Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Piirivalvurite mälestused Eesti piirivalve taasloomisest ja arengust jõudsid kaante vahele

-
16.06.2021
“Ilvese jälgedes” – piirivalvurite mälestusi koondav ajalooraamat

Piirivalve 30. juubeliaastaks ilmus piirivalve taasloomisele pühendatud mahukas ajalooraamat “Ilvese jälgedes”, mille kandva osa moodustavad esimeste piirikaitsjate ja organisatsiooni ülesehitajate mälestused.

Raamatus jäädvustatakse Eesti piirivalve taasloomise, ülesehitamise ja hilisema eduka arengu lugu sellest vahetult osavõtnute mälestuste ning ajalooliste andmete põhjal.

Teose ajalooline telg kulgeb läbi piirivalve taastamisele vahetult eelnenud ja järgnenud aastate ning peegeldab organisatsiooni arengut nii möödunud sajandi viimasel kümnendil kui käesoleva sajandi algul.

Raamatu peamiseks eesmärgiks on väärtustada inimesi, kes keerulistel ja muutlikel aegadel andsid oma panuse esmase piirikaitse loomiseks ning vahendada väärtusi ja tõekspidamisi, mis innustasid nende kujunemist okupatsioonist vabaneva isamaa esimesteks kaitsjateks.

Meenutusi jagavad nii esimesed piirile minejad kui hilisemad liitujad, nii loojad kui arendajad; maismaa- ja merepiirivalvurid, lendurid ja logistikud, päästjad ja eksperdid.

Teiste hulgas jagavad oma mälestusi esimesed peadirektorid Andrus Öövel ja Tarmo Kõuts, piirivalve lennusalga ülem Arvo Palumäe, mereosakonna ülem Jaan Kapp, Peipsi piirivalvepiirkonna ülem Mati Pokkinen, Ida-Viru piirivalvepiirkonna ülem Riho Breivel, logistikaülem Henn Karits.

Välise vaate Eesti piirivalveorganisatsiooni arengule esitavad oma mälestuses kolleegid Soome piirivalvest – koolitaja Markku Karppinen ja logistikaülem Jorma Kosunen.

Ligi seitsmesaja lehekülje paksuses teoses on lisaks piirivalvurite mälestustele ka põnevaid lühilugusid pakkuv rubriik „Piirivalvurite pöörased lood“ ning erinevad ajaloolised ülevaated koos rikkaliku pildimaterjaliga – kokku üle 600 foto.

Raamatu koostajaks-autoriks on Urmo Kohv, väljaandjaks Eesti Piirivalve Ohvitseride Kogu.