Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

“Räägime asjast”: Kiisleri ja Lobjaka uudised tahetakse välismaale viia ja sealt surve tagasi tuua

-
28.04.2019
Mart Helme “Räägime asjast” stuudios.
© UU

Saate “Räägime asjast” kolmandat osa alustasid saatejuhid Mart ja Martin Helme humoorika ütlusega: “Kui Martin Helme isaga valitsusse jõudis, olid pead juba veerenud, teatrid rahata jäetud, suud kinni topitud…”

Martin Helme nentis, et meediarünnakute järgi on see kõik juba tehtud veel enne, kui rahvuskonservatiivid reaalselt ministeeriumidesse jõuavad. “Meil ei jäägi valitsuses enam midagi teha,” märkis ta, võttes aluseks jutud, nagu oleks Lobjaka taandumise peale sundinud tema.

Saatejuht rääkis ühest kristlase kirjast temale, milles räägiti, et kui vaenlasel halvasti läheb, ei tohiks kahjurõõmutseda. Siinkohal nentis ta, et paljud inimesed ei saa sõnavabadusest arugi – töö ajalehes, nagu Lobjaka ja Kiisleri puhul, pole inimõigus; see, kui ajakirjanikud ei pea reeglitest kinni ja sellele tähelepanu juhitakse, pole mingi ajakirjandusvabaduse piiramine.

“Kui mina ERR-i nõukogu liikmena rääkisin poliitilisest kallutatusest rahvusringhäälingus, öeldi, et poliitikud ei tohi ERR-i töösse sekkuda; nüüd, kus Lobjakas lahkub, sekkuvad ERR-i otsustesse kõik poliitikud, sealhulgas minister Tõnis Lukas,” tõi Martin Helme esile valitseva kahekeelsuse.

Mart Helme lisas, et Lobjakalt ja Kiislerilt nõuti ainult neutraalsust, ühesugust suhtumist kõigisse intervjueeritavatesse ja minimaalseltki ajakirjanduslikust standardist kinni pidamist, kuid nemad keeldusid seda tegemast. “Me ei lõpeta tatipritsimist, vaid läheme sinna, kus seda lubatakse!” kirjeldas ta kahe “ajakirjaniku” suhtumist.

Saatejuhid märkisid, et keegi ei keela Lobjakal sõnavabadust kasutamast, kas siis artikleid kirjutades või silt “Achtung!” kaelas Lasnamäel oma mõtteid avaldamast – temaga lõpetati vaid tööleping. Martin Helme tõi samas näiteks, kuidas vasakliberaalne leer on ise inimestega arveid klaarinud: Virumaa Teataja peatoimetaja Aarne Mäega ei pikendatud töölepingut, sest ta avaldas toetust EKREle, rahvuskonservatiivne õpetaja Priit Dieves vallandati koolist, kusjuures sotsitädidest töövaidluskomisjon toetas represseerimist, jne. “Te ei kaitse sõnavabadust üldiselt, vaid ainult enda õigust laimata,” ütles Helme liberaalide kohta.

Martin Helme sõnutsi keeravad vasakliberaalid alati vindi üle ja saavad siis ise vastu vahtimist. Ka ERR-i puhul ütleb ta, et kui ka üks räigem “ajakirjanik” lahkub, ega siis institutsioon ise sellest eriti vähemkallutatumaks muutu. Mart Helme meenutas, kuidas Rõivas peaministrina Tallinna TV-ga suhtlemisest loobus ega lasknud selle ajakirjanikke ka pressikonverentsidele. “Ka nüüd väidab Urmo Soonvald, et Eestis olevat pimedus kohal – teie ise tõite selle liberaalsest Läänest siia,” lausus ta.

Martin Helme, kes naases just perega puhkuselt, oli üllatunud, nähes ajakirjanduses ainult jutte Lobjakast, kusjuures kõik on tehtud EKRE süüks ja Martinit ennast peetakse algpõhjuseks, sest tema nõudis sopaloopija korralekutsumist. Helme nentis, et sel juhul on tegu väikese võiduga.

Kui Martin Helme käis ERR-i nõukogu koosolekul, oli ta seal oma nõudmistega üksi, kuigi tema arvates mõistsid paljud, et tal on kallutatuse osas õigus. Tema sõnul ei saada ka ERR-is aru, mis on sõnavabadus – õigus töötada avalik-õiguslikus meedias ja seejuures kehtestatud reegleid rikkuda selle alla ei käi. Helmede arvates saavad nii Kiisler kui ka Lobjakas üsna ruttu mujal tööd, et laimamisega jätkata.

“Kogu selle hüsteeriaga tahetakse uudis väidetavast sõnavabaduse piiramisest viia välismaale ja tuua sealt surve tagasi – see on nagu Ungari ja Poola puhul, kus keegi ei tea, mis tegelikult toimub, aga selliste hüsteeritsejate kaudu teatakse, et mingeid vabadusi piiratavat,” kirjeldas ta.

Mart Helme lisas, et seda oli näha Trumpi puhul Ameerikas – sellega taheti saavutada, et presidendil oleks pidevalt tegemist enese kaitsmisega ja ei jääks aega oma valimislubadusi täita. “Sama tahetakse teha ka meiega – et me oleksime pidevalt kaitseseisundis ega saaks tegeleda sellega, milleks me oleme poliitikasse tulnud!” täpsustas ta.