Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee
 

Peaminister Kaja Kallas leiab, et energiapoliitikas pole riigil muud rolli kui taevasse tõusnud hinnad näpuotsaga kompenseerida

-
12.01.2022
Kaja kallas on Riigikogu ees lausa hädakägar ja ilmselt just seetõttu hoidub ta rahvaesindajate ette tulemast.
© UU

Kolmapäevases Riigikogu infotunnis selgus, et peaminister Kaja Kallasel on väga omapärane arusaam riigi rollist energiamajanduses.

EKRE saadik Helle-Moonika Helme küsis: “Meil on riiklik ettevõte Eesti Energia, mis tegeleb elektri tootmisega, ehk meil on tegelikult ju olemas see fikseeritud hind, mida rahvale ja ettevõtjatele pakkuda. Praeguses olukorras me lihtsalt ostame elektrienergiat spekulantide käest börsilt. Vaatamata sellele, et me ise suudame toota ja toodame suhteliselt odavat energiat, müüb Eesti Energia elektrit hinnaga, mille hinnakujundus ei vasta tegelikult mingisugusele loogikale. Valitsus ütleb, et see on turumajandus, tegelikult ei ole, see on lihtsalt riiklik röövmajandus. Sellega tapetakse ära kogu meie majandus, rääkimata tavaliste inimeste, perede ja koduomanike meeleheitest, tõsisest ja õigustatud hirmust tuleviku ees. /…/ Eesti Konservatiivne Rahvaerakond andis aga eile sisse otsuse eelnõu, kus me tegime valitsusele ettepaneku rakendada energiahindade koheseks allatoomiseks väga tõhusaid meetmeid. Ja need on need, mis päriselt ka töötaks. Ehk siis: kohe lahkuda spekulatiivseks ja rööverlikuks muutunud elektribörsilt ja lahkuda CO2 kvootide kauplemissüsteemist. Mida te vastate Eesti inimestele? Kas valitsus kavatseb neid tõhusaid ettepanekuid arutada või kavatsete te need tagasi lükata? Kuidas kavatsete Eesti ettevõtjad, inimesed ja koduomanikud sellest elektrienergia hinnatõusust tulenevast hinnarallist päästa?”

“Ma soovin korrigeerida arusaama, justkui riik küsiks inimestelt seda raha. Riik, Eesti Vabariik ei tooda elektrit. Elektrit toodavad elektritootjad ja tõesti, elektri tootmisel oma tootmise nad annavad turule, kust tarbijad seda ostavad. Nii et tegelikult riik ei koori. Jällegi, ma tahan rõhutada seda, et riik üritab inimestel aidata toime tulla nende elektrišokkidega,” vastas Kaja Kallas.

Mart Helme täpsustas: “See ei ole päris korrektne, kui te ütlete, et Eesti ei tooda elektrienergiat või et valitsus ei tooda, riik ei tooda. Eesti toodab. Eesti Energia on riigiettevõte. Eesti Energia toodab elektrienergiat. Eesti on võimeline varustama Eestit elektrienergiaga, juhul kui seda ei pidurdata mingite rohepöörete ja muude takistustega, mis on puhtideoloogilised. Kõige kiirem tee praegu on iseseisva elektri tootmise kiire suurendamine ja need võimalused on Eestil samuti olemas.”

“Eesti Energia tõepoolest toodab elektrit, aga Eesti riik elektrit ei tooda. Ja kui me võtame Eesti riigina, siis praegu me oleme netoimportija, mis tähendab seda, et meil tegelikult tootmisvõimsusi on vähem kui me igal ajahetkel vajame ja sellepärast me peame tegelema sellega, et meil neid tootmisvõimsusi tuleks rohkem juurde ja need tootmisvõimsused oleksid jätkusuutlikud ja taskukohased,” vastas peaminister.

Peaminister Kaja Kallas ei jaga seega, millised seosed võiks olla riigi, riigiettevõtte, viimase poolt loodud olukorra, energiapoliitika ja riikliku kriisileevenduse vahel.