Põlluaas ja Karilaid soovivad e-valimistele rahvusvahelist auditit

Eesti,
- Updated

Riigikogu Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) fraktsiooni aseesimees Henn Põlluaas ja Keskerakonna fraktsiooni liige Jaanus Karilaid leiavad, et e-valimised vajavad rahvusvahelist auditit, mis kinnitaksid süsteemi turvalisust või ebaturvalisust.

Karilaid sõnas, et rahvusvaheline audit annaks kindlustunde ja teadmise süsteemi häkkimiskindlusest ja muredest ning seda eriti praegu, mil valimistele võib riik minna vananenud tarkvaraga, Tema sõnul peaksid auditit tervitama kõik osapooled, nii e-valimiste pooldajad kui ka vastased. „Kui turvalisus on prioriteet ja kui me oleme e-valimistes täiesti veendunud, siis peaks võimaldama rahvusvahelistel ekspertidel süsteem põhjalikult üle kontrollida,“ leidis Karilaid.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Põlluaas sõnas, et e-valimistega seotud tõrkeid ja probleeme on esinenud väga paljudel inimestel ning kokku on puutunud sellega temagi. “Tegelikult on murekohad ju teada, kuid e-valimiste klubi on väga suletud ring, kus kriitika pestakse kiirelt maha ning end kaitstakse asjatundmatute väidetega,“ rääkis Põlluaas, kelle sõnul ei tohiks e-valimised olla mõnede poliitikute ja ekspertide leivamääre, vaid valimised peavad teenima kogu riiki.

Sellega nõustus ka Karilaid, kes tõi välja, et Spotify programmiga või isegi internetipanga või e-maksuametiga ei saa demokraatlikku otsustusprotsessi võrrelda. „Esiteks juba seetõttu, et valimised on demokraatia aluspõhimõte, millega ei tohi tekitada asjatatut riski eriti seal, kus see on olemas. Teiseks ei saa inimene iial teada tema e-hääle kadumisest. Küll aga näeb ta pangast kas ja kuhu kadus tema raha,“ sõnas ta.

Saadikud leidsid, et kuigi e-valimiste kriitika on ühiskonnas justkui tabuteema, mille käigus süüdistatakse lausa Eesti maine lõhkumises, siis vähemalt audit ning e-valimiste meeskonna värskendamine, oleksid positiivsed suunad usaldusväärsuse tekitamisel.

Karilaiu avaldused sisendasid lootust, et vähemalt üks osa Keskerakonna saadikutest pole e-valimiste kriitikale, mis oli keskpartei üks põhiagenda juba aastaid, lõplikult selga pööranud.

BNS-UU

FOTOD: UU/Scanpix

One commentOn Põlluaas ja Karilaid soovivad e-valimistele rahvusvahelist auditit

  • Avatar

    On vaieldamatu, et e- hääletus ei ole turvaline. Järelikult Eestis e – hääletuste läbiviimine seab Eesti Vabariigi kui iseseisva sõltumatu riigi eksisteerimise kahtluse alla. Mingi riik võib alati väita, et taoliste valimiste tulemusena võimulesaanud Eesti Vabariigi võimuorganid ja järelikult ka kogu Eesti Vabariik pole legitiimsed. Kõigi sellest tulenevate tagajärgedega. Samuti pole kellelgi kohustust mittelegitiimset riiki kaitsta. Kui aga Eesti tahaks näiteks Euroopa Liidust välja astuda, siis, arvestades seda, kuidas Suurbritannialt Euroopa Liidu poolt raha välja pressitakse, oleks mittelegitiimsel riigil raske taolisest lahkumismaksust loobuda. Teine asi oleks legitiimse riigiga. Sellisel juhul saaks Eesti näiteks Saksamaale esitada vastunõude sajanditepikkuse okupatsioonikahju hüvitamiseks

Kommentaarid on keelatud

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused