“Räägime asjast”: Viilma võimutruu valimiskompass oli kristlikele väärtustele näkku sülitamine

EKRE fraktsiooni rahvas ja Eesti Kirikute Nõukogude liikmed üheskoos – siis vastuolusid ei leitud

Pühapäevase saate “Räägime asjast” lindistus toimus seekord Tallinna rahvusraamatukogus ja lisaks saatejuhtidele Mart ja Martin Helmele oli rahva ette tulnud ka EKRE kandidaat Harju- ja Raplamaal Henn Põlluaas.

Esimese asjana võeti üheskoos ette peapiiskop Urmas Viilma valimiskompass ja Martin Helme ütles, et pole ammu enam nii sügavalt nördinud olnud – EKRE, kelle väärtustes seas on esikohal kristliku Euroopa väärtused; kelle ridades on tohutul hulgal kristlasi, kes on vihaselt vastu homoagendale ja abortidele ning kes on luterlikku kirikut pidanud kogu aeg liitlaseks, on Viilma valimiskompassi järgi eelviimasel kohal

“See manipulatiivne kompass ei näita ristiinimese poole, vaid kuhugi täiesti mujale – kuidas on võimalik tõsta Reformierakond, sotsid ja Keskerakond kristlikes väärtustes suuremateks eestvõitlejateks kui meie?” küsis Martin Helme nördinult. “Kogu selle kompassi metodoloogia oli variserlik.”

Kirikute nõukogu ja EKRE fraktsiooni kohtumisel oldi ühel lainel

Henn Põlluaas meenutas, kuidas kirikute nõukogu eesotsas Viilmaga käis EKRE fraktsioonis külas, läbi arutati kõik punktid ja kõigis asjades oldi samal lainel, kuid valimiskompassi järgi sellist ühisosa polegi. Küll aga paljastas Viilma ennast EELK kunagise kommunaalmajanduse ja kinnisvara juhina. “Tema poolt koostatud kompassis on samale kaalukausile pandud käibemaks ja moraalsed väärtushinnangud,” lausus Henn Põlluaas.

Mart Helme sõnul ei saa luteri kiriku pea anda soovitusi ka kõigile ristiinimestele, sest näiteks tema on apostliku õigeusu koguduses, ja Eestis on ka palju vabakogudusi, seega on Viilmal õigus rääkida ainult luterlaste nimel ja vaevalt sedagi. Helme tõi välja ka kolm suurimat ebamoraalset momenti.

Esiteks on Viilma müünud piltlikult kiriku 6,5 miljoni eest riigile maha ja laulab nüüd valitsusparteidele kiidulaulu. “See on häbematu vaimne ja fiskaalne korruptsioon,” kommenteeris ta, lisades, et nii muudetakse kirik riigikirikuks, mida meil aga ei pole, sest eri usuvoolud on riigist sõltumatud.

Peapiiskop hävitas kiriku autoriteedi

Teiseks hävitas Viilma selle sammuga kiriku maine ja autoriteedi, sest tema poolt kõrgelt hinnatud sotsid on nii eutanaasia, abortide kui ka homoabielude poolt – see näitab Mart Helme sõnutsi absoluutset moraalset korruptsiooni. Kolmandaks aga on luteri kirik määratlenud ennast valimistel osalevate võimuerakondade allüksusena, sest oma autoriteedile toetudes on ta andnud nende valimisprogrammidele õnnistuse.

“See valimiskompass annab vale näidu ja saadab ristiinimesed õige tee asemel sohu, sest näiteks Reformierakonna ja sotside lilla koalitsioon on võidelnud homoseksualismi eest ja neid eelistades saadab Viilma oma lambukesed huntide juurde,” lausus Martin Helme.

Henn Põlluaasa sõnul küsis ta Viilmalt, miks sellised eelistused tekkisid ja too vastas, et EKRE ei olevat kõiki nende punkte programmi kirjutanud. “Kui me kirjutaksime kõigi huvigruppide soovid programmi sisse, tuleks sellest kõrge virn pabereid,” märkis ta. “Olen pärast suhelnud paljude kirikuõpetajate ja usklikega ja nemadki ei saa Viilma seisukohtadest aru!”

Henn Põlluaas meenutas, et see 6, 7 miljonit taheti algul kirikule anda okupatsioonikahjude hüvitamise sildi all, mis tähendanuks justkui seda, nagu oleks Eesti ise ennast okupeerinud. “Me ei saanud selle poolt hääletada ja Viilma oli seetõttu tige – aga me polnud mitte kirikule raha andmise vastu, vaid selle vastu, mis sildi all seda teha taheti. Me toetasime raha eraldamist siis, kui see anti teisest lahtrist,” selgitas ta.

Vasakpoolsete programmid on täis kirikule vaenulikke momente

Martin Helme soovitas kirikute nõukogul vaadata võimuerakondade platvorme, mis kubisevad valedest, mida tõestavad ka varasemad lubadused ja nende täitmine, õigemini täitmata jätmine.

“Viilma üheks punktiks on usklike südametunnistuse vabaduse austamine ja kaitsmine, kuid sotside ja keskide programmid on risti vastupidised, sest seal nõutakse vihakõnede rangemat karistamist, mis tähendab ka kristlaste konservatiivsete arvamuste suukorvistamist,” rääkis ta. “Meie oleme sõnavabaduse piiramise vastu, aga me ei saanud selles küsimuses valimiskompassis ühtegi punkti.”

Martin Helme tuletas meelde, kuidas Rootsis sai kirikuõpetaja vihakõnesüüdistuse kantslist Moosese raamatu ettelugemise eest; Soomes ja Suurbritannias võetakse vihakõneseadustega ära sõnavabadus just konservatiividelt. Ta juhtis samas tähelepanu ka EELK allakäigule ja orienteerumisele vasakpoolsele agendale – homopropagandat tegev Annika Laats on endiselt lugupeetud õpetaja, seal on olemas geikristlased, 2015. aastal oli luterlik kirik immigratsiooni toetajate seas, rääkis inimarmastusest, võttis riigi raha ja majutas selle eest kogudustesse pagulasi.

Viilma tegevus on kiriku õõnestamine

“Eriti variserlik oli retoorika, et võetakse vastu Süüria kristlasi, kuid võeti vaid moslemeid, kellest kaks süütasid oma naised põlema või valmistusid seda tegema,” lausus Mart Helme, kelle sõnul on Viilma juhitud kirik võimutruu ja ahne. Henn Põlluaas tuletas meelde, et kirikute nõukogu protesteeris võrdõiguslikkuse seaduse vastu, mis oleks kristlasi sundinud teenindama homopulmi ja õpetajaid geisid paari panema kohustanud. Erinevalt kartellierakondadest, kes kristlikke väärtusi ei toeta, oli EKRE tollal seaduse vastu.

Mart Helme ütles, et EELK-l on liberaalsotsialistlik juhtkond. Martin Helme lisas: “Kuna mina käin kirikus, oli see mulle isiklik näkkusülitamine, aga seda ka neile usklikele, kes hoiavad ja majandavad kogudusi. Luteri kirik sai 6,7 miljonit tegelikult Niguliste kiriku varade eest ja sadade tuhandete eest katuserahasid, aga see raha ei lähe ju kogudustele, vaid kirikuvalitsusele.”

“See on kohutav kahju, mille Viilma on kirikule tekitanud – ta on paljastanud enda ja kirikuvalitsuse variserliku mentaliteedi, hävitanud autoriteedi, demotiveerinud ja lasknud vee peale kõigile usklikele, kes sekulaarses ja ateistlikus riigis veel kirikus käivad,” jätkas Martin Helme, kelle sõnul on Villma tegevuses midagi veelgi sügavamat, sest ta õõnestab kiriku autoriteeti ja müüb maha kristlikke väärtusi.

Raadiosaade “Räägime asjast” on Tre Raadio, Kuressaare Pereraadio ja Ring FM eetris üle kogu Eesti igal pühapäeval kell 11 ja kordusena õhtul kell 21.

Kommentaarid