Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Peaministri ausõna: tahtsime koos EKRE-ga omavalitsustele ainult head

-
05.07.2017
Laadime sisu...

Keskerakonna esimees Jüri Ratas ütles Delfile, et mingit muud kokkulepet peale omavalitsuste toetamise EKRE-le 100 000 euro katuseraha andmise tagant välja ei tule.

“Sellel teemal sooviti teha koostööd kahe toonase opositsioonierakonna vahel. Eesmärk oli ju ainult üks – et me suudaksime toetada rohkem kohalikke omavalitsusi. Mõlema erakonna poliitika on olnud see, et omavalitsused peavad saama suuremat toetust ja see oli üks võimalus seda opositsioonierakonnana teha.

Küsimus on koostöös, mis on programmiline ja ideoloogiline. Kui rääkida EKRE ja Keskerakonna ühistest seisukohtadest, siis omavalitsuste toetamine on olnud mõlemale oluline,” rõhutas peaminister Ratas.

Ratase sõnul pidas keskfraktsiooni poolt läbirääkimisi EKRE-ga tänane majandusminister Kadri Simson. Konservatiivide nimel leppis detailides kokku Konservatiivse Rahvaerakonna riigikogu fraktsiooni juht Martin Helme.

Delfi kirjutas 1. juulil, justkui oleks Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) sõlminud Keskerakonnaga mingisuguse veidra kokkuleppe, mille tulemusena sai EKRE valitsuse juhterakonnalt 100 000 eurot. Kuigi artikli pealkiri on klikkima kutsuv, ei olnud kokkuleppe sisus midagi enneolematut. EKRE riigikogu fraktsiooni juht, erakonna aseesimees Martin Helme selgitab:

“Eelmise aasta regionaalsete toetuste eraldamine langes kokku valitsuse vahetumisega. Keskerakond lubas Konservatiivsele Rahvaerakonnale ja Vabaerakonnale, et nad saavad võrdselt 500 000 eurot, mida eraldada näiteks koolide remontimiseks, kogukondade eluolu parendamiseks, koguduste abistamiseks ja nii edasi. Keskerakond pidi aga oma sõnu sööma, sest ei suutnud sotside ja IRL-i ees oma lubadust kaitsta.

Vastupidiselt Delfi väitele ei ole toetuste eraldamisel ja presidendivalimistel mingit seost. Presidendivalimiste ajal ei olnud Keskerakond valitsuses ega saanud ka midagi lubada. Kui Keskerakond sai mullu novembris valitsusse, lubasid nad esialgu opositsioonile heldemalt raha erinevate regionaalsete projektide toetamiseks, kui seda oli teinud Reformierakonna varasem valitsus.

IRL ja sotsid seisid Keskerakonna opositsioonisõbralikkusele vastu. Nii leppisime keskparteiga kokku, et nad lisavad EKRE-le olulised projektid oma nn katuseraha nimekirja. See oli hea lahendus. Meie jaoks oli kõige tähtsam, et omavalitsused said koolide, eluliselt vajaliku inventaari või hoonete jaoks raha. Opositsioonierakonnana on sellised kokkulepped meie jaoks ainus võimalus osaleda riigieelarvelise raha jagamisel.”

Kuhu ja milleks 100 000 eurot kulus?

Ruhnu vallavalitsus
5000 EUR
Audio-sms hädaolukorra teavitussüsteemi soetamine.

Kasepää vallavalitsus
8000 EUR
Kalmistu haljastamine.

Pala vallavalitsus
8000 EUR
Anna Haava Pala kooli koolimööbli uuendamine.

Ruusmäe noorteklubi
10 000 EUR
Ruusmäe noorteklubi ruumide remont.

Meremäe vallavalitsus
10 000 EUR
Meremäe kooli õppeklassi renoveerimine, kaasaegse sisustuse ja digitaristu hankimine.

Räpina vallavalitsus
19 000 EUR
Sillapää lossi I korruse remont.

Orava vallavalitsus
10 000 EUR
Orava tänavavalgustuse rekonstrueerimine ja väljaehitamine Hanikase ja Lepassaare külas.

Ridala vallavalitsus
10 000 EUR
Uuemõisa algkooli käsitööklassi töövahendid ja sisustus

Raikküla vallavalitsus
10 000 EUR
Raikküla valla vabaajakeskuse seltsitegevuse ruumi ja õppeklassi renoveerimiseks ning õppeklassi arvuti ja esitlusseadmete hankimiseks.

Kaiu vallavalitsus
3000.- eurot Vahastu Trehvamise Tarele inventari (mööbel, nõud jne) soetamine.
7000.- eurot Kaiu ja Kuimetsa turvalisemaks muutmiseks, turvakaamerate hankimine jne.

 UU