Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

“Räägime asjast”: president Kaljulaid pidas ennast ülal teismelise poliitaktivistina

-
05.05.2019
Martin Helme ja Mart Helme.
© Robin Roots, Õhtuleht

Pühapäevase saate “Räägime asjast” teemadering oli juba ette teada – saatejuhid Mart ja Martin Helme rääkisid uue valitsuse ametisseastumisest ja sellega kaasnenust.

Pärast pikka venitamist vannutati Jüri Ratase valitsus ametisse ja kantslerid viisid värsked EKRE ministri näpu otsas ministeeriumidesse. Kumbki saatejuht-minister polnud varem seal käinud, sest ei pidanud korrektseks varem ennast näitamas käia, kuid ettekujutus oli neil olemas. Mart Helme nentis, et siseministeerium on niigi hiiglaslik oma erinevate valdkondadega, kuid tema alla kuuluvad ka kinnisvara, lennukid, kopterid ja laevad ehk minister on ka nagu majavalitseja.

Martin Helme rääkis, et valitsuse ametisse nimetamine on tavaliselt juba väljakujunenud formaalsus, kus kõik teavad, kuidas asi käib – uutele ministritele tehti ka väike drill, et kõik käiks protokolli järgi. Suuresti see läks nii ka sel korral, kuni president Kaljulaid otsustas sündmusest teha päevapoliitilise performance`i või siis häppeningi, mis on riigipeale igas mõttes kohatu.

“Elizabeth II on riigipea, Soome president on seda, nagu ka Rootsi ja Belgia kuningas, kes kannavad selle välja – kui Kaljulaidi kohta öeldi juba enne, et ta on Orissaare seeneline, siis pärast esmaspäeva ei saa öelda isegi mitte, et ta emotsionaalne naisterahvas, vaid ta on emotsionaalselt teismelise tasemel poliitaktivist, kes on kogemata sattunud presidendi palka välja võtma,” sõnas Martin Helme.

Martin Helme sõnul oli Kaljulaidi käitumine Riigikogu mõnitamine, uuele valitsusele põlguse näitamine ja presidendi institutsiooni maine hävitamine.  “Ta ilmus dressipluusis, mossitas, ei tulnud isegi uut valitsust õnnitlema – Lennart Meri ja Arnold Rüütel ei oleks iialgi nii käitunud ja isegi korruptant Ilves poleks midagi sellist endale lubanud,” rääkis Helme ja pöördus siis otse presidendi poole: “Kersti Kaljulaid, pane amet maha, mine võta meie vastu protestivate morsipiduliste käest plakat, astu roheliste hulka ja tee nendega häppeninge, selleks on sul õigus, aga presidendile ei ole see kohane!”

President hävitas institutsiooni maine

Mart Helme sõnul ei saa Kaljulaid aru, milleks seisus teda kohustab ja EKRE pole ainus, kes nõuab, et ta Kadriorust lahkuks. “Aga siis saaks ju presidendi kohustäitjaks Henn Põlluaas, kes ei jätaks mitte kunagi Reformierakonna valitsust kinnitamata, kuna tal olevat mingid kahtlused – ta isegi ei räägiks nii,” lisas Mart Helme.

Saatejuhid rääkisid sellest, et Kaljulaidi tagasiastumist sellise tsirkuse peale on soovitanud kolumnist ja Aasta Arvamusliider Ivan Makarov, sadade tuhandete inimeste seas autoriteetne Varro Vooglaid, vaimulik Veiko Vihuri, ettevaatlikult tegi seda ajakirjanik Katrin Lust ning mõistagi terava keelega Igor Gräzin. Tsirkus aga algas Mart Helme sõnul juba varem, kui esitati kahtlusi, kas president ikka kinnitab valitsuse; räägiti ministrite vaibale kutsumisest ning Kaljulaid kuulutas välja 100 vihavaba päeva, mida ise kohe rikkuma asus.

“Kaljulaid usurpeeris ministrite kinnitamist kahtluse alla pannes võimu, sest seda teha tal seaduslikult õigust pole; siis rikkus ta kahe päeva pärast süütuse presumptsiooni põhimõtet, kui paugutas meedia kuulujutu peale uksi – see on teismelise arengutase,” rääkis Martin Helme.

Kaja Kallas jutustas “salarelvast”

Mart Helme tuletas meelde lugu Uutes Uudistes, milles räägiti sellest, kuidas Reformierakond hakkas aasta tagasi produtseerima laimu Marti Kuusiku vastu, kui oli võimalus, et ta valitakse volikogu etteotsa. Kuna siis temast volikogu esimeest ei saanud, pandi kuulujutud kalevi alla ja Brüsseli poolt valitsema määratud liberaalne maffia otsis selle välja nüüd, mil Marti Kuusik pidi saama ministriks – Kaja Kallas laulis juba mõne aja eest, et neil olevat salarelv valitsuse kukutamiseks.

Helmed rääkisid, et Marti Kuusik teatas erakonnale eelnevalt nii jääknähtudega vahelejäämisest kui ka sellest, et tal on olnud keeruline pereelu, kus ta on ühe naisega kaks korda lahutanud ja uuesti kokku läinud – ta pole oma elu kohta midagi varjanud. President aga usub mitte neid inimesi, kes on sündmustes sees, vaid neid, kes väljaspoolt kuulujutte levitavad. Mart Helme sõnul kasutatakse ministri vastu isegi mingeid kahtlaseid kehakeele eksperte – temale endale jättis Kuusiku esinemine väga kindla inimese mulje.

OK-märkide tegemise provotseeris Kaljulaid

Rääkides ministrite kinnitamisel toimunust teatas Martin Helme, et nemad näitasid OK-märki täiesti teadlikult ja meelekindlalt, väljendamaks oma arvamust vasakliberaalide katsete kohta kaaperdada teatud sõnu või märke, et tembeldada need rassismi toetavaks. “OK-märki ei lase me selliseks muuta – seda märki on näidanud muide ka Toomas Hendrik Ilves, kes käib nüüd ringi ja levitab laimu Eesti kohta,” sõnas ta.

Martini sõnul olid nad algul kahevahel, kas seda märki ikka teha. “Kui ma aga nägin Kaljulaidi väljaveninud dressipluusis lausega “Sõna on vaba”, võtsin kohe hea tujuga vedu ja näitasin, et ka minu sõna on vaba, mitte ainult Kiisleri ja Lobjaka oma – kuigi nemad ju tegelikult ei mõtle sõnavabadust tõsiselt,” selgitas ta.

Ühiskond hakkab silmakirjalikkusega leppima

Mart Helme sõnul valitseb poliitikas suur silmakirjalikkus ja temale teeb muret see, et ühiskond on valmis suukorvistamist aktsepteerima. “Meile räägitakse, et tõmmake nüüd tagasi, olete ju valitsuses, leppige sellega, et ametnikud otsustavad, ärge räusake – meilt oodatakse tingimusteta kapituleerumist. Aga meie ei räuskagi, seda teevad Kiisler ja Lobjakas, meie räägime asjadest õigete nimedega,” jutustas ta.

Pressikonverentsil küsiti Mart Helmelt, et mis etteheited tal ajakirjandusele on ja tema nimetas selle, kuidas intervjueeritavate sõnu väänatakse; kuidas nende sõnad võetakse kontekstist välja ja võimendatakse pealkirjades. Sel nädalal kirjeldati näiteks meeletute sõnavooludena seda, milles Marti Kuusikut süüdistatakse ja lõpus olid ikkagi sõnad – süüdistatav eitab seda. Reedel olid süüdistavate lugude all lisaviited sellele, kuidas Pärnu naiste tugikeskus mõistab ministri hukka, kuid polnud kümne tugikeskuse pöördumist, milles paluti Kuusikute perekonna ahistamine meedia poolt lõpetada. Ajakirjandus on Helmede sõnul enda vastutusest vabastanud, sest see ei aita kaasa nende narratiivile.