Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Rahandusminister Martin Helme: maamaksu järsku tõusu ei maksa lähiaastatel karta 

09.02.2020
Martin Helme pani rahandusministrina aluse EKRE edule – temalt pärinevad aktsiisilangetused, mis aitavad praegu ühiskonda kõvasti.
© UU

Rahandusminister Martin Helme kirjutab sotsiaalmeedias, et lõppeval nädalal lipsas uudistest läbi teade, et valitsusel on plaanis ära teha üle 20 aasta (seadust rikkudes) tegemata jäänud maa korraline hindamine – loomulikult tekitab see maaomanikes muret, et neile võib kaela sadada ootamatu ja järsk maksutõus.

“Tahan kõiki maha rahustada, et seda pole vaja karta,” ütleb Martin Helme postituses. “Kuigi tõsi on see, et viimasest maa hindamisest saadik on olenevalt piirkonnast maa hind tõusnud (või raha hind langenud, kuidas vaadata) keskmiselt 3-6 korda, mõnel pool veelgi rohkem, ei lase me sellist maksutõusu mingil juhul läbi.”

Martin Helme sõnul on praegu plaanis maa ära hinnata ning vajadusel langetatakse maksu ülemmäära ja lisaks pannakse peale tõusulukk 10 protsenti aastas, mis tähendab, et ühegi inimese maksuteatis ei saa olla varasema aastaga võrreldes suurem kui kümme protsenti. See tagab, et maksutõus toimub laugelt, enamikel juhtudel ühe või kahekohalise summaga.

“Põhimõtteliselt on maamaksu määr kohaliku volikogu kehtestada. Kohalik omavalitsus võib otsustada, et uue hindamise järel muudab ta maksumäära nii, et maksuteatis üldse ei suurene. Oletan, et see saab olema järgmise aasta kohalike valimiste üks oluline teema, sest kogu laekuv raha läheb omavalitsusele,” kirjutab minister.

Lisaks tuleb tema sõnutsi silmas pidada, et maa hindamine võtab mitu aastat aega, sest selleks on vaja ära teha mitmed IT-tööd ning leida eelarvelised vahendid selle suhteliselt mahuka töö tegemiseks. “Seega lähiaastatel ei ole maamaksu tõusu nii või teisiti vaja karta,” lõpetab Martin Helme.