Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Põlluaas kritiseeris valitsuse kiirustamist seaduste läbisurumisel

-
05.05.2023
Henn Põlluaas

Opositsiooniliste Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE), Keskerakonna ja Isamaa liidrid kritiseerisid teravalt valitsuskoalitsiooni kiirustamist seaduseelnõude menetlemisel, plaane esitada need kobareelnõudena ja siduda.

EKRE aseesimees Henn Põlluaas nimetas koalitsiooni maksutõusude, peretoetuste vähendamise ning abieluvõrdsuse kehtestamise plaane täiesti hullumeelseteks ja alatuteks Eesti inimeste suhtes.

“Ja kui nüüd kavatsetakse need kõik läbi suruda, panna ühte suurde kobareelnõusse kõik need maksutõstmised, siis see näitab seda, et tegelikult ei ole neil vähimatki soovi mitte mingisuguseks diskussiooniks ja aruteluks. Sest täna oleme juba erinevate ministrite suust kuulnud ju seda, et need kavatsetakse usaldushääletusega Riigikogust läbi suruda,” rääkis Põlluaas ERR-ile. “See tähendab seda, et komisjonid ei aruta neid, Riigikogu saalis ei arutata neid maksutõuse – lihtsalt tehakse üks hääletus, usaldushääletus valitsusele ja kõik surutaksegi läbi.”

Henn Põlluaas, kes oli kõige kriitilisem valitsuse kavade suhtes, ütles, et neil ei jäägi muud üle, kui obstruktsiooni teha.

“Kahtlemata sellised sõna otseses mõttes hullumeelseid kavasid tulebki takistada. Meil ei jää muud üle, kui me peame obstruktsiooni tegema, kui valitsus juba eos ütleb, et nad ei kavatsegi mingit sisulist diskussiooni ja arutelu läbi viia, et nad toovad need asjad usaldushääletusega saali. Sisuliselt tähendab see ju seda, et öeldakse, et opositsioon pidagu suu kinni. Kui ei pea, siis sõidame üle ja kui opositsioon peab suu kinni, siis sõidetakse niikuinii üle,” rääkis ta.

“Nii et see ei ole absoluutselt demokraatlik ega ole ka meie parlamentaarse korraga kooskõlas. Valitsus ei saa nii käituda, et ta sõidab lihtsalt Riigikogust üle. Aga tänane valitsus peab seda täiesti normaalseks,” tõdes EKRE üks liidreid.

Küsimusele, millistel tingimustel võiks EKRE siiski koalitsiooni eelnõusid sisuliselt arutada, viitas Põlluaas mõjuanalüüsidele.

“No me saaksime aktsepteerida sellisel juhul, kui nende asjade juures oleks tehtud mõjuanalüüsid ja me näeksime, et nendest on tõesti kasu meie ühiskonnale, meie ettevõtlusele, meie majandusele, meie inimeste heaolule. /—/ Kõik eelnõud peavad ju algamagi sellest, et kõiki ideid ja mõtteid analüüsitakse, vaadatakse läbi, kus on nende plussid ja miinused ja kui leitakse, et see ei too loodetud kasu, siis pannakse riiulile või lihtsalt laualt ära. Aga nemad toovad täiesti toored, läbimõtlemata, läbi analüüsimata eelnõud riigikokku ja siis loodavad, et opositsioon kiidab need heaks. Ei kiida,” ütles Põlluaas.

Koalitsioon on mitmel korral mõista andnud, et soovib oma eelnõud väga kiirel Riigikogust läbi viia, panna kobareelnõuna kokku mitu algatust ja siduda neid ka usaldushääletusega valitsusele.

Nii ütles majandus- ja infotehnoloogiaminister Tiit Riisalo (Eesti 200) neljapäeval “Esimeses stuudios”, et valitsus kavatseb kõik maksumuudatuste eelnõud siduda üheks kobareelnõuks ning saata see riigikogusse, et raskete ja ebameeldivate fiskaalpoliitiliste otsuste tegemisega kiiresti edasi liikuda.

Allikas: ERR