Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Postimehe analüüs Poola valmisolekust täita liitlaskohustusi on seda riiki halvustav ja tema vastu umbusku tekitav

-
07.10.2019
© EPA/Scanpix

Postimehe välisuudiste toimetus on üllitanud kummalise analüüsi Poola teemal, millest kumab läbi soov õõnestada selle riigi usaldatavust Eesti julgeolekupartnerina.

Eesti peavoolumeedia ja liberaalide Visegradi-vaenulikkus on ammu teada ja ilmselt seetõttu ongi toimetaja Evelyn Kaldoja võtnud ette katse halvustada üht NATO ja EL-i riiki, kel on vastuolud föderalismi soodustava Brüsseliga, kogudes selleks kokku andmed, mis toetaksid tema eesmärki.

Kuigi loo algus ütleb, et konflikti korral Venemaaga on Poola meile asendamatu, siis edasi keskendutakse kahtluste äratamisele poolakate lojaalsuse suhtes – väidetakse, et Poola aitab meid sõja korral NATO-st lähtuvalt, kuid polevat meie toetamisest vaimustuses.

Edasi keskendutakse Poola kasvavale sõprusele USA-ga ning suhete jahenemisele Saksamaa ja Prantsusmaaga – PiS-i ehk praeguse valitsuserakonna võimu ajal olevat Poola Euroopa juhtriikide seast välja pudenenud. Artiklis pannakse kõik süü Poolale, arvestamata Lääne-Euroopa sõjalise võimekuse langust, mis sundis Poolat USA-t eelistama. Sakslastest ja prantslastest seevastu räägitakse ainult hea tooniga.

Omapärane on artiklis levitatav irooniline jutt “Smolenski vandenõuteooriatest” – selle all peetakse silmas suurema osa Poola juhtkonna hukkumist lennuõnnetuses Smolenski lähedal 2010. aastal, mille uurimise puhul Venemaa käitus ülikahtlaselt.

Edasi teatatakse “Poola mõju kahaneb” ja “Visegradi grupi siseelu pole ühtne” – mõlemad väiteid polegi isegi mitte enam hoiatavad, vaid halvustavad, nagu ka kogu toon Poola valitseva Õiguse ja Õigluse partei osas. Kaldoja toob kogu Visegradi grupi tegemistest välja vaid negatiivsed momendid.

Kogu üllitis on silmnähtavalt suunatud sellele, et tekitada Eestis umbusaldust Poola suhtes, loobumaks temale ja USA-le kaitseküsimustes orienteerumast ning minemaks liberaalide unistusliku Euroopa armee jälgedes. Sest midagi head pole Kaldoja kogu loos poolakate ega kogu Ida-Euroopa kohta öelnud, küll aga peaks see “analüüs” meeldima Brüsseli-meelsetele.

Praegu väidetakse Eestis, et me peame osalema Prantsusmaa Mali-missioonis, muidu ei saatvat nad oma lennukeid Balti õhupiiri kaitsma. Postimees näib arvavat, et Poolat võib laimata ja alandada, ilma et see kajastuks nende valmiduses oma sõdureid ja tehnikat siia saata. Võib-olla ongi sellised artiklid ja suhtumine Poola riiki põhjuseks, miks poolakad ebasõbralikke vastumeelselt kaitsma nõustuvad.

UU