Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Peaministri säästunipid: külmkapi juhe seinast välja, pudelid lumme

-
14.09.2022
Külmkapp on tühi, pudelid lumes ja nüüd võib voolu ka järelt ära võtta.
© UU

Kolmapäevases Riigikogu infotunnis tegi peaminister Kaja Kallas taas rea ettepanekuid, mis tema arvates võiksid aidata elektrit säästa, ja jutt sai alguse külmkappide väljalülitamisest.

“Mina ei ole soovitanud külmkappe välja lülitada. Ma olen toonud seda näitena, et sel hetkel, kui see hind oli väga kõrge, siis paljud inimesed seda tegid. Selle tulemusena, et seda tehti nii massiliselt, mitte külmkappide väljatõmbamist, vaid üleüldse elektri kokkuhoidu, selle tulemusena sellel tunnil hoiti kokku 100 megavatt-tundi. See tähendab seda, et tegelikult see hind oleks liikunud allapoole, kui oleks börsil olemas ka selline võimalus. Ja sellise ettepaneku me oleme teinud, et kui börsihind läheb lukku, järgmise päeva kella kolmeks peab minema lukku, kõik teevad oma pakkumised, siis kui see on läinud lukku ja on selge, et sellest jääb puudu 2,4 megavatti, näiteks nagu juhtus selle 4000-eurose tunnihinna puhul, siis kõik saavad 15 minutiks teha uued pakkumised, kui palju nad suudavad kokku hoida. Ja  selle tulemusena näiteks, kui oleks olnud selline võimalus, oleks hind olnud 1000 eurot megavatt-tunni kohta selles tunnis,” kirjeldab Kaja Kallas külmkappide väljalülitamise efekti.

Edasi kajastab Kaja Kallas Soome kogemust, nagu varem koroonamaskide puhul Bangladeshi oma: “Aga nüüd siis, mida ma ei ütle, et on kuidagi odav, aga ma lihtsalt toon selle näite, et see oleks muutnud olukorda kapitaalselt. Muideks, külmkappide väljalülitamisest veel. Soome, kes ka on need soovitused andnud, kuidas elektrit kokku hoida, seal Soome ajakirjanduses üks poeomanik rääkis, et tema tegi oma poekülastajate hulgas küsitluse: kas teile on okei, kui ma tõmban välja külmkapid, mis hoiavad jooke külmas? Need joogid ei lähe pahaks, kui nad on niisama, karastusjoogid, selle tulemusena ta suudab kokku hoida kogu aastas 8000 kilovatt-tundi. Ja inimesed ütlesid, et jah, me oleme nõus, et me ei tarbi talvel külmi jooke. Ilmselt Soomes saab need ka lumme lihtsalt panna.

Aga põhimõtteliselt, miks ma neid näiteid toon? Miks ma neid näiteid toon, on sel põhjusel et lihtsalt näidata, et on palju võimalusi.”

Kaja Kallase eksabikaasa Taavi Veskimägi soovitas varem säästunipina külmkapi sisu vanemate külmkappi üle kolida. Külmkapid on Reformierakonnas üldse kuum teema, ka Taavi Rõivasega seoses, aga hoopis teises kontekstis.

Allikas: stenogrammid