Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Pühapäeva sõel (med.): Postimehe „tõeline ämber“ presidendile; Kaja Kallas ja tema vanemad on hindadest jahmunud; Savisaare üritus elab ja võidab; migrandid Peterburis muudkui vägistavad; feministil on song; Soome piiril tehti vene naisest mees, paraku samuti venelane

-
11.09.2022

Eesti presidendid panustavad endiselt eesti keele rikastumisse. Iga päev sünnib mingi järjekordne väike „taristu“, kuigi, jah, mitte kõik uued sõnad ja mõisted ei lähe rahva sekka ega jää seal kestma.

EV president Alar Karis ja tema kantselei magasid küll hea võimaluse midagi artikuleeritut (artikuleeritult) arvata selle kohta, et eurosaadik ja keskerakonna aseesimees Yana Toom ütles teisaldatud tanki kohta: et oleks parem kui Narvas plahvataksid pronksiöö laadsed rahutused. Kadriorg ei reageerinud.

Nüüd, kui president saatis imetlemisväärselt operatiivselt ja Putinit edestades kaastunde seoses Suurbritannia kuninganna surmaga sugulastele, ei olnud tal ehk mahti reageerida pretsedendile, kui EV kodanike poolt valitud Euroopa Parlamendi saadik Toom, kaitstes Venemaa agressorriigi terrorismi võimaldanud ja toetanud Vene kodanike õigust reisida sinna, kuhu nad iganes soovivad, kaebas Eesti peale Eurokomisjoni ja nõudis süüasja algatamist omaenda riigi vastu selle eest, et Eesti muretseb oma elanike turvalisuse pärast ja ei pea normaalseks, kui Ukrainas genotsiidi teostava riigi esindajad sisenevad Euroliitu nagu midagi poleks juhtumas.

Mitte ühtegi piiksu ei tulnud seepeale Kadriorust. See-eest kiitis president Karis oma avalduses ukrainlasi: „Ukraina armee näitab meile, mida tõeline hing ja vaprus suudavad teha“.

Postimees vahendab: „Nad näitavad meile, mida tõeline hing ja vaprus suudavad teha,“ märkis president Karis.“

Sellest sententsist saab üldjoontes aru ja jääb sellega ainult ühineda, kuid lugupidamisest ukrainlaste vastu oleks president võinud sõnastada oma kiitust vähem lohakalt.

Mida võiks tähendada selline mõiste nagu „tõeline hing“? Iga hing on tõeline. Hing võib olla eksinud, õilis, alatu või üllas, vapper, vaba jne, ka tõeliselt vapper või tõeliselt alatu, aga lihtsalt „tõeline hing“ on isegi kirjaoskamatum kujund, kui „tõeline traktor“.

Presidendikantselei töötajad saavad roppu raha ja võiksid selle eest natukenegi tööd teha. President on teadlane, kuid mitte keeleteadlane. Selleks ongi olemas targad nõunikud, kes peaksid kindlustama, et riigipea rumalasse olukorda ei sattuks. Nagu märkasid tähelepanelikud lugejad, on tegemist Postimehe poolt kahel korral valesti tõlgitud mõistega “real spirit“. Tõesti, “hing” oleks “soul“, kuid ka “real spirit” on peaaegu sama puudulik kujund. Isegi venekeelne “боевой дух” oleks täpsem, aga jumal meid hoidku sellest.

Seni aga järjekordne tõeline ämber.

+ + + + + + +

Õhtuleht ja Meie aeg vahendavad uudise „Kaja Kallas: augusti elektriarved on kõigile suur jahmatus. Paratamatult on see alles algus“.

Juba pealkiri sisaldab endas väga huvitavat informatsiooni, sest kui need hinnad olid „suur jahmatus“ kõigile, ehk ka peaministri jaoks, siis on ta lihtsalt võhik ja ei näe oma ninast kaugemale. Kui see jahmatas ka peaministri vanemaid, kes nagu teada tulevad suurepäraselt ise toime, siis said isal Põhja-Eesti panga aegsed säästud lõpuks otsa.

„Augusti elektriarved on tulnud ja pakkunud kõigile suurt jahmatust. Paratamatus on see, et see on alles algus. Me oleme sügise ja talve lävel ning näeme hindu, mis saavad olema väga kõrged. Kõrged energiahinnad on see, mida meie maksame selle sõja eest, mis toimub Ukrainas,“ ütles Kallas.

Ma küll ütleksin „pakkunud jahmatust“ asemele lihtsalt „jahmatanud“, aga ma pole ka valitsusjuht. Pangem siiski tähele: kõrgetes elektrihindades Eestis on süüdi sügis, talv ja Ukraina sõda. Seega ei saa me nendest mitte ühtegi senti Kaja Kallase enda süüks panna. Tema on ju sama jahmunud, nagu meie kõik, mida me nüüd niivõrd jahmunud peaministriga peale hakkame. Kuid ta vapralt astub koos oma vanematega vastu raskele ajale, mis „on alles algus“.

Äkki korjaks selle perekonna jaoks annetusi, nagu kunagi korjati „puudustkannatavale“ Edgar Savisaarele raha bioonilise jala soetamiseks.

+ + + + + + +

Muide, Savisaarest: Tallinna maksumaksjate raha eest üllitatav ja üle Eesti levitatav keskerakonna propagandaorgan Stolitsa avaldas intervjuu sotsioloogia vallas tegutseva Iris Pettaiga, kes omal ajal võrdles omavahel eesti naiste ja vene meeste eluiga ja tuli järeldusele, et venelasi diskrimineeritakse, kuna eesti naised elavad vene meestest kauem. See ei ole anekdoot, see on ERR-i eetikanõuniku poolt fikseeritud fakt.

Nüüd väidab Pettai Stolitsas: „Terav vastasseis, mis tekkis Eestis 2007. aastal, vaibus viie-kuue aasta jooksul. Suur roll on siin Edgar Savisaarel, kes suutis panna pärast „pronksiöö“ sündmusi ühe laua taha istuma konflikti osapooled ja lasi neil rääkida südamelt ära. Toimusid foorumid „Tsiviilrahu“, kus käis ühise platvormi otsing edaspidiseks suhete arendamiseks ühtsuse tugevdamise suunas.“

See „teadlaste“ kantseliit on Brežnevi omast hullem, sest tollal sai vähemalt naerda ja anekdoote vesta, aga keskerakonna kätest söövate „sotsioloogide“ kõnepruuk on sama mõnus nagu mööda sinu kätt aeglaselt roomaks limane Lusitaania tigu, vastik invasiivne liik.

Jah, seal „foorumitel“ said keskerakonna ja „vene maailma“ tegelased koos hullata ja ameleda, sealhulgas ka linnarahast kinnimakstud „eksperdid“. Tulemus oli „ühiskonna ühtsuse“ mõttes nullilähedane, keskerakonna ainuvõimu hoidmise jaoks Tallinnas aga täitsa olemas. Rikkalik söögiküna oli jah.

+ + + + + + +

Õhtuleht kirjutab jälle väga aktuaalsel teemal – seal ilmus lugu „Feminist Nika Kalantar: „Soovitus oma aseksuaalsust ravida solvab mind. See meenutab aegu, mil naine pandi hullumajja, sest ta luges liiga palju.“

Ilmselgelt ei ähvarda need mineviku varjud konkreetset Kalantari, sest kui mõni moslem või ortodoksne õigeusklik avaldakski soovi teda „hullumajja“ panna, siis pigem ikka selle eest, „et ta kirjutab liiga palju.“ Vaevalt et antud juhul saaks inimesele lugemispattu ette heita.

Tegemist on sügavalt isikliku asjaga, mille õige koht ei ole ju kollases ajalehes. Sest keda üldse kotib, kas too Kalantar on aseksuaalne või ei ole? Kes seda üldse teab? Kui selline loodusõnnetus oli tõesti juhtunud, siis see pidi olema tähtis vaid temaga füüsilist lähedust otsinud inimese jaoks. Aga selleks ongi olemas seksuoloogid, et aidata inimesi, kellel puudub seksuaalne tung või võimekus, selleks on olemas igasugused afrodisiaagid, viagrad ja muu kraam. Mis kõik ei ole kohustuslikud. Nii et Kalantar ärgu solvugu. Kui talle öeldakse, et tal on song, kas ta peaks veel ka selle peale solvuma? Haigus ei anna häbeneda.

Eesti tuntud seksuoloogid on lugupeetud ja väga nõutud arstid, pääseda nende vastuvõtule ei ole ilmselt kerge, ja vaevalt et keegi nendest on ähvardanud Kalantari hullumajja saata. Nii et võtku mõni raamat ja lugegu läbi, hea raamat suudaks laiendada isegi feministi silmaringi.

+ + + + + + +

Erinevus aga rikastab endiselt: üliõpilane Valgevenest langes migrandist vägistaja ohvriks Peterburis.

Tütarlaps tuli külla oma õele ja ootas teda korteris, kui uksest tuli sisse õe elukaaslane – 32-aastane sissesõitnu Dagestanist, kes elab Neevalinna lähistel, ei tööta ja oli juba korduvalt uurimise all väljapressimiste, röövide ja kollektiivsete vägistamiste eest. Mägedepoeg ei küsinud tütarlapselt, kas too on aseksuaalne või mitte, vaid lendas peale ja vägistas oma kallima 21-aastase õe. Lahkudes saatis džigitt ohvri telefonilt enda arvele preemia – 4000 rubla. Mõne aja pärast saadi kaak politsei poolt kätte.

+ + + + + + +

Fontanka teatab täna sellest, et Sankt-Peterburgis elav noor naine tahtis sõita aastase Itaalia viisaga Soome, kuid soome piirivalvurid Vaalimaal ei lasknud teda oma riiki ja tühistasid pärast kolmetunnist protseduuri tema viisa. Naine naases koju dokumendiga, mida uurides avastas, et temast oli vahepeal saanud mees. Ta pöördub nüüd  Soome ja Itaalia konsulaatidesse protestiga ja nõuab viisa tagastamist, kuna tagasi saadeti mees, tema aga on naine.

Ivan Makarov