Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

President Kaljulaid jätkab poliitturismi digiriigi tutvustamise sildi all – kui kaua veel?

-
10.10.2019
Kas Angela Merkel ikka vajab Kersti Kaljulaidi digitutvustust?
© Reuters/Scanpix

Kui Eesti president suundub välisreisile, siis kõlab visiiditutvustusest ikka ja jälle digiriigi tutvustamise äraleierdatud sõnum – see tundub olevat teatud poliitturismi õigustuseks.

Eestil on põhjust tunda uhkust oma e-riigi üle, kuigi viimasel ajal räägitakse üha enam meie takerdumisest juba möödunud aegadesse, mil me olime teistest tõesti paremad.

Ükspuha kuhu president ka ei sõidaks, “tutvustab ta digiriiki” – kas selleks on üldse enam vaja kohale sõita, seda nii Kiribatile, Rwandasse kui ka Saksamaale? IT-mehed on ilmselt juba ammu virtuaalses ruumis kõik parema meilt üle võtnud või ise kohal käinud – enam ei pea presidendi riikliku visiidiga näidiseid kohale viima.

Digitaalse ühiskonna ülesehitamine algab lubavast õigusruumist ning õigusloomes tuleb kehtestada selged põhimõtted, millest digimajanduse ja e-riigi ehitamisel kinni pidada, ütles president Kersti Kaljulaid Berliinis Saksamaa Liitvabariigi kantslerile Angela Merkelile.

„Loomulikult toob üleminek digitaalsetele teenustele endaga kaasa ka riske, kuid digitaliseerimise eelised on suuremad kui riskid. Eesti avalik ja erasektor jagavad hea meelega oma kogemusi ning tehnoloogilisi lahendusi turvalise e-riigi ülesehitamiseks,“ lisas president. Pikemalt räägiti veel digitaalse identiteedi olulisusest ning kuidas seda saaks Saksamaal juurutada.

Koos arutati ka seda, milline võiks olla Saksamaa EL eesistumise fookus digitaalses valdkonnas. „Euroopa Liidust võiks saada digitaliseerimise eestvedaja, kui suudame astuda selleks vajalikud sammud: näiteks anda oma kodanikele digitaalsed isikutunnistused. Meil on juba olemas eeliseid õigusruumi näol,“ lausus Eesti riigipea.

President Kaljulaid oli ühepäevasel töövisiidil Saksamaal. Päeval rääkis ta Saksa tervishoiuministeeriumi kõrgematele ametnikele Eesti e-tervishoiust ning arutas viise, kuidas luua üle-Euroopaline avatud e-tervishoiusüsteem, mis vastaks erinevatele vajadustele ja oleks samas ühtlaselt turvaline. (BNS)

On väga kaheldav, kas Saksamaa vajab enam Eesti “kogemusi ning tehnoloogilisi lahendusi turvalise e-riigi ülesehitamiseks /…/ ja kogemust …kuidas seda saaks Saksamaal juurutada.” Selleks on aega küllalt olnud ning Saksamaa puhul ongi kõige suuremaks probleemiks tugev ja üha karmistuv andmekaitse, mis ei võimalda andmete ristkasutust – see teebki Eestis teenused väga lihtsaks, kuid mitte Saksamaal.

“Euroopa Liidust võiks saada digitaliseerimise eestvedaja” – president võiks teada, et Brüsseli ametnikearmee ei soovi lahendusi, mis vähendaks nende arvu, ja digitaliseerimine on neile ohutegur. Igal juhul tundub, et Eesti riigipea tutvustab ja tutvustab ja tutvustab, kuigi see rong on juba läinud.

Ja lõpuks presidendi reisid eksootilistele maadele, põhjuseks ikka digiriik.

President Kersti Kaljulaid kohtus Port Vilas Vanuatu presidendi Tallis Obed Mosesega, kellega arutas kahe riigi suhteid, koostööd digivaldkonnas… /…/ Vabariigi Presidendi sõnul mõistab Eesti hästi väikeriikide muresid ning on valmis jagama oma kogemusi digiühiskonna ülesehitamisel.

President Kersti Kaljulaid rääkis Etioopias Aafrika Liidu tippkohtumise digiteemalisel kõrvalüritusel Transformation Digital Africa vastutusest, mis digiühiskonna ehitamisega kaasas käib, ja et jätkusuutliku digiühiskonna jaoks on vaja paralleelselt arendada ka küberturvalisust ja seadusraamistikku.

Kaua toidab Eesti maksumaksja presidendi poliitturismi igasse maailma nurka, kui digimaailm tähendab tegelikkuses seda, et kõik toimub hoopiski arvutimaailmas, mitte maailmas ringi rännates? Kliimavõitlejast riigipea võiks ju ka saastavaid lennukeid mitte koormata…

Siseminister Mart Helme aga rääkis valitsuse pressikonverentsil sellest, kuidas Kreeka siseminister lubas ise Eestisse tulla, tutvumaks ID-kaardi kasutuse ja digiriigi võimalustega. Sellest saabki aimu kohapeal, mitte riigi esinduspersooni reiside kaudu.