“Otse kümnesse”: ühiskonda lõhestav president oli see, kes valitsuskriisi esile kutsus

Eesti,
- Updated
Kersti Kaljulaid, Merle Maigre, Jüri Ratas
Kersti Kaljulaid, Merle Maigre, Jüri Ratas

Teisipäevases saates “Otse kümnesse” keskendus jutt Eesti riigipeale, kelle tegevus sai kokkutulnutelt üsnagi hävitava hinnangu.

Seekord oli koos neli sarnaste väärtushinnangutega poliitikut, Jaan Männik, Märt Sults, Kristiina Ojuland ja Martin Helme, ning kuigi suled seetõttu arutelu käigus endama ei hakanud, polnud nende jutt sugugi igav lobisemine. Teemadeks aga olid ühe presidendi aasta Washingtoni Ovaalkabinetis, teise, ekseuroametnikust riigipea ühiskonda lõhestav tegevus, ning olukord, kus skandaalne Ojasoo teeb poliitikat ja Toompeal etendub seeläbi teater.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Trumpi kohta jagus erinevalt saatejuhist Jakko Välist kõigil saatekülalistel häid sõnu. Kristiina Ojulandi ütlusele, et Eesti laulab USA presidenti materdades kaasa rahvusvahelises kooris, sekundeeris Martin Helme, kelle sõnul on Trumpil palju saavutusi, mida üritatakse pisendada, tuues näitena keskklassile meelepärase ja majandust elavdanud maksureformi, immigratsiooni piiramise koos Mehhiko müüri püstitamisega ja seda, et kohtutesse paigutati kohtunikud, kes ei lahenda seal sotsiaalseid küsimusi, vaid teevad tõesti kohtu tööd.

Pärast Jakko Väli konstanteeringut, et meil on praegu president, kes on senistest riigipeadest kõige rohkem ühiskonda lõhestanud, ütles Martin Helme: pärast Toomas Hendrik Ilvest oli raske ette kujutada, et keegi võib hullem olla, aga nii paraku läks. EKRE fraktsioon Kaljulaidi poolt ei hääletanud, kuid Martin tunnistas oma tollast lootust, et esimene naispresident kasvab ametisse sisse, paraku on tolle presidentuur kulgenud vaid ühest skandaalist teise. “President on ümbritsenud ennast inimestega, kes võimendavad tema nõrkusi ja puudusi,” arvas Helme, lisades, et riigipea keeldub absoluutselt aru saamast, mis on tema roll ja kujutab ennast ette monarhina. Ka Kristiina Ojuland lootis omal ajal, et naispresident toob ühiskonda empaatiat juurde, kui Kaljulaid lisas ainult vastasseise. “Ma ei näe temas inimlikkust ja naiselikkust,” lisas Ojuland.

Martin Helme sõnul on presidendi kaaskond IRL-i värvinguga, kusjuures on ta sinna võtnud kõige kehvema taustaga respublikaane. Ta paneb pahaks ka seda, et eelmises aastapäevakõnes kõiki Eesti mehi naisepeksjateks värvinud Kaljulaid usaldas nüüd aastapäevapidustuste lavastamise just sellisele tegelasele, rikkudes lisaks ka riigihankeseadust, mis nõuab sellise summa ehk 300 000 euro puhul hanke korraldamist. Jakko Väli lisas, et Eestis on tekkinud seltskond, kes kohtub aastas korra Roosiaias, peab ennast eliidiks, usub, et Eesti on endiselt innovaatiline ja et kõik elavad siin hästi. “See ei ole mitte Eesti, vaid euroeliit, nad ei samasta ennast Eesti, vaid Brüsseliga,” täpsustas Martin Helme.

Järgmise kivi viskas Märt Sults, kes selgitas, et Kaljulaid loob uusi eeskujusid ja näiteid, purustades seejuures traditsioone. “Ta võtab maatriksist tüki välja ja vaatab, mis juhtub. Kui skandaali ei tule, jätabki ta tüki välja,” kirjeldas Sults. Ka Kristiina Ojulandi arvates lõhub president traditsioone, mõistmata, et riigipea seda teha ei tohi, kui see kasvõi kedagi puudutab. Ta tõi näitena Kadrioru asemel oma kodus elamise, mis tõi maksumaksjatele kulusid juurde — Kaljulaid nägi, et esimene trikk läks läbi ja jätkab ka täna samamoodi. Jaan Männik usub siiski, et Kaljulaid kahetseb omi otsuseid, kuid valib sellest välja tulemiseks alati vale tee, nagu Ojasoo puhul andestamise, mis naisepeksja puhul pole aktsepteeritav.

Martin Helme täpsustas, et president ei kuula oma nõunikke, vaid rammib igalt poolt läbi ja teeb süstemaatiliselt valeotsuseid – ta kutsus esile ka Reinsalu umbusaldamisega päädinud valitsuskriisi. Stuudioseltskond jõudis tõdemuseni, et presidendi sõit Narva on uus tema rahvalikkust tõestada püüdev rumalus, sest seaduse järgi on riigipea asukoht siiski pealinnas. Nõusse jäädi ka Martin Helme väitega, et Reinsalu keelevääratuse taga pole mitte apsakas, vaid tegu on ilmselge katsega tõmmata Ojasoo kaitsmisega hätta jäänud presidendilt tuli maha. Saatejuht Jakko Väli iseloomustas lõpetuseks kogu Reinsalu saagat väitega, et poliitikud said kaks nädalat mitte millegagi tegeleda.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused