Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee
 

Peaminister Kaja Kallas saatis otsesuhtlust nõudva Riigikogu pikalt

-
17.02.2021
Kaja Kallas
© Uued Uudised

Kolmapäevase valitsuse infotunni lõpus küsis Isamaa fraktsiooni saadik Urmas Reinsalu peaminister Kaja Kallaselt, millal ta saab tulla Riigikogu ette ja esineda poliitilise avaldusega koroonakriisi asjus, paludes täpset aega.

“Võttes vabaduse esineda praegu osa parlamendi nimel, opositsioonierakondade nimel, küsin ma teilt, proua peaminister, seda, mida on kolm päeva taotlenud opositsioonierakondade saadikud vähem või rohkem iroonilises protesti võtmes. Proua peaminister, kas te olete valmis homme tulema Riigikogu ette ja esinema poliitilise avaldusega viirusekriisi kohta ja valitsuse kavandatavate võimalike abinõude kohta?” küsis Reinsalu. “Millal te esinete poliitilise avaldusega Eesti Vabariigi rahvaesinduse ees, millisel konkreetsel ajahetkel aitäh teile?”

Valitsusjuht ütles, et ta tuleb siis, kui aega saab, põhjendades seda homse valitsuse istungiga ja vajadusega tegeleda koroonakriisiga valitsuses. Mingit kindlat aega ta ei öelnud, viidates sellele, et kohtumisteks olevat kolmapäevane infotund.

“Kõik ettepanekud sellega seoses ja täna ma olen kaks tundi siin vastanud teie küsimustele ja saanud neid muresid tegelikult teada, mida Riigikogu liikmed väljendasid. Selle teadmise ma võtan kõik kaasa homsetele nõupidamistele, kus me neid otsuseid hakkame tegema. Ja loomulikult, kui sellised väga kiired otsused on tehtud, siis ma olen alati valmis suhtlema Riigikoguga, vastama küsimustele, nagu ma teen seda igal kolmapäeval infotunnis,” keerutas Kallas.

Kuigi Kallas rääkis kogu aeg koostöövajadusest, andis ta seega Riigikogule teada, et ta ei kavatse rahvaesindajatele vastu tulla ega hooli nende soovist saada peaministrilt otsest vastust valitsuse plaanide kohta kriisi leevendamisel.

Seejuures kritiseerisid Kaja Kallast Riigikogu eiramise eest praktiliset kõik opositsiooni fraktsioonid, sealhulgas ka sotside liider Indrek Saar.

Siinkohal tasub üle korrata Kaja Kallase enda nõudmised ajast, mil ta oli opositsioonis ja nõudis täpselt samas küsimuses tollast peaministrit Jüri Ratast Riigikogu ette.

14. detsember 2020, 15.09, stenogramm: “Tegelikult oli hoopis sedapidi, et peaminister teatas, et tema tahab tulla teisipäeval kell 10 Riigikogu ette rääkima COVID‑ist, mille peale nii sotsiaaldemokraadid kui ka Reformierakond tegid ettepaneku, et ta tuleks kohe täna kell kolm, sest ta on eneseisolatsioonist vaba ja mitte midagi ei saa olla olulisemat kui COVID‑iga tegelemine praegu, kui meil on ühel päeval 760 nakatunut. Mis peaminister selle peale vastas? Miks teda täna siin ei ole? Miks meil on päevakorras rahvahääletuse eelnõu ja miks me ei räägi koroonakriisist?”

Tollal tuli peaminister Jüri Ratas järgmisel päeval Riigikogu ette, Kaja Kallas aga ilmselt jätkab parlamendi ignoreerimist.

Peaministri soovimatus Riigikoguga suhelda ilmnes ka hilisemal diskussioonil ja Kaja Kallasest on saamas peaminister, kes ei taha Riigikoguga koostööd teha.

Lõppu sobib hästi saadik Mihhail Lotmani repliik tänasel istungil: “Austatud peaminister! Teiega väga piinlik, et te suhtlete Riigikogu ja selle fraktsioonidega läbi ajakirjanduse, te edastada sõnumid läbi ajakirjanduse ja mis Riigikogu fraktsioonid tahavad teile öelda, te ka loete ajakirjanduses, aga selle asemel, et tulla siia meie ette… Ma ei ole, ei taha olla kuidagi pahatahtlik ja minu meelest, erinevalt mõnest kolleegist, oleks praegu väga halb tekitada uus valitsuskriis. Ka eelmine valitsuskriisi tekitamine koroonakriisi ajal oli minu meelest täiesti vastutustundetu. Te olete ilus naine, vabandust, võtan tagasi, te olete ilus inimene. Ja suu peale ka ei ole kukkunud. Teie räägite väga soravalt, aga kahjuks see jutu sisu on piinlik.

Mida te ütlete … et vaatame numbritele otsa, teeme plaane, koostame strateegia, koostame kava, arvutame, arutame, täpsustame eesmärgid. Teil on kõik igasugused plaanid. See ei ole peaministri töö. Te isegi koostasite meile pidupäeva menüü – see ei ole ka teie pädevuses. Te muudkui kordate, et ainult kolm nädalat. See areng alguse poole hakkas kaks nädalat tagasi, pärast seda, kui teie tegite oma otsused ja te väga tahtsite olla peaminister. Te tahtsite olla peaminister ja olge see, see tähendab, et ärge ainult kandke peaministri nime, aga te peate tegutsema. Tegutsege otsustavalt ja kiiresti.”