Peaminister vastas geiabielude kohta käivale küsimusele vastamata jättes: jah, KE toetab neid 

Eesti,
©Rauno Volmar/Ekspress Meedia
Peaminister Jüri Ratas mõtiskleb: “Kuidas küll neile EKRE küsimustele vastata, et nad millestki aru ei saaks, aga ma ikkagi vastanud olen?”

Kolmapäevases valitsuse infotunnis küsis EKRE saadik Jaak Madison peaminister Jüri Rataselt Keskerakonna ühe valimislubaduse kohta ja sai vastuseks tavapärase ümmarguse jutu ridadevahelise selgusega – KE toetab geiagendat.

“Teie programmis eelseisvatel valimistel seisab: “Toetame inimeste põhiõigusi ning vabadust elada koos erinevates peremudelites.” See on väga eufemistlikult kirjutatud ja vajab kindlasti laiemale avalikkusele selgitust. Mida te mõistate täpsemalt vabaduse all elada koos erinevates peremudelites? Kas see on siis riiklikult reguleeritud, tunnustatud, legaliseeritud? Kas see puudutab eelkõige samasoolisi abielusid või kooselusid, mida hakatakse Keskerakonna poolt heaks kiitma?” küsis Jaak Madison.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Jüri Ratase vastust pole mõtet vahendada, sest ta kiitis vaid Keskerakonna programmi ja kõike, mida nad kavatsevat Eesti perede heaks ära teha. See sundis Jaak Madisoni üle küsima: “Me räägime siin peremudelitest, mitte sündivatest lastest. Teatavasti lapsed sünnivad normaalses peremudelis, milleks on ema ja isa ja lapsed. Me räägime siin erinevatest peremudelitest, millest räägite teie oma programmis. Tuletame meelde, et viimasel korral Keskerakond pea üksmeelselt toetas kooseluseaduse tühistamise seaduse eelnõu mitte vastuvõtmist ehk te toetasite kooseluseadust. Nüüd, kuu aega enne valimisi on väga paslik kõikidel inimestel teada Keskerakonna positsiooni, et kui te saate uuesti peaministriks ja saate valijatelt mandaadi, kas te toetate kooseluseaduse rakendusaktide vastuvõtmist, millega antakse tunnustus ka samasoolistele paaridele kui normaalsetele peredele, millega nad saavad lapsendada lapsi, kuid teatavasti need perekonnad ei taga Eesti rahvuse säilimist, kasvamist ega normaalset arenemist. Mis on Keskerakonna seisukoht?”

Kuigi Jaak Madison küsis homoperede tunnustamise kohta, oli Ratas põhiteema enda jaoks ümber sõnastanud. “Tuleme tagasi ikkagi selle põhiteema juurde, ärge viige seda fookust eemale, see Eesti perekonna küsimus. Eestis me näeme täna, et on nii üksikvanemaid, kahe vanemaga perekondi, on kärgperesid jne. Ja mina ei ole nõus mitte mingil juhul niiviisi lahterdama, et Eestis on õiged pered ja siis on valed pered või õiged peremudelid ja valed perekonnad, see ei ole õige. Ma täielikult olen vastu ka sellisele lausele, kui ma ei eksi, siis see kuulub vist Martin Helmele, teie erakonnakaaslasele, fraktsiooni esimehele, kus on öeldud nii, et 27-aastane lastetu naine on ühiskondlikult kahjulik element. Ma olen täielikult sellele vastu, see on minu meelest hirmuäratav, tõmban maha selle lause. Või et pered kuidagi saame liigitada, et kui seal on nii palju lapsi, siis need on õiged pered. Minu meelest see on väga halb, kui selliseid asju teha ühiskonnas. Kui vastata teie küsimusele, mis te seal oma suure tiraadi lõpus tõite selles rakendusaktide osas, siis ma olen täiesti kindel, et see Riigikogu koosseis seda küsimust ei lahenda ja see jääb XIV koosseisu otsustada.”

EKRE poolt esitas järgmise küsimuse Martin Helme. “Kõrgeim võim annab mandaadi valimistel, aga enne kui ta selle annab, peab tal olema selge, mille poolt või mille vastu ta annab. Ja sellest lausest Keskerakonna programmis on võimalik väga lihtsalt aru saada, et te toetate samasooliste paaride ametlikku registreerimist kas kooselu või abielu nime all. Ja arvestades tausta, kus Keskerakonna fraktsioon on varasemalt hääletanud kooseluseaduse tühistamise vastu ja teie erakonnakaaslasest haridusminister ei näe probleemi homopropagandas koolides ja lasteaedades, on valijal ja meil ka põhjendatud mure. Ehk me siis soovime väga selgelt aru saada. (Üksikvanem, muide, ei ole peremudel). Kas siis nende erinevate peremudelite põhiõiguste alla käib samasooliste kooselu riiklik tunnustamine või ei käi? Hästi lihtsat vastust oleks vaja.”

Seepeale teatas Jüri Ratas, et Keskerakond olevat lubanud igal saadikul endal otsustada, kuidas ta kooseluseaduse üle hääletab, siis arutas ta pikalt erinevate peremudelite üle, rääkis presidendi otsevalimistest ja tänas lõpuks Martin Helmet diskussiooni eest.  Vastust küsimusele “Mida te mõistate täpsemalt vabaduse all elada koos erinevates peremudelites? Kas see eelkõige puudutab ka loomulikult samasoolisi abielusid või kooselusid, mida hakatakse Keskerakonna poolt heaks kiitma?” sisuliselt ei tulnud, seega peab seda lugema sõnade vahelt: jah, Keskerakond toetab samasooliste abielusid!

Allikas: stenogrammid.riigikogu.ee

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused