Reformierakond ja sotsid kardavad erakondade rahastuse järelvalve üleandmist riigikontrollile – järsku tulevad suuremad skeemid välja

Eesti,
- Updated
©Uued Uudised
Euroopa Liidu taastusfond tähendab sisuliselt raha liigutamist ühest kohast teise. Pilt on illustratiivne.

Võimukoalitsiooni kuuluvad kolm erakonda algatasid erakondade rahastamise järelevalve komisjoni (ERJK) likvideerimise, soovides komisjoni funktsioonid anda riigikontrollile, kuid see on ei meeldi Reformierakonnale ega sotsidele, mis tekitab küsimuse – millest selline kabuhirm?

Isamaa, Keskerakonna ja Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) fraktsiooni algatatud eelnõus märgitakse, et selle väljatöötamine tulenes vajadusest tagada professionaalsem kontrolli erakondade tegevuse rahastamise üle.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Võimuerakondade hinnangul on 2011. aastal loodud ERJK täielik vastavus sõltumatuse nõuetele  küsitav ning seda eelkõige põhjusel, et ERJK koosseis ei vasta täies ulatuses sõltumatuse kriteeriumile. “Välistatud ei ole poliitiline mõju ERJK liikmete üle, kuna ERJK-sse kuuluvad ka Riigikogus esindatud erakondade nimetatud liikmed, kes ei tohi olla Riigikogu ega Vabariigi Valitsuse liikmed,” märgitakse seletuskirjas.

“ERJK üritab oma võimupiire igas suunas laiendada ja võtab iseendale lubamatult suuri õigusi – tema enesetähtsustamisega on hädas juba ka opositsioonipoliitikud,” väitsid Mart ja Martin Helme mullu septembris saates “Räägime asjast”. Seega on järelvalvekomisjoni kui poliitiliselt ülelaetud institutsiooni kaotamine juba ammu päevakorral.

“Kui me ise nimetame enda üle järelevalve teostajad, siis siin on olemuslikult konflikt, mis usaldust ei suurenda,” rääkis Isamaa liider Helir-Valdor Seeder teisipäeval “Vikerhommikus”, viidates sellele, et riigikogus esindatud erakondadel on õigus nimetada ERJK-sse oma esindaja. “Praegune süsteem, kus väikene komisjon, mis on erakondade endi poolt nimetatud esindajate kaudu teostamas järelelvalvet erakondade endi rahastamise üle, pole sugugi parim lahendus. Minu arvates on väga mõistlik ja õige see funktsioon riigikontrollile üle anda,” ütles ta.

Eelnõu ajas opositsioonil karvad turri, kuid nad on otsustanud kavandatava muudatuse valitsuse vastu ära kasutada, väites, nagu oleks tegu tõhusa järelvalve likvideerimisega. “Selline järjekindel praktika ja arvete esitamine on osutunud ebamugavaks neile, kes võimul,” väidab reformierakondlane Kristen Michal. Sots Lauri Läänemets aga ütleb: “Sellist avalikku võimupositsiooni ärakasutamist süüdimõistmisest pääsemiseks pole Eesti ühiskond enne näinud.”

Tegelikkuses kaob hoopis organ, mille eesotsas on hetkel tugeva poliitilise ja ideoloogilise laenguga tegelased. ERJK kaotamise järel läheks kontroll erakondade rahastamise üle Riigikontrollile, kelle kohta vastav seadus ütleb: § 2. Riigikontrolli staatus: Riigikontroll on oma tegevuses sõltumatu majanduskontrolli teostav riigiorgan. § 3. Riigikontrolli tegevuse eesmärk: Riigikontrolli tegevuse eesmärk on majanduskontrolli kaudu anda Riigikogule ja avalikkusele kindlustunne, et avaliku sektori vahendeid kasutatakse seaduslikult ning tulemuslikult.

Koalitsiooni eelnõus märgitakse, et seadusemuudatusega pannakse riigikontrollile täiendav ülesanne, mille täitmine eeldab organisatoorseid ümberkorraldusi, ametnike värbamist, väljaõpet ja muud seesugust.

Tundub, et opositsioonil on, mida Riigikontrolli eest varjata, ja praegused ERJK aktiivsemad tegutsejad Kaarel Tarand ja Liisa Oviir on just need, kelle töökoha ja võimaliku toetuse pärast opositsioon kisa tõstab. Need kaks on oma varasema töö ja publikatsioonide kaudu tuntud kui ägedad praeguse valitsuse poliitilise agenda vastased, ja selline kallutatus on tunginud ka nende töösse.

Nii algatasid Tarand ja Oviir eelmise aasta sügisel EKRE vastu süüdistuse, nagu oleks saade “Räägime asjast” keelatud annetus või erakonna erikohtlemine, kuigi erakonnal olid kõik raamatupidamisdokumendid komisjonile esitatud. Järgmise asjana tõstis ERJK üles väite, et Isamaa ja EKRE olevat valimisreklaame odavamalt saanud, kuigi ka selle kohta on dokumentatsioon olemas.

ERJK nõudis erakondadelt valimisreklaamide hindu, kuigi neil seda õigust pole, ja keegi neid lõpuks ei esitanudki. Kurioosumina nõudsid nad ähvardades rahastusandmeid ka Objektiivilt, mis aga pole erakondlik portaal ega pea neile midagi tõestama. “Komisjon tegeleb poliitilise tagakiusamisega, eriti just praeguste valitsuserakondade suhtes,” lausus Mart Helme tollal.

Septembri algul küsis Delfi Mart Helmelt, miks ei vastanud EKRE Erakondade Rahastamise Järelvalve komisjoni täiendavatele küsimustele valimiskampaania rahastamise kohta.

“Lihtsalt põhjusel – ERJK-d juhivad kaks sotsi, Liisa Oviir ja Kaarel Tarand, kes laiendavad kogu aeg oma volitusi. Me oleme kõik seaduses ette nähtud dokumendid neile esitanud ja neil pole volitusi küsida lisaasju, nemad aga arvavad, et peavad kogu aeg lisa küsima,” vastas Mart Helme. “ERJK arvab, nagu tema oleks justiitsüsteemist väljaspool seisev organisatsioon, mis võib nõuda ükskõik missuguseid andmeid algallikateni välja – neil ei ole seda õigust. Seadus näeb täpselt ette, mida me oleme kohustatud esitama ja kõik kohustuslikud esitused oleme me neile teinud. Ärgu laiendagu oma volituste piire omavoliliselt.”

Seega on ERJK-l täpse ja seadusjärgse tegevusega juba ammugi probleeme ning komisjon on vajalike asjade kõrval saanud poliitilise tagakiusamisega tegelevaks institutsiooniks, kes “lahendab” asju suuresti läbi meedia. Riigikontrolli puhul selliseid probleeme ei tekiks, sest see institutsioon on tugeva ühiskondliku ja poliitilise usalduspagasiga.

13 commentsOn Reformierakond ja sotsid kardavad erakondade rahastuse järelvalve üleandmist riigikontrollile – järsku tulevad suuremad skeemid välja

 • Avatar
  vanaema maalt

  Igasugused muiduleivasööjate pundid on aeg laialisaata, mis tekkisid kõik ämmasuvilate ja külmkappide varjus, et kartmatult tegutseda. Puutumatus garanteeriti igasuguste seadustega, mis seda soosisid. Oviir suutis oma ametis riigirahaga iseennast puhkusereisidega premeerida, tööst pole ta kunagi midagi teadnud ja tema kontrollib. Sotside kommunism, kes ei meeldi-see ära. Riik tuleb riigiks kujundada, valutagu opositsiooni varbad pealegi, kui nendele astutakse.

 • Avatar

  Tänini uskumatu, aga tõsi-ise teen, ise kontrollin. Sotside tandem, Oviir-Tarand, naudivad tööd, mida teha pole ja raha tuleb. Sellised puugid tulebki jõuga riigi küljest lahti rebida. Riigikontroll ongi see, kes kogu riiki kontrollib, kas kogu rahvas polegi siis enam RIIK, et neid kontrollida ei saa, jälle uus arusaam riigist. Kes või mis see RIIK siis Riigikontrolli arvates on…reform ja sotsid, keda puutuda ei tohi. Uskumatu tsirkus, ämmasuvilad ja kilekotid , web-fondid ja sadama altkäemaksud, kas Oviir on suutnud nendega midagi ette võtta, või tahaks võtta, unistada ju ikka võib aga seda ei juhtuks iialgi.

 • Avatar

  KE on refivarste kõrval lausa poisike, kuid niikaua kui te justiitsüsteemis korda maija ei löö ülbavad refid edasi.kõigepealt tuleb minster välja vahetada.

 • Avatar

  OMG,kas ei ole ikka lollemat asja kui sotsliberid kontrollivad iseendid,kohutav ebaõiglus ja mäda süsteem igal sammul,loodan,et võidab ausus ja õiglus,ma isegi ei usalda enam õiguskantslerit,ka endist mitte,kas meil on valitsus? on, siis tuleks seadus muuta ja punkt.

 • Avatar

  Väga õige !
  “Serviti, ikka serviti, Kalevipoeg !”

  Kui kiunuvad, siis järelikult on valus – läks õigesse kohta !!!

 • Avatar

  Kummaline, et selline ettepanek just ajal, kui Keskerakonna suurt rahasüsti uuritakse. Kas EKRE on tõesti vana Keskerakonna meelsuse üle võtnud?

 • Avatar

  kuidas saab riigikogu poolt esindatud ERJK olla sõltumatu kui ta ise tellib endale muusika?

 • Avatar

  Ma võin selgitada, kuidas REF-i rahastamine toimus.
  Omavalitsused, millede eesotsas oli REF, tellisid oma liikmetelt, st REF liikmetelt kõikvõimalikke teenuseid.
  Liiklusvahendite remonte, disaini, IT-teenuseid, multimeedia teenuseid jms.
  Kõik need teenused olid mittevajalikud või meeletult ülehinnatud.
  Teenus jäi tegelikkuses tegemata või markeeriti teenuse osutamist ja omavalitsuse eelarvest maksti arved kinni.
  Edasi kanditi suurem osa sellest saadud summast parteikassasse, osa sai “teenuse osutaja” omale, vaikimis ja “töötasuks”.
  Paberil eksisteeris teenus, teenuse osutaja ja arve, mis täitis raamatupidamislikult nõuded. Teenus ise puudus.
  Sellisel moel võeti rahva raha ja anti see parteile.
  Tegutsege!

 • Avatar
  Kuldvõtmeke

  Tüpselt nii ju ongi. Sõideti ainult keskerakonna seljas. Tarandite korruptiivne nahaalsus ja Oviiri silmaklapistaud olek.. Refide hirmumajanduse all eksisteerv amet. Miks see Isamaa vait on. Nende otsustada polnud viimased 15 aastat enam see, mis Jutsiitsaustuste haldusalas tegelikult toimus. Pole veel ka praegu,sest refi käepikenduse süvariiklastest ülijultunud petised on ikka veel kohtadel alles.

 • Avatar
  Elmer Hill

  Piisab, kui lugeda kahte nime: Oviir ja Tarand, et see punt laiali lüüa.Üks sotside ja refikaakidekäepikendus ta on ning mida varem see laiali peksta, seda parem.

  • Avatar

   Õige ettepanek, sotside käest tuleb kontroll ära võtta ja anda üle inimestele, kes ei kuulu ühtegi erakonda ja on AUSAD. Ei saa aru, miks peab maksumaksja üleval pidama erakondi, nad peaksid toime tulema oma liikmemaksudest. Miks on vaja sääraseid suuri reklaamiorgiaid enne valimisi, igal pool vahib vastu mõne tegelinski lõust, eriti vastik, kui see lõust veel kuulub mingile väärastunud globalistile—marksistile.

 • Avatar

  Toetan, ammu oleks aeg!

Kommentaarid on keelatud

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused