Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Politoloog Anu Toots: EKRE ei soovi kindlasti nõukogude stiilis totalitaarsesse ühiskonda tagasi  

-
14.01.2019
Politoloog Anu Toots vaatleb poliitilist hetkeseisu neutraalselt, mis Eesti poliitikas on harv nähtus.
© Ilmar Saabas/Ekspress Meedia

Politoloog Anu Toots vaeb Postimehes erakondade valimiseelset juttu ja üldist olukorda ning EKRE kohta ütleb ta valdavalt neutraalset tõde koos pisukese kriitikaga.

Tootsi hinnangul puuduvad tänastel parteidel tugevad liidrid, nagu kunagi olid Keskerakonna juht Edgar Savisaar ja Reformierakonna juht Andrus Ansip. “Välja arvatud ehk EKRE-l,” nendib ta

Politoloog ütleb, et erakonnad räägivad kõige rohkem õppekeele küsimusest haridussüsteemis, mis olevat tema väitel lahtisest uksest sisse murdmine, sest palju lahendusi olevat juba leitud. “Tegelikult nad selles teemas ei eristu, võib-olla EKRE on teist nägu kui teised,” märgib ta.

Anu Tootsi sõnul on valiku, kas ida või lääs, kõik ära teinud, kaasa arvatud EKRE. “Kui keegi püüab öelda, et EKRE tahab tagasi nõukogude stiilis totalitaarsesse ühiskonda, siis – kindlasti mitte. Ka läänes on EKRE värvi parteisid, paljudes Euroopa riikides. Selline probleemiasetus on täiesti out of date,” ütleb ta, lisades Reformierakonna programmi kohta: “Nad tunnevad EKRE hingust kuklas ja see sunnib flirtima ka rahvuskonservatiivsete mõtetega: Eesti ettevõtete soosimine, eesti keele tähtsustamine.”

Politoloog ütleb, et erakonna küpsemist on selgelt näha – ollakse nii julged, et jäetakse nähtavaks ka eelmiste valimiste lubadused, nagu Riigikogu liikmete hüvede kärpimine ja vastutus oma valijate ees. “Puhtpoliitiline populism on kõik kadunud, nüüd on see rohkem suunatud maksupoliitikasse: tõmbame kõik maksud alla, ja kuidas riigieelarve täitub, selle kohta ei ole midagi,” räägib Anu Toots.

See viimane jutt on muidugi tema isiklik arvamus ja vaidlustatav, sest EKRE programmist puutub tõesti suuresti moment, kus üht tekkivat auku täidetakse kohe teisest kohast juurde võtmisega – rahvuskonservatiivid rõhuvad nii esmasele laenule kui ka aktsiisitõusude langetamise kaudu võõrsilt naasnud tuludele, aga ka maksualandustest üle jäänud raha majandusse paiskamisest ja selle elavnemisest suurenevatele laekumistele.

Igal juhul jääb Anu Tootsi realistlik hinnang EKRE-le  kogu selles rahvuskonservatiivide-vaenulikus õhkkonnas hästi silma.

Pikemalt loe Postimehest.