Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee
 

Pakistani, pseudo- ja Ukraina juhiload… “Mitmekesisus” valitseb ka Eestis paljastatud võltsingute seas

-
13.02.2024
Politsei kontrollib juhilubade olemasolu, kuid võltsingud tulevad välja ka lubade vahetamisel.
© UU

Eestis ei taheta välismaalaste ja eriti sisserändajate kuritegevusest ja seaduserikkumistest eriti rääkida, kuid tõde ilmub ikkagi kusagile välja – välisriikide võltsitud juhilubade arv on kolmekordistunud, selgub transpordiameti teatest. Nii üritavad kurjategijad võltsitud juhilube sihtriigis legaliseerida.

Möödunud aastal esitati transpordiametile vahetamiseks veidi üle 3800 välisriigi juhiloa, millest pea poolsada olid võltsitud, sealjuures on võltsingute arv võrreldes eelnevate aastatega kolmekordistunud.

„Paarisaja loa puhul tekkis klienditeenindajal kahtlus esitatud juhiloa ehtsuses. Enamus kahtlusi õnneks siiski kinnitust ei leidnud, kuid 44 juhiloa puhul tuvastati võltsing,“ ütles transpordiameti sõidukite juhtimisõiguse osakonna juhtimisõiguse teenusehaldur Tiit Poll.

34 võltsitud juhiluba avastati Põhja-Eestis, üks Ida-Virumaal ja üheksa Kagu-Eestis.

2023. aasta võltsingute seas on tõusvas trendis väljamõeldud juhiload ehk niinimetatud pseudojuhiload, mis ei ole välja antud ühegi eksisteeriva riigi ametiasutuse poolt. Enamasti on need internetist tellitud. Esikolmiku moodustavad Pakistani juhiload, pseudojuhiload ja Ukraina juhiload.

Kui eelmisel aastal esitati vahetamiseks 3814 juhiluba ja oli 44 võltsingut, siis 2022. aastal esitati 3578 ja 2021. aastal 3344 juhiluba ning mõlemal aastal avastati 13 võltsingut.

Välisriigi juhilubadega puutub transpordiamet kokku Eestisse elama asunud välismaalaste ja ka Eestisse tagasi pöördujate juhilube vahetades. Transpordiamet teeb politsei- ja piirivalveameti dokumendiekspertidega tihedat koostööd nii igapäevaselt dokumente kontrollides kui iga-aastaselt ametnikke koolitades. (BNS-UU)