Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Postsovjetism Eestis süveneb: võimu juurde pääsenud saavad “nokka kasta”

-
20.05.2024
Tarmo Tamm
© UU

Mario Puzo menuraamatus “Ristiisa” on väljend “nokka kastma”, mis tähendab, et kõvemad maffiamehed peavad ebaseaduslikust ärist alati oma osa saama. Poliitikas tähendab see, et võimule pääsenud saavad endale rabada parimaid riigihankeid ja muid pakkumisi. Selline praktika on omane riikidele, keda kerge iroonia ja põlgusega nimetatakse Ida-Euroopaks või postsovjetlikeks ehk Nõukogude minevikuga maadeks – ja Reformierakonna valitsedes liigub Eesti selgelt itta, kuigi reklaamitakse läänesuunda.

“Nokka kasta” saavad nii reformarid kui ka nende “brigada”-partnerid Eesti 200-st ja sotsidest.

Postimees kirjutab: “Eesti suurima puithoone, kliimaministeeriumi loodusmaja puidulahenduste ehituseks said lepingu kaks ettevõtet, neist suurema, OÜ Peetri Puit osanik on riigikogulane, endine keskkonnakomisjoni juht Tarmo Tamm (Eesti 200), kes komisjoni istungil sütitas kaaspoliitikuid loodusmaja ehitust toetama.

Loodusmaja ehitus maksab riigihanke järgi 54,4 miljonit eurot pluss käibemaks ehk kokku 65,3 miljonit. Peatöövõtja Nordeconi kommunikatsioonijuhi Mirjam Mikkini sõnul moodustavad puitosa lepingud OÜdega Peetri Puit (Arcwood) ja EstNor umbes 20 protsenti objekti maksumusest ehk ca 13 miljonit eurot. Loodusmaja kolme hoone kandvad seinad, postid, talad ja vahelaed ehk lõviosa puitosast teeb Peetri Puit.”

Tarmo Tamm on varemgi ametkondade vaateväljas olnud, vähem kui aasta eest algatas keskkonnaamet tema vastu väärteomenetluse ebaseadusliku raide kahtlusega ja et tookord asi sumbus, ei tähenda see, et midagi loos polnud – Kaja Kallase valitsedes sumbuvad kõik kahtlased asjad ja info pannakse 75 aastaks kalevi alla, nagu on kiirtestide hankega.

Ka “kahesajatajate” juht ja praegune välisminister Margus Tsahkna lülitus võimu juurde pääsedes kohe skeemidesse: Eesti Ekspress kirjutas sellest, kuidas Tsahkna “endine tööandja ja praegune äripartner välihaiglate tootja Semetron on teeninud Eesti ja välisriikide diplomaatilistest tehingutest miljoneid eurosid”, sealhulgas Ukrainale mõeldud välihaiglatega.

Ja muidugi alustas Eesti 200 võimuteed suurejoonelise Ukraina annetusrahade kõrvaletoimetamisega, mille taga on nende “häälemagnet” Johanna-Maria Lehtme.

Kaja Kallase valitsedes läheb riik üha enam ühte ritta Slovakkia, Rumeenia, Moldova ja teiste taoliste riikidega, kus võim tähendab rahavoolu taskutesse. Demokraatia samas kõhnub, mida näitab Riigikogu opositsiooni tasalülitamine ja Ossinovski “kolmekordne” valimine Tallinna linnapeaks.

Uued Uudised