Peaminister Jüri Ratas Riigikogu infotunnis: ülbitsemine, isiklikud solvangud ja mõnitamine

Eesti,
- Updated
©Toomas Tatar/Õhtuleht
Jüri Ratas valitsuse ametisseastumise päeval, mil ta oskas veel viisakas olla.

Peaminister Jüri Ratas, kes käib kolmapäeviti oma tööandjate ehk Riigikogu seadusloojate ees aru andmas, on saanud tuntuks ääretu ebaviisakusega rahvaesindajatele vastates.

Uued Uudised toovad välja mõned muutmata fragmendid 11. detsembri istungi stenogrammist, mis näitavad peaministri suhtlustaset. Muide, tegu on sama juhtpoliitikuga, kes kutsub üles vägivallast hoiduma ja kõike sõnadega ära klaarima!

Jüri Ratas Urmas Kruusele: “Ma saan aru, et siin te püüate sellist poliitilist sõnade mängu teha. /…/ Nii et ma saan aru, et siin Riigikogu saalis, eriti kui teie erakonna liikmed küsivad, siis tuleb veel panna kümme korda kraadi juurde nendele sõnadele, et te seda usuksite.”

Jüri Ratas Taavi Rõivasele: “…soovitan ka teil, kui jääb selles valimiskampaania tuhinas teil natukene aega, käige kohtuge Eesti koolides!”

Peeter Ernits Jüri Ratasele: “Sa oled läinud Eesti rahva vastu, kellest vaid veerand arvab, et rändeleping tuleb heaks kiita. Sa oled läinud meie peamise välispoliitilise liitlase USA vastu, kes arvab, et rändelepingut ei tule heaks kiita. Sa oled läinud vastu Euroopa Liidu tänase eesistujamaa Austria seisukohaga, mis on samasugune nagu eelnevatel. Ja ma küsin: millist välispoliitilist liini sa tegelikult siis ajad, kui sa sellisel seisukohal oled?”

Katkend Jüri Ratase vastusest: “Aitäh, armas Peeter! Ma arvan, et ma võin nii öelda, sest me oleme olnud ju ka ühes erakonnas ja eelmistel, 2015. aasta valimistel Eesti elanikud andsid ka ju sulle hääli ja toetust. Tõsi küll, nii palju, et selleks piisas asendusliikmena Riigikokku tulekuks, aga sellest piisas. Need inimesed, kes toetasid sind, toetasid ju keskerakondlikku vaadet ja lähenemist. Nad toetasid seda, et me Eestis seisaksime solidaarsuse, ühtse ühiskonna eest, seisaksime selle eest, et kaotada ebavõrdsus, seisaksime selle eest, et mitte kedagi ei jäetaks maha. Sa oled teinud oma valiku, sa oled lahkunud Keskerakonnast. Nüüd ma näen sind EKRE ridades. Ja eks ma saan aru, et kui sa peaksid andma aru oma valijatele üle Eestimaa, siis on sul kindlasti seda raske teha. Miks sa need põhimõtted hülgasid ja oled võtnud teistsugused põhimõtted?  /…/  Võib-olla see on uus käitumismaneer teil teie uues kodus, aga seda ei ole minu meelest ilus niimoodi kehakeelega näidata, nagu te praegu näitasite.”

Henn Põlluaas: “Ma pean ütlema, et mul oli äärmiselt piinlik kuulata seda vastust oma pinginaaber Peeter Ernitsale, sellepärast et te ajasite seal kõikvõimalikku muud juttu ja süüdistasite teda ja mitte poolt sõnagi ei olnud seal vastuseks tema küsimusele. Teil peaks piinlik olema. Te ei ole mitte selleks siin, et lihtsalt mingit mulli meile ajada. Aga minu küsimus puudutab nüüd seda Marrakechis toimunud rändepakti kokkuleppimist..”

Jüri Ratas: “…Nüüd, kui teie küsite, et milline on Eesti seisukoht ja mis nüüd siin saab, ma saan aru, et põhimõtteliselt EKRE ja Reformierakond on siin nagu ühel lainel selles küsimuses…”

Raivo Põldaru: “Loen ülevaatest: “Püüdleme intensiivselt selle poole, et saavutada tulevikus perekonnaasjades tehtud kohtulahendite kiirem piiriülene täitmine. Hetkel on lahendi täitmiseks teises liikmeriigis vajalik läbida eelnevalt kulusid lisav ja aeganõudev täidetavaks tunnistamise vaheetapp, mida soovime kaotada.” Mis probleemid meil siis on? Kas perekonnaseaduses on midagi halvasti võrreldes teiste Euroopa riikidega, meie abielusid ei tunnistada mujal või mis asjad need on, mida kiiresti on vaja kaotada? Võib-olla, et see perekonnaseadus ongi veel järsku ainuke seadus jäänud, mis meil on veel oma seadus, kehtima. Mis probleemid meil on sellega?”

Jüri Ratas: “Härra Põldaru, kõigepealt ma tänan teid asise küsimuse eest ja selle mõistliku diskussiooni eest, mitte sarnaselt, nagu see eelnev küsija oma kehakeeles siiapoole näitas. Ma tahan nii palju öelda, et sellele põhjalikult, kui te lubate, ma kindlasti annan kirjaliku vastuse, aga nii palju, kui ma oskan siin hetkel jooksvalt öelda, on see, et minu teada nende kohtuotsuste tunnustamine võtab liiga kaua ja see peab olema lihtsalt ajaliselt kiirem ja ka lihtsam. Aga ma palun, et põhjalikum vastus, mida tuleks siis, nagu te ütlesite, ja kas tuleks Eesti seadusandluses kuidagi muuta, annan selle teile teada.”

Mart Helme repliik: “Ma ei kavatsenud üldse sõna võtta ega küsimust esitada, aga teie vastuste laad, õigemini vastamata jätmine, teie targutamine, teie üleolev õpetamine Riigikogu fraktsioonidele, kuidas nad peaksid ja mida nad valesti on teinud ja kuidas nad peaksid oma valijatele aru andma, teate, see meenutab mulle juba Nursultan Nazarbejevit. Riik ei ole teie läänivaldus ja siin olevad fraktsioonid on saanud mandaadi erinevalt teie fraktsioonist – igalühel oma valijad, igalühel oma mandaat. Ma lihtsalt kutsun teid korrale. Tuletan ka meelde, et opositsioonis liigub juba idee infotunnis teile küsimusi enam mitte esitada, sest me saame vastuseks ainult ülbet-üleolevat õpetamist.”

Allikas: Riigikogu stenogramm

Kommentaarid

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused