Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

President kolistab taas ämbritega

-
29.08.2019
President umbusaldas oma vastuseisuga kaitseväelasi. Pilt on illustratiivne.
© Scanpix

President Kaljulaid näib liikuvat ühest skandaalist teise ja seda ei tõstata üles mitte EKRE – seekord kirjutab meedia ehk täpsemalt ERR ühest küsitavusest tema tegemistes.

ERR-i uudisteportaal kirjutas kolmapäeval, et presidendi kantselei tellis kaitseväe korralduse seadusele, mida riigipea keeldus välja kuulutamast, õigusanalüüsi advokaadibüroolt Sorainen, et jätkata vaidlust riigikohtus.

Põhjuseks on see, et riigipeal pole juba aasta otsa õigusnõunikku, aga peab olema, sest presidendi põhiseaduslik kohustus on kontrollida vastuvõetud, kuid veel jõustumata seaduste põhiseaduspärasust ja kooskõla teiste seadustega.

Soraineni jurist Illimar Pärnamägi tunnistas ERR-ile, et “presidendi kantselei on meie klient”. Ta avaldas ka valmidust minna presidenti riigikohtusse esindama.

Siit aga tekib teravalt eetiline küsimus: kas eraadvokaadibüroo on õige esindama riikliku tasemega vaidlust? Sama büroo esindab näiteks ka Hiina investeeringule toetuvaid Tallinn-Helsingi tunneli kavandajaid ehk era- ja võõrhuve.

Kui president seaduse tagasi lükkas, näis paljudele, et riigipea teab, mida teeb – kuigi praktiliselt kõik asjaga seotud institutsioonid, ametkonnad ja poliitilised jõud olid seaduse poolt.

“Selliste täiendavate õiguste andmine kaitseväele rahu ajal on ebaproportsionaalne ja riivab oluliselt inimeste põhiõigusi. Seadus annab kaitseväele põhjendamatult laia võimaluse inimeste jälgimiseks, mis ei ole kooskõlas Põhiseaduse mõtte, eesmärgi ega kaitseväe rolliga demokraatlikus ühiskonnas,” ütles president seadust välja kuulutamata jättes.

Nüüd selgub, et ega Kaljulaid ikka tea küll, mida ta teeb, sest ta pöördus oma sõnadele kinnituse saamiseks kellegi kolmanda poole.

Praegune riigipea on tuntuks saanud sellega, et ta näib Põhiseadusest teadvat ainult ühte lauset: “Kedagi ei tohi diskrimineerida rahvuse, rassi, nahavärvuse, soo, keele, päritolu, usutunnistuse, poliitiliste või muude veendumuste, samuti varalise ja sotsiaalse seisundi või muude asjaolude tõttu.”

Samas ei tea ta midagi preambuli sõnastusest Eesti Vabariigi kohta: “…peab tagama eesti rahvuse ja kultuuri säilimise läbi aegade…”