“Räägime asjast”: Martin Helme: Sarapuu käitumine meenutab räkitit

Eesti,
- Updated
Martin Helme
©UU

Tre ja Pereraadio saates “Räägime asjast” kõnelesid Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna esimees Mart Helme ja partei aseesimees Martin Helme perekond Sarapuude algatatud rünnakust EKRe riigikogu fraktsiooni juhi Martin Helme ja riigikogu Reformierakonna fraktsiooni juhi Jürgen Ligi vastu. Leiti, et Martin Helme ei ole milleski eksinud, sest riigikogus majandusminister Kadri Simsoni umbusalduse ajal kõlanud oletused ja kahtlustused ei ole laim, ebaõiged faktiväited ega väärtushinnangud. 

Vastupidi, ajal, kui Arvo Sarapuu oli Tallinna abilinnapea pääses ta – see oli 2016. aastal – Hiiu staadioni reklaamplakatiga seotud kriminaalasjast ja kohtu alla minekust ainult tänu sellele, et hüvitas reklaamiga seonduva kulu, maksis riigikassasse 2000 eurot ja tasus osaliselt ka ekspertiisikulu 800 eurot. Aga see ei jäänud Sarapuu viimaseks kokkupuuteks õiguskaitseorganitega.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Kaitsepolitsei pidas mullu 25. mail Sarapuu kinni ka Tallinna prügiäri kriminaalasja raames. Samuti peeti kinni Arvo väimees Margo Tomingas ja Baltic Waste Managementi juhatuse liige Kaido Laanjärv. Sarapuud kahtlustatakse teadvas toimingupiirangu rikkumises eriti suures ulatuses. Ta esitas sama päeva pärastlõunal lahkumisavalduse. Senini ei ole antud kaasus veel süüdistuse ega kohtuni jõudnud.

Riigiprokuratuuri kahtlustuse kohaselt leppis Arvo Sarapuu talle lähedalseisva ATKO Grupi omanikeringi kuuluva mehega kokku, et ATKO Grupp AS ja selle tütarettevõtted osalevad Tallinna keskkonnaameti poolt avaldatud jäätmeveo teenuse riigihangetel variühingu kaudu. Selleks asutati variisiku kaudu OÜ Baltic Waste Management (BWM), mis allub majandustegevuse korraldamisel vahetult kahtlustuse saanud Kaido Laanjärvele, kes omakorda allub vahetult ATKO Grupp nõukogule. Kahtlustuse kohaselt mõjutas Sarapuu tegevus oluliselt ja vahetult OÜ-d Baltic Waste Management, mis allub väljaspool Sarapuu ametiseisundit tema korraldustele ja tegutseb tema huvides.

Tallinna linnavalitsuse korraldatud prügiveo konkurssidel võidutses 2016-2017 osaühing Baltic Waste Management. Võitmiseks ei pidanud ettevõte pakkuma isegi mitte kõige odavamat hinda.

Neist episoodidest lähtuvalt kahtlustabki Martin Helme, et Keskerakonna plaan muuta ka maakonnasisene bussiliiklus sõitja jaoks piletivabaks, on kasulik suures osas just perekond Sarapuule kuuluvale ATKO-le. Selles oletuses ei ole midagi pahatahtlikku, sest ATKO on avatud riigihangete tingimustes võitnud erinevates maakondades hulga pikaajalisi bussiveolepinguid ja juhul, kui maakonnasisene tasuta bussitransport tuleb tõepoolest, siis liigub suur osa selleks mõeldud rahast täiesti läbipaistvalt ja ausalt ATKO-sse.

“Sarapuude advokaadi saadetud kiri meenutab mulle pigem 1990ndaid aastaid, kus kantpead üksteiselt ja kõrvalistelt isikutelt räkiti korras raha nõudsid. See on selge väljapressimine. Võiks lausa kaaluda, kas esitada prokuratuurile kuriteoteade, sest väljapressimise paragrahv on Eesti karistusseadustikus täiesti olemas. Ebaõigeid faktiväiteid ei ole ma Sarapuude ega Keskerakonna kohta kindlasti esitanud, sest ma ei ole midagi väitnud. Olen kõigest kahtlustanud. Ma ei ole isegi nende isikute nime nimetanud. Täiesti selgelt on tegemist rünnakuga, mille ainus eesmärk on kurnata nii majanduslikult kui vaimselt, hajutada tähelepanu tõeliselt olulistelt teemadelt ja tekitada asjatut närvikulu. Keskerakond on Tallinna linnavalitsemise kombed toonud nüüdseks lihtsalt riiklikule tasemele. Eestis on ju karistus juba protsess kui selline. Jõustunud kohtuotsuseni jõutakse võib-olla aastate pärast, kuid selle aja jooksul on inimesi lõpmatult loksutatud ja kurnatud ning ressurss, mis võinuks kuluda poliitiliseks võitluseks, läheb kohtuskäimisele,” on Martin Helme nördinud.

Mart Helme sõnul on parlamendis väljaöeldu pärast rahalise nõude ja hagiähvarduse saamine täiesti ennekuulmatu ja harukordne jultumus. “Kus siis veel, kui mitte parlamendis, võib esitada kriitilisi küsimusi. Kadri Simsoni umbusaldamise ajal kõlanud laused olid umbisikulised ja ma ei saa aru, kuidas tasuta maakonnasisesest bussiveost kasusaava transpordifirma nimetamine võiks seostuda perekond Sarapuudega. Ega ATKO ole ju ainus bussifirma, mis maakonnasiseseid liine sõidab. Jürgen Ligi on juba avalikult meenutanud, et Kersti Sarapuu ähvardas teda isiklikult enne Kadri Simsoni umbusaldushääletust, et juhul, kui opositsioon proovib Simsonit umbusaldada, siis ei jäta Keskerakond seda niisama ja järgneb karistus,” rääkis Mart Helme.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused