiema mõistega, mille alla võiksid mahtuda põhimõtteliselt kõik hooajalised viirushaigused.

Ohtlikeks nakkushaigusteks loetakse uue definitsiooni järgi nii uudsed nakkushaigused, mille kohta veel piisav teadmine puudub, kui ka uuesti levima hakkavad varem tuntud nakkushaigused, mille vastu on olemas vaktsiin ja ravi ning mis ei kutsu laialdaselt esile rasket haigestumist.

Eelnõus kasutatavad mõisted nagu karantiin, nakkuskahtlus ja epideemia ei ole Madise hinnangul ühemõtteliselt arusaadavad ja neid kasutatakse erinevas tähenduses, mis tekitab seaduse rakendamisel segadust.

Eelnõu ei sätesta õiguskantsleri hinnangul piisavalt ka ametite rollide jaotust ja vastutust.

Samuti juhtis õiguskantsler tähelepanu, et näiteks kodututele inimestele pakuvad omavalitsused ööbimispaika vaid õhtul ja öösel, mil tuleb viibida teistega samas ruumis, mis ei võimalda isolatsiooni.

Allikas: ERR