Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

“Räägime asjast”: kas rändepakt või topeltkodakondsus, Isamaa või RE – vassimine aina käib

-
16.12.2018
Mart ja Martin Helme saadet kardetakse nii hullupööra, et langetakse sovjetiaja tasemele.
© UU

Saate “Räägime asjast” teise teemana arutlesid Mart ja Martin Helme Isamaa ja Reformierakonna vangerduste üle.

Nimelt saatis Mart Helme kirja Isamaa liidrile Helir-Valdor Seederile, soovitades selles – kui Isamaa ei toeta rändepakti, aga valitsus toetab, siis hääletagu riigieelarve vastu või tulgu valitsusest ära, sest muidu on nende vastalisus vaid retoorika. Seeder aga väitis, et nemad olevatki juba valitsuses heakskiidu ära hoidnud.

Mart Helme tuletas meelde Seedri ütlust, et opositsioonis ei saavat rändepakti ära hoida, kuid reaalsuses ei hoia nad seda kuidagi ära ka valitsuses olles. Jüri Ratas on seejuures öelnud, et valitsus olevat juba märtsis sellele toetuse ühehäälselt andnud, tema isiklikult toetab rändepakti ja välisministri seisukohta saata Eesti esindaja ÜRO-s seda allkirjastama.

“Need kaks asja ei saa korraga olla olla, üks neist on vale, ja valetab just Seeder, kui ütleb, et on rändepakti heakskiidu ära hoidnud,” märkis Martin Helme. Samas nentisid saatejuhid, et pole õige ka Ratase jutt, nagu oleks märtsis tehtud otsus pakti toetada – tollal otsustati toetada läbirääkimistel osalemist.

Praegu aga pole ei valitsuse otsest ja ühehäälset toetust ega ka Riigikogu mandaati – 41 saadikut avaldasid seal vaid arvamust, nende avaldus polnud siduv. Ratas nõustus ka EKRE tehtud järelpärimisel, et valitsuses pole üksmeelt, aga rändepakti poolt 19. detsembril ÜRO Peaassambleel ikkagi hääletatakse – see on reaalsus ja Isamaa pole midagi peale tühjade sõnade teinud!

Martin Helme sõnul ei saanud Isamaa eelarve vastu hääletada, sest seal oli mängus kümneid miljoneid legaliseeritud korruptsiooni ehk katuserahasid, millest kõige rohkem sai Isamaa, kelle lojaalsus ära osteti ja kelle liige on ka rahandusminister Tõniste. Viimane ütles küll, et katuserahade süsteem polevat mõistlik, kuid seda alles siis, kui raha jaotatud oli.

Mart Helme hinnangul kajastub selline kahepalgelisus kindlasti ka jaanuari reitingutes, sest nii rändepakti kui katuserahade osas on erakond Isamaa just sellist nägu näidanud. “Pärast 19. detsembrit ei saa Isamaa enam teha nägu, et on rändepakti vastane,” nentis ta. “Belgias jalutas Uus-Flaami Allianss protestiks valitsusest minema, Isamaal aga on juba saadud miljonid ning vaja kinni hoida ka viiest ministritoolist ja 50 nõunikukohast.”

Seeder valetas ka “Esimeses stuudios”, et Mart Helme olevat eestikeelse hariduse vastu. “Ma olen segakoolide vastu – eestikeelne haridus ei ole segakoolide tekitamine,” selgitas Mart Helme. “Selleks, et eestikeelsele haridusele üle minna, tuleb leida eestikeelne kaader ja seda hästi tasustada, et nad oleks valmis minema vaenulikult meelestatud vene õpilaste ja õpetajate sekka tööle.”

Reformierakonna eelnõu täielikuks üleminekuks eestikeelsele haridusele kukutasid läbi nende endi puuduvad saadikud – poolt hääletanud EKRE-l puudus küll kaks saadikut, kuid nemad polnud kaalukeeleks. Mart Helme sõnul pole RE võimeline ei oma saadikuid vajadusel saali tooma ega teistega kokku leppima.

“Ligi, sa olid haridusminister ja Reformierakond 17 aastat valitsuses, suurema osa ajast peaministriparteina – kus te seni olite?” küsis Martin Helme. “Nüüd, kaks kuud enne valimisi tulete te venemeelselt Keskerakonnalt eestikeelset haridust nõudma – võitke enne valimised ära, siis teeme selle ära!”

Reformierakond üritas läbi suruda ka topeltkodakondsuse eelnõu, milleks jäi samuti napilt hääli puudu ja mis oleks võimaldanud seda saada EL-is ja USA-s elavate eestlaste puhul. Martin Helme pidas eelnõud sellest hoolimata lõksuks, sest see lubaks sotsidel ja Eesti 200-l hiljem viidata teiste riikide topeltkodakondsuse soovijate, eriti venelaste kiusamisele ja suruda läbi Eesti-Vene topeltkodakondsus.

Praegu aga ei muudaks see võimalus EL-is kohe mitte midagi peale valimisõiguse, sest nii Hispaanias, Soomes kui mujal saavad kõigi EL-i maade kodanikud kõik õigused ka selleta kätte. Kui aga sünnijärgne Eesti kodanik võtab võõrriigi kodakondsuse, on tal Eestisse naastes vaja vaid siinse kodakondsuse taastamise avaldus kirjutada.

Helmed leidsid, et inimesed lihtsalt peavad valiku tegema, millisele riigile nad eelistavad ennekõike lojaalsed olla. Mis puutub Valdo Randperesse, siis tema Eesti-Rootsi topeltkodakondsus on seaduserikkumine, sest teise kodakondsuse valinud Eesti kodanik kaotab siinse automaatselt, kuid võib samas hiljem teisest loobudes Eesti oma tagasi saada. Martin Helme nentis, et Eesti on väga liberaalne maa, sest siin on ka USA kodanikel täiesti vabalt võimalik kinnisvara osta ja kõiki muid õigusi kasutada, ainult valida nad ei saa.

Mart Helme sõnul pole probleem praegu mitte välismaal elavates eestlastes, vaid venelastes, kes võtaksid kohe teiseks kodakondsuseks Venemaa oma ja oleks siis pigem sellele lojaalsed, kasutades seejuures Eesti hüvesid. Topeltkodakondsetel tekib probleem ka ajateenistusse kutsumisel – mis saab siis, kui kutsutakse samal ajal ka Vene armeesse? Rootsiga võivad probleemid tekkida siis, kui moslemid sealse ühiskonna üle on võtnud.

Martin Helme hoiatas, et topeltkodakondsuse hävitav mõju rahvusriigile saab tunda olema paarikümne aasta pärast. Ta leidis ka seda, et Läände lahkunud eestlased, kellel on võõrsil lapsed ja kogu elu ning kellele topeltkodakondsuse puhul rõhutakse, on Eesti jaoks suuresti nagunii kadunud.

Topeltkodakondsusseaduse eelnõud toetasid kaks liberaalset erakonda, KE ja RE, kõrvale jäid üllatuslikult sotsid. Ossinovski väitis kõnetoolist, et neil polevat selliseks otsuseks mandaati. “Kas teil kooseluseaduse ajal perepoliitika muutmiseks see oli?” küsis Martin Helme.