Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

„Räägime asjast“: ei Suurbritannia ega Eesti saa lubada sellist demokraatia tapmist, nagu toimub Brexiti takistamisel

-
24.03.2019
Noored Brexitit toetaval marsil.
© AFP/Scanpix

Saate „Räägime asjast“ välispoliitilises osas läksid Mart ja Martin Helme taas Brexiti radadele, sest seal on hoiatavaid momente ka Eestile.

Ka nädalalõpupaus koalitsioonikõnelustel oli tingitud sellest, et peaminister Jüri Ratas sõitis Euroopa Ülemkogule, kus otsustati Brexitile pikenduse andmise üle.

Martin Helme selgitusel on Briti parlament otsustanud mitte toetada May lahkumislepet, mitte lahkuda lepinguta ja mitte teha uut referendumit, küll aga paluda pikendust. Seda Ülemkogu aga ei andnud põhjusel, et ees on Euroopa Parlamendi valimised ja see tekitaks tohutuid komplikatsioone EL-i masinavärgile.

„See tekitaks absurdse olukorra, kus europarlamenti pääseks umbes 60 saadikut riigist, mis on lahkunud,“ sõnas Mart Helme ja tema kaassaatejuht lisas, et need oleks petetud rahva poolt valitud saadikud, kes vihkavad EL-i. Küll aga andis Ülemnõukogu mitmeetapilise ja –tingimusliku lahkumispikenduse variandi lootuses, et Mayl lahkumisleping läbi suruda, mida saatejuhid aga ei usu.

Kui Mayl leppe läbisurumine ei õnnestu, siis tuleb brittidel 12. aprilliks mingi otsus teha, ja mai lõpuks lahkuda. Kogu see protsess aga on näidanud, et Briti peaminister ei kontrolli enam midagi, Brüssel soovib jätkuvalt läbi suruda tema kapitulatsioonilepingu, mis sisuliselt jätaks riigi sõnaõiguseta EL-i.

Kui Mayl ei õnnestu parlamendis oma tahet läbi suruda, siis on Suurbritannial paar kuud aega lahkumiseks ja päevakorda tuleb kas peaministri tagasiastumine või tema mahavõtmine. Erakorralisi valimisi korraldada ilmselt enam ei õnnestu.

Martin Helme sõnul on Suurbritannias suur sisemine segadus ja isegi kuninganna on teatanud valmisolekust sekkuda. „Riigis on konstitutsiooniline kriis, kus europooldajad on valmis hävitama demokraatia,“ lausus Martin Helme. Mart Helme sõnul on selline areng Euroopa Komisjoni huvides, kuid brittide taga on liitlane USA, kes ei luba riigi vaenlasel Mayl demokraatiat hävitada. Saatejuhid täpsustasid, et Eestis on sellisteks riigi vaenlasteks Kaja ja Siim Kallas, Kristina Kallas, Jevgeni Ossinovski ja paljud teised.

„Briti avalik arvamus on leppeta lahkumise poolt – nad ütlevad, et neid ei huvita EL ja nad tahavad lahkuda,“ rääkis Martin Helme, lisades, et kõik jutud joogiveeta jäämisest ja lennukite allakukkumisest on rumal vale.

Mart Helme hoiatas, et kui EL-i surve jätkub ka Eestis selleks, et putšiga nurjata koalitsiooni teke nurjata, siis on oodata valijaskonna radikaliseerumist, nagu on hoiatanud ka politoloog Tõnis Saarts. Kui EL jätkab Eesti sisepoliitikale surve avaldamist, siis on rahvuskonservatiivid samuti valmis võtma sihi EL-ist lahkumisele.

Martin Helme täpsustas, et erakond on siiski valitsuskõneluste osas optimistlik, sest kõneluste pikaaegsuse taga on konstruktiivsed kõnelused ja kõigil partneritel on tahe need edukalt ka lõpetada.