Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Põhiseaduskomisjon leiab, et migratsiooni ei tuleks hetkel piirata

-
15.09.2016
Kalle Laanet

Riigikogu põhiseaduskomisjon ei toetanud kahte riigikogu otsuse eelnõu, millest üks nägi ette rahvahääletust rahvusvahelise kaitse saajate ülempiiri kehtestamiseks ning teine rahvahääletust Eesti osalemise kohta Euroopa Liitu saabunud immigrantide ümberjaotamisel.

“Riigikogu Euroopa Liidu asjade komisjon on andnud heakskiidu Euroopa Liidu ümberjaotamise programmi raames 550 rahvusvahelise kaitse saaja Eestisse asumiseks. Praeguseks hetkeks on Eestisse Euroopa rändekava alusel tulnud 47 sõjapõgenikku, kokku on viimase 15 aasta jooksul olnud rahvusvahelise kaitse saajaid 318,“ ütles komisjoni esimees Kalle Laanet riigikogu pressiteenistuse teatel. „Arvestades Eestisse tulnud inimeste väikest arvu, ei ole hetkel vajadust kehtestada piirarvu rahvusvahelise kaitse saajate osas või hakata muutma senist seisukohta ümberjaotamise osas,“ märkis Laanet. „Kui asjaolud muutuvad, olukord muutub, siis riigikogu saab vajadusel alati senist pagulaspoliitikat muuta, selleks ei ole vaja ilmtingimata korraldada rahvahääletust.“

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) algatatud Riigikogu otsuse “Rahvahääletuse korraldamine Euroopa Liidu immigrantide ümberjaotamise kava osas“ (261 OE) eelnõu kohaselt toimuks 2017. aasta 23. aprillil rahvahääletus, kus küsitakse: „Kas Teie olete nõus, et Eesti Vabariik osaleb Euroopa Liitu saabunud immigrantide ümberjaotamises?”

EKRE fraktsiooni ja Riigikogu põhiseaduskomisjoni liige Jaak Madison ütles, et Eesti ühiskonnas on olemas kõrge vastuseis pagulaste ümberjaotamise kavale ning küsimuse rahvale otsustada andmine leevendaks oluliselt ühiskondlikke pingeid. Massimigartsioonivastasele petitsioonile koguti 40 000 allkirja, mis anti Riigikogu juhatusel üle 8. juunil 2016.
Eelnõu tuleb Riigikogus esimesele lugemise 22. septembril. Eelnõu tagasi lükkamise poolt hääletas kuus ja vastu viis komisjoni liiget.

Põhiseaduskomisjone ei toetanud ka Keskerakonna fraktsiooni algatatud riigikogu otsuse “Rahvahääletuse korraldamine Eesti rahvusvahelise kaitse saajate piirarvu kehtestamiseks” eelnõu (229 OE) näeb ette, et 2016. aasta 16. oktoobril toimuks rahvahääletus, kus küsitakse: „Kas te pooldate, et Eesti kehtestaks igal aastal rahvusvahelise kaitse saajate arvu ülempiiri?” vastuvõtmist.

Avalikkusel võib tekkida põhjendatud küsimus, miks peljatakse referendumeid, mis tegelikult kaitsevad Eesti inimeste huvisid ja ei mõelda mingitelegi kaitsemehanismidele juhul kui meid peaks lähitulevikus tabama migratsiooniuputus.

UU

FOTO: PM/Scanpix