Pühapäeva sõel (med.): titaanide võitlus ehk Raigi kaklus tankiga; Ivangorodi linnapea: Narva poisid, tulge üle, saate uut tanki vaadata!; Tanki-Toom on ERR-i vapiloom; kadunud president ilmus välja, tige kõuts süles

Eesti,
- Updated
Gerli Tali foto

Sattusin eile tänase ETV saate „Hommik Anuga“ reklaamiklipile, kus öeldi, et külla tuleb Narva linnapea Katri Raik, „kes räägib oma võitlusest tanki vastu“.

Mulle äkki tuli selline naer peale, nagu kunagi raadio otse-eetris, kui pidin lausuma mingeid vene kõrva jaoks naljaka kõlaga hiina nimesid: mingi Hunj Võnj Munj või midagi säärast. Naeruhoog kestis ikka mõned minutid ja kolleegid lõikasid pärast „mustast kastist“ selle koha välja ja mängisid pidupäeviti hea tuju saadetes.

Tänast Anu saadet ma täna igaks juhuks ei vaadanud, muidu võiksin kas naerukrambid saada või siis kirjutada siin midagi ülearust.

On muidugi vahva, et Katri Raik võitles tankiga, mida tahaks küll oma silmaga näha. Selleks ilmselt pani ta jälle selga oma jaanipäeva aegse Venemaa riigilipu värvides kleidi, et tankistid teda omaks peaksid ja kahurist kohe maha ei laseks.

Meie poliitikud on ikka parimad naljamehed, seepärast suridki välja kõik kunagi kuulsad eesti satiirisaated. Mida sa satiiritsed, kui Raik tankiga võitlust peab.

Ilmselt tegi ta seda Tiimanni või Daumani tänaval.

+ + + + + + +

Aga järgmine Katri Raiki võitlusraund tankiga võib toimuda juba Jaanilinnas: portaal stena.ee intervjueeris Ivangorodi administratsiooni juhti Aleksandr Sosnini, kes kinnitas, et 11. septembril avatakse seal tankmonument T-34:

„Tõesti, selline otsus oli vastu võetud kaitseministri tasemel, Šoigu Sergei Kužugetovitši enda poolt, kooskõlastatud Leningradi oblasti kuberneriga. On valitud koht ja seal toimuvad täna ehitus- ja montaažitööd selleks, et 11. septembril, professionaalsel Tankisti päeval, oleks meie linna territooriumil avatud see monument, kuna meie linnad, Ivangorod ja Narva, olid vabastatud Suure Isamaasõja ajal ühepäevase vahega.“

Öelge, kas tank saab olema narvalastele nähtav?

Ma arvan et jah. Praegu pole võimalust kontrollida, kuid me valisime kõige kõrgema punkti, mis asub Venemaa Föderatsiooni riigipiiri juures, tollipunkti kõrval. Me püüdsime taasluua fotode abil mõõtmed ja välisilmet, isegi mälestustahvel saab olema samasugune, nagu Narva linnas.

Aga missugune on teie isiklik suhtumine sellesse, mis toimub praegu Eestis, Lätis, Leedus?

Mina, nagu ka Venemaa elanike enamus ja ka piisavalt suur arv Narva ja Pribaltika vabariikide elanikke, olen nördinud selle vandalismi pärast, mis toimub Pribaltijski vabariikide territooriumil… Tean, et paljud Narva elanikud on väga negatiivselt suhtunud sellesse mahatõmbamisse, kuid kahjuks ei saa avaldada oma protesti. Just täna kirjutas mulle üks Narva linnavolinik ja tundis huvi projekti vastu. See on tõesti unikaalne üritus meie riigis: meil pole veel kunagi toimunud Euroliidu territooriumil maha tõmmatud mälestusmärgi taasloomist. Loodan, et ka Narva elanikud saavad 11. septembril külastada mälestusmärgi avamist. Meil on rõõm näha meie üritusel Eestis elavaid venelasi ja venekeelseid, kes teavad ja mäletavad ajalugu, kelle eellased sõdisid selle maa eest.“

No näete, eestlasi ei kutsutagi, nii et ei Neeme Lalli ega Oudekki Loonet sinna ei oodata. Kui Stalnuhhin läheb sinna, võiks ta seal oma eesti passi ära kaotada. Eestlased 11. septembril tankistipäeva ei tähista, meil on see vanavanemate päev ja ka New Yorgi Maailma Kaubanduskeskuse kaksiktornide ründamise 3000 ohvri mälestuspäev.

Jedem das seine – kellele on kallid inimesed, kellele aga nende tapmise vahendid.

+ + + + + + +

Homme näitab ETV+ saadet „Oma tõde“, kuhu on juba jälle kutsutud peaesinejaks Yana Toom.

Saade on juba salvestatud ja on teada, et Toom nimetab seal valitsuse poolt tanki teisaldamist ebaseaduslikuks ja nõuab selle tagastamist Narva.

Selle Eesti riigitelevisiooni saate nimi on laenatud Kremli kanali NTV samanimeliselt poliitpropaganda saatelt. Aga mida seal imestada: peatoimetaja on ju Vene kodanik. Nii et homme aetakse veel üks ports küüneviha siinsete vene inimeste hinge, kes ei saagi vahel enam aru, mis riigis nad elavad ja kas tegemist on ETV „Svoja pravda“ või siis NTV „Svoja pravda“ saatega.

Võimalik ainult Eestis.

+ + + + + + +

Just eile kurtis „Päeva sõel“, et „kuhugi on kadunud Eesti president“ (fraseerida nagu „kuhugi on kadunud usk ja unustus, sinu kaunid hääled, raagus sõnad suus…). Tõesti, üksteise järel sõimavad eestlasi fašistideks tuntud venekeelsed tegelinskid, ka suurima erakonna ladvik, aga Kadriorust on kuulda vaid venestatud rähnide morset.

Aga õnneks tuli riigipea jälle nähtavale ja asus täitma oma kohustusi eesti riigi ja rahva ees.

Postimees avaldas uudise „President tänas kaunite kodude omanikke“, millest selgub, et temaga on kõik korras ja ta ei peljanud võtta kätte üsna tigeda näoga kopsakat kõutsi. Kuna pildiallkiri on „President Alar Karis Mustvees auhindade üleandmisel“, siis võime järeldada, et see kõuts on auhind ja president annab selle üle. Pintsaku alumine nööp on riigipea kõhu kohal lahti ja sealt paistab midagi värvilist – kas roosa mummulise lipsu ots või siis midagi muud. President ise on sealjuures väga rahuloleva näoga.

„President Alar Karis sõnas tänavusi kodukaunistamise auhindu Mustvee kultuurimajas üle andes, et kodu kena väljanägemise ja praktilisuse kõrval on praegusel ajal olulised ka säästlikkus, energiatõhusus ning elurikkuse hoidmine,“ kirjutab leht.

„Meie koduaed võiks aga olla elupaigaks paljudele liikidele,“ lausus riigipea.

Kas selle „säästlikkuse“ ja „tõhususe“ tulemusena jääb selline liik nagu homo sapiens maal ise püsima, on enne talve raske ennustada. Aga kui kaob, siis saab koduaed tõesti „elupaigaks paljudele liikidele“.

Elagu elurikkus!

Ivan Makarov

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused